Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • Assam Tezpore Gogra TGFOP

 • Vložil Tomáš Klouda 2.6.2014, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Drobnější list tmavého pravidelného vzhledu. Nálev hnědočervené barvy, výrazné, ráznější, lehce svíravé oříškově dřevnaté chuti s hořkou čokoládou v dozvuku.
  Příprava: 4 čajové lžičky (15g) čaje na 1l vody prošlé varem, louhujeme 3 minuty. Možné podávat s mlékem a medem.
  Forma: Celolistový
  Oblast: Ásám
  Zahrada: Tezpore & Gogra
  Sklizeň: 3. sklizeň
  Rok: 2012
  Označení: TGFOP
  Země původu: Indie - Ásám
  nadobi
  nadobi
  Suchý list drobnějšího celku, směs různě lámaných lístků a větviček menší jednotné velikosti. Barva kovově šedá, do černa, místy načervenalé větvičky. Vůně zajímavá dřevitá, usedlá s nádechem skořice a semdikrásky.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Příprava v testeru
  3g/100ml/3min, 100°C, předehřev nádobí.
  Nahřátý list: poměrně ordinérní vonný celek, dřevité opravdu nepatrně kořeněné prvky, náznak sedmikrásky a nádech citrusů. Celek hořko-nakyslý.
  Vůně nálevu: poměrně značně aromatický nálev, příjemné výraznější kořeněné prvky, sladké tóny ovoce a náznak medu.
  Barva nálevu: červeno-oranžová, tmavší, zcela čistý nálev bez kalu či prachu.
  Chuť: skvěle stavěný čaj, vyvážené tělo téměř bez svíravých složek, pouze start lehce svíravý s nahořklými tóny, sladko-nahořklý základ, rychlý přesun hořké do pozadí, výrazná dřevnatá chuť dominuje na startu, přesun do pozadí a rozvinutí s kořeněnými prvky, v základu pak zůstává ovocno-medová složka s hořkou čokoládou v pozadí a lehčími zakulacenými dřevitými prvky. Velmi hutný a živý nálev, náznak lískových oříšků v pozadí, závěrem sladší prvky, luční med a těžší přezrálé neurčité ovocné prvky - náznak manga. Kořeněná složka příjemná, doplňuje a obohacuje celek, v závěru již bez svíravosti, uhlazený celek.
  Dochuť: Dochuť zajímavá, těžších složek, primární složka hořké čokolády a náznak ovoce - nejvíce zpodobněné náznaky citrusů, zastržené medové tóny, pouze lehké problesky, mnohem výraznější složky sušených lískových ořechů v pozadí, příjemné dřevité prvky v pozadí s lehce slabší kořeněnou složkou. Závěrem náznak ovocných prvků, pozůstatek sladké složky, náznak medu, dominantní čokoládová složka - hořká čokoláda, náznak ořechových složek a dřevité již ordinérní prvky v pozadí. Hutný chutný nálev dobře stavěného celku. Mírně hřejivé působení, lehce povzbudivý efekt.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Jednonálevová příprava:
  Konvička rýžový porcelán 250ml, 6g listu, 100°C, 6 minut louhování.

  Vůně: vůně převážně dřevitá s čokoládovým pozadím. Hořko-sladký kontrast.
  Barva: hutný rudý nálev tmavé barvy. Pár kousků listů je přítomno na dně misky, které propadly sítkem konvičky.
  Chuť: poměrně hrubý start, svíravost je ale snesitelná, nahořklý základ s lehce nasládlým pozadím, primárně dřevité tóny s méně výraznými tóny lískového a vlašského ořechu, lehký náznak hořké čokolády v pozadí, příjemné kořeněné vedlejší složky. I přes svíravější charakter je tento nálev v jednom skvělý - okamžitě zahřeje. Závěrem sladší charakter, kontrast hořké/sladké, náznak citrusových složek, lehký náznak karamelu uprostřed na jazyku, poměrně výrazná složka hořké čokolády vzadu na jazyku, lehce štiplavé složky, příjemnější kořeněné usedlejší tóny, spíše neurčité ořechové prvky s primární hutnou dřevitostí.
  Dochuť: dochuť je o něco hladší, po polknutí přetvvávají lehce kořeněné a nahořklé složky na jazyku, v krku mírně štiplavé prvky. Primární tóny dřevité, lehce uhlazené ovocnými náznaky s nádechem citrusů, místy problesk medu, ořechový podtext. Celková doba dochutě je kolem 5 minut, poměrně rychlý spád, přičemž závěrem lze cítit v podstatě jen dřevité tělo s náznakem ořechů v pozadí. Po vypití okamžitá dávka teplého pocitu, tento čajík jsem sebou vzal při jarním dovádění na střelnici, hodně pomohl na zkřehlé ruce. Mírně povzbudivý účinek.
  nadobi
  nadobi
  Mokrý list hnědavé barvy s červenými odstíny, sekané listy, poměrně velké množství stonků. Tužší list výrazného žilkování, bez výraznějších pilovitých okrajů. Hezký svěží vzhled.
  nadobi
  Závěr: Silný assam pro posilnění i zahřátí, hutné vyvážené tóny, zcela pasuje s kapkou mléka, popř. s dochucením medem. I samotný mě potěšil přávě pro své uhlazené tělo, vhodný i jako doplněk k mixu listu do masaly díky kořeněným živějším prvkům a samozřejmě vzhledem k ceně. Na druhou stranu mě ze zakoupených červeňáků z DJ oslovil nejméně, čemuž odpovídá i cena.

  Cena: 55,-/100g

  Prodejce: Darjeeling.cz