Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.



Assam Latumoni - květinový čaj


Vložil Tomáš Klouda 8.11.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
caje
Kompletní specifikace:
Tingkhong, Horní Assam, Indie
Assam Latumoni květinový čaj je speciální bílý čaj, který se vyrábí výhradně z celých čajových květů. Ty jsou v zimě, kdy rostliny kvetou, ručně sbírány na organické plantáži Latumoni Tea Estate. Květy jsou přirozeně sušeny na zimním slunci. Výsledek je fantasticky jedinečný, stále připomíná květinový bílý čaj. Tento čaj byl sklizen v zimních měsících 2018-2019 z rostlin pěstovaných přirozeně, bez použití chemických hnojiv nebo pesticidů.
Tento jedinečný čaj pochází z plantáže Latumoni Tea Estate, malé rodinné usedlosti v Tingkhongu v Upper Assam. Malá plantáž měří přibližně 2 hektary a specializuje se na organicky pěstované a ručně zpracované čaje. Toto je opravdu nejméně zpracovaný typ čaje. Květinový čaj Assam Latumoni klasifikujeme jako bílý čaj, protože ho někam zařadit musíme, pravděpodobně by však měl být ve své vlastní kategorii speciálních produktů.
Zpracování z něj dělá pravý bílý čaj, ale samotný materiál je sporný pro klasifikaci čaje. Tento produkt pochází z čajovníku, konkrétně camellia sinensis var. Assamica, ale není z jeho listů. Assam Latumoni květinový čaj je bílý čaj vyrobený pouze z ručně vybraných celých čajových květů. Usušené květy mají nekonvenční vzhled, protože je velmi neobvyklé, že by se čajový květ používal pro výrobu čaje. Květy jsou směsí oranžové, žluté a světle zelené barvy, většinou jsou zcela otevřené. Nápoj z tohoto čaje má oranžovo-zlatou barvu a lehkou křídovou vůni. Je v něm také jemný sediment z pylu, který zůstává na dně šálku. Struktura tohoto čaje je neobvyklá, docela viskózní a hustá, s povrchovou vrstvou. Přesto je chuť velmi jemná, bez trpkosti nebo hořkosti. Jsou v něm zajímavé dřevité tóny světlého březového dřeva a květinový nádech připomínající lipový květ. Najdeme v něm také vůni medu a ženšenu, která ho činí ještě neobvyklejším. Je to velmi lahodný čaj.
Průvodce přípravou nápoje: 2,5g ve 250 ml vody při 90 ° C po dobu 3-4 minut. Může se zalévat 3 krát i více podle vaší chuti.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Vůně je silná, výrazná, květinová, typicky hořko-pylovitá. Suché květ světlé, některé nerozvité, některé plně v květu. Barva žlutavá, pouze místy do hněda. Světlá barva květů značí dobré sušení a uchování (vlastnoručně na slunci sušené květy z Gruzie už mi trochu zoxidovali).
NAHŘÁTÝ LIST Naproto originální, jedinečný charakter kamélie, tedy čajovníku, nahořklá stopka, pylovité prvky, květinový překypující základ. Při výrobě, kterou jsem si zkusil, i nealergikovi doslova teče z očí, nesmírná intenzita při sběru, zcela žluté prsty :-) Podobný, byť slabší zážitek si můžete vyzkoušet u tohoto květu, při jeho přípravě - vůně exotiky, čajových zahrad a dálek.
BARVA NÁLEVU Žlutavý lehce kalný nálev, drobný prach na dně misky. Vůně usedlejší, není řemrštěná, omrařující, naopak příjemná, akorát.
CHUŤ Hořko-sladká základna, výrazné prvky pylu, největší zpodobnění nacházím v pampeliškovém medu při nahořklém pozadí, které si pohrává se zdní částí jazyka, přičemž květiny se roztahují od jazyka až přes patro a stěny úst. Nepolevující, konstantní, překypující květinová extáze.
DOCHUŤ Po polknutí a nasátí vzduchu prostupuje bylinná složka i nosní dutinu, naprosté zaplavení květinami, lehkou bylinnou stopkou (chutná lehce kouřově, připomíná yerba maté!) a pylovitou sladší chutí evokující pampelišky. Postupné sládnutí, žádné cukrové výbuchy, ani umělý dojem, přirozené působení, svěžest po vypití. Není co vytnout, pouze květ dobře skladovat a pravidelně doplňovat čerstvé sklizně.
VYLOUHOVANÝ LIST Měkké květy, tužší stopky, ve skle tvoří dokonalý tea art.

caje
caje
caje
caje
caje
caje
Vícenálev je vydatný, květy snesou plných pět až šest nálevů, nedoporučuji louhovat dlouho, první nálevy v řádech sekund, postupně zlehka prodlužovat, poslední lze minutku nechat. Dlouhé louhování vyzvedne nahořklou texturu. Doporučuji taktéž míchat např se zeleným čajem, na jednu porci 3-4 květy, celku to dodá velmi příjemnou stopku (něco jako jasmínové čaje, velmi svěží obzvláště na jaro/léto).
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 267 Kč / 50g

Prodejce: vypij.cz