Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

Assam OP KHONGEA


Vložil Tomáš Klouda 3.6.2013, autor Tomáš Klouda


nadobi
nadobi
Info od prodejce
Zástupce produkce zeleného čaje z assámského údolí, list velmi dobré kvality, nálev výrazné, decentně natrpklé, lehce nasládlé, tzv. "kovové", velmi svěží a příjemné chuti.
Tip na přípravu: cca 8 gramů čaje vsypat do čajového filtru, přelít 0,6l vroucí vody, louhovat 90 - 120 sekund.
nadobi
nadobi
Suchý list poměrně drobný v podobě mírně kroucených drátků, či krátkých jehliček. Tmavší zelená barva listu, místy žlutavě větvičky a stříbřité tipsy. Podíl tipsů cca 1/5. Vůně listu lehce travnatá s příjemným specifickým bylinným podtextem, tento nádech jsem cítitl u některých ceylonských zelených čajů, v pozadí lehká ovocná složka.
nadobi
nadobi
nadobi
Příprava v testeru
Taster 100ml, 1,5g listu, 3min louhování, 80°C horká voda.
Nahřátý list: voní velmi příjemnou a netypickou vůní, základní složka s tóny ořechů s lehkou travnatostí, příjemný podtón s netypickým odérem růžového vína, opravdu evokuje odér vína - odstíny růží a květových prvků - čím delší nahřívání listu, tím výraznější složka květů.
Vůně nálevu: s tóny ořechů (mandle) a ovoce - lehce citrusový nádech s květovými prvky v pozadí.
Barva nálevu: žlutavá světlejší.
Chuť: komplexní a poměrně plná chuť, pestré prvky se rozvinou po ústech po pár sekundách, lehounký travnatý základ s květovými prvky, stále zůstává ta složka růžového vína - květové prvky růží. V chuti se prolínají v pozadí prvky jako citrusy, jádra kaštanu, ořech a ovocná marmeládová složka lesního ovoce, fascinující prolínání a střídání výraznost, poměrně chaotický celek, ale jasně udaný směr vývoje chuti. Základ sladký s lehce nakyslým podtextem, který jen znásobuje jednak tóny růžového vína, druhak citrusové prvky v pozadí. Velice příjemná osvěžující chuť.
Dochuť: dlouhá svěží dochuť, lehké travnaté složky v základu, tóny jader ořechů a kaštanu, již nepatrné květové prvky - vedlejší tóny již neevokují růžové víno, pouze na startu. Lehounké citrusové složky, náznak citronky bez agresivních složek, lehké ovocné prvky později v dochuti, sladký charakter, prvky marmelády z lesního ovoce. V samém závěru zůstávají lehké citrusové složky s tóny jader jaštanu a ořechovými náznaky. Osvěžující lehce povzbudivý nálev lehce ochlazujícího účinku.
nadobi
nadobi
Jednonálevovávová příprava:
Konvička rýžový porcelán 250ml, 4g listu, 75°C, 5-6 minut louhování.

Vůně: výraznější travnato-ořechová vůně s náznakem květů.
Barva: tmavší žlutá až zlatavá barva.
Chuť: lehce nahořklá, decentně svíravá složka s primárními travnatými tóny a hutnou ořechovo-kaštanovou složkou v pozadí, mnohem hutnější a delší chuť samotná oproti tasterové přípravě. Později po odeznění nahořklé a travnaté složky jsou cítit i květové prvky v pozadí, lehké tóny bílých čerstvých hroznů a slabounký citrusový nádech v závěru s travnatým podtónem. Příjemné kaštanovo-ořechové prvky po celou dobu průběhu chutě, velice příjemný a povzbudivý nálev.
Dochuť: velmi dlouhá dochuť s kaštanovo-ořechovými prvky, tóny bílých hroznů s lehkou travnatostí. Tělo lehounce nahořklé, primárně nasládlé, místy lehounce nakyslé složky. V průběhu dochutě se mění výraznost kaštanových, ořechových a citrusových primárních prvků, v pozadí pak zpočátku bílé hrozny, později travnaté složky a květové tóny růží. Závěr lehce travnatý s ořechovou složkou a květovými prvky. Velmi hutný a plný nálev, uspokojivý celek, dobře stavěný s minimální hrubou složkou.
nadobi
nadobi
nadobi
Mokrý list drobný, převažují sekané částečky, sem tam nepoškozené jednolisty. Žilkatý tužší list (nevhodný k pojídání) s vůní citrusů a nakyslé marmelády.
nadobi
nadobi
nadobi
Závěr: Z mého pohledu velký přínos, zajímavý čajík, který v poměru s cenou rozhodně potěšil, pestrý a poměrně hutný nálev s nevšedními chuťovými tóny.

Cena: 61,-/50g

Prodejce: Amana