Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.Assam Hongsha Golden Tips


Vložil Tomáš Klouda 3.1.2021, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
Info není dostupné, ale jde o nejvyšší, výběrovou sortu z již pověstného Assam Hongsha od tohoto prodejce. Výrobce evidentně hodně experimentuje, toto je perla jeho černých čajů.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Vůně mi připomíná medové složky alá propolis. Vedlejší vonné složky sušených stonků pampelišek s "kožovitým" nádechem. Výhradně výběrový list, pouze tipsy. Pouze zlaté ochmýřené vrcholové lístky, nesmírně pracný proces třídění/sběru. Zlatavým chmýřím prosvítají pouze v ani ne 10% tmavá hnědavá barva. Největší tipsy dosahují cca 3cm, nejmenší jsou 1-1,5cm dlouhé - ověřeno na pravítku :-)
NAHŘÁTÝ LIST Nejintenzivnější medové složky ever. Silně cukerné projevy, delší napaření evokuje med v kombinaci s jitrocelovým sirupem a melasou. Vonná extáze!
BARVA NÁLEVU Tmavý karamelový nálev, barva lesního medu. Zcela bez prachu, či zlomků. Krásná jiskrná hutná barva. Vůně nálevu je sladká s tóny medu a melasy.
CHUŤ Chuť. Velmi náročné na popis. Opravdu. Předně med. Jitrocelový sirup, silně působí propolis. V pozadí melasa. V pozadí náznaky složky alá tuty fruty. Překypující sladkost s náznakem assámského charakteru. Ani ne tak žádné dřeviny, jako zvláštní šťavnatá specifická vegetální/oxidační složka. Úchvatné projevy při převalování doušku v ústech. Propolis mi evokuje s cukernými hutnými prvky doslova, jako by se mi v ústech rozpouštěl vosk s medovicovým medem :-) OMG!
DOCHUŤ Po polknutí je cítit mnohem znatelněji propolis v základně a lehká oxidační slabounce nahořklá složka v pozadí. Stimulování celých úst, pronikavé působení, doslova jak když se rozpouští med po jazyku, tak viskozní se zd být tento nálev, nebo alespoň chuťové prvky a pocit, který evokují. Po minutce jitrocelový sirup s melasou. Více vegetální problesky v pozadí, jako stonky pampelišek, kopretiny, řebříček. Dochuť dlouhá, předlouhá, pestrá, pestřejší, než většina čistě tipsových čajů, které jsem testoval. Základna není ani přemrštěně cukerná, netrnou z toho zuby, jak už jsem u Číny zažil, je to hladké a zároveň plné a pestré - jsem doslova nadšen, jako čeští politici při hostině habešského císaře ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále :-D .
VYLOUHOVANÝ LIST Hnědavé špičaté precizní nelámané tipsíky. Sexy, úhledné, špičky ve skle dělají takřka TeaArt.

caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Vzorek stačil na vyzkoušení příprav: testr, vícenálev a bowl. Bowl sytý, jednonálev je překypující, ale absolutně kvalitní jemné tipsy dají překypující sladký cukerný nálev s božskou sladkou hladkou dochutí. Vícenálev je hladký, vytříbený a s obrovskou výdrží, tuhé tipsy dávají pořád dobré nálevy i s extrémním louhováním, např devátý nálev přes půl hodiny louhovaný a sladký medový celek, již bez hlubší základny, ale vynikající a svěží. Z mého pohledu zajímavější, pestřejší, než ultra hladké ale často trochu nudné Golden needles z Číny.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: ? - vzorek, není na shopu.

Prodejce: Teastarter.cz