Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Aquantadora

 • Vložil Tomáš Klouda 8.6.2017, autor Tomáš Klouda


  Popis od prodejce:
  Intenzivní a příjemná chuť, silně povzbuzující. Vhodná na celodenní popíjení.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list dobře vyváženého poměru list/prach/větvičky, větvičky větších rozměrů, list sekaný střední velikosti, prach jemný, standardní podíl. Klasická podoba yerba maté.
  Barva listu klasická světlejší zelená, se žlutavými větvičkami.
  Vůně listu příjemná bylinná specifická pro yerbu, hořkost není ve vůní nijak zvlášť cítit, celkově spíše sladší kompozice s lehce kořeněným podtextem.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Barva nálevu zelinkavá s hnědými odstíny, kalný nálev s přiměřeným množstvím prachu.
  Vůně nálevu lehce pražená, náznak kouřovosti, hutný lehce nahořklý bylinný základ yerby.
  nadobi
  nadobi
  Chuť hořko-nakyslá s lehce kouřovými tóny v pozadí, hutná plná bylinná chuť, výraznější kouřovost i nakyslost, příjemný lehounce svíravý základ. Závěrem sladší složka v základu – po prvním zalití patra nálevem se vše umírňuje, nakyslejší základ je v příjemném kontrastu se sladkostí v závěru chutě, kouřovost je jemná, nikterak hrubá, příjemně ladí k nakyslé i hořké složce, dokonale přilne k bylinnému tónu. Základ není tak omamně plný, jako u jiných matéček, příjemný živý průběh.
  Dochuť dlouhá, plná, příjemné kouřové složky na patře, průměrná hořkost na jazyku, vyvážená decentně plná základová složka, pokračující lehce nakyslé podtóny, kouřová složka v pozadí velmi chutná. Hezky stavěné doznívání, plynulý přechod z chutě samotné. V závěru decentní bylinná složka yerby s popílkovým podtextem – popel dýmkového tabáku – lehounce kořeněný podtext.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list hezké tmavší zelené barvy, žlutavé větvičky, vcelku dobře se čistí kalabasa od drobných částeček, prakticky stavěno.

  nadobi     Závěr: Příjemně stavěné matéčko, o krůček mimo standardní argentinské kusy, zajímavá kouřovost a nakyslost v chuti. Svěží, velmi pitelné a značně povzbudivé maté. Hodnotím jako silnější průměr.

  Cena: 125,-/500g
  Prodejce: www.pijumate.cz