Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Amanda Limon

 • Vložil Tomáš Klouda 25.8.2014, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  The origins of the yerba mate Amanda goes back to the year 1900. At this time, a colonist family from Poland settled down in Misiones, province of Argentina, and cultivated yerba mate. The Amanda plantations are one of the oldest in the country, and they are located in the agricultural area “la Cachuera” near the city called Apóstoles (Misiones), popular as the “capital of yerba mate”. The yerba mate Amanda flavored with Lemon combines the mildness of the traditional Amanda, with lemon essences, which brings a refreshing aroma.
  nadobi
  nadobi
  List: List: nepatrně větší podíl prachu, sekaný list větší velikosti, bohatý podíl větviček, není zde přítomná kůra citrusů.
  Barva listu: lehce tmavší zelená barva listu oproti většině argentinských kusů, přesto však světlejší odstín, větvičky světle žlutá až béžová barva.
  Vůně listu: typická hořká složka s lehoučkou nakyslostí v pozadí, bylinná primární složka, pouze nepatrně citrusový podtón – bez označení bych nepoznal, že list obsahuje citrusové esence.
  nadobi
  nadobi
  Vůně nálevu: již při zalévání byla cítit citrusová neagresivní složka (šťáva z citronu s cukrem), nálev voní pouze lehkou citrusovou základovou složkou, primární bylinná (Yerba) sladko-hořká vonná složka.
  Barva nálevu: světle zelená barva nálevu, lehce nažloutlý odstán. Enormní množství drobného kalu, který však neucpává bombilu, minimum drobných částeček. Neprůhledný nálev.
  Chuť: plná hutná chuť yerby, decentně nahořklá základová chuť, nakyslá vedlejší složka a velmi nepatrnými citrusovými prvky. Postupné sládnutí a zjemňování, závěrem je lehce cítit citronová složka, hořko-sladký základ s lehce nakyslou neagresivní vedlejší složkou. Citrusové složky v závěru chutě jen lehké, primární je bylinná složka matéčka. Mnohdy i u čistého maté je cítit nakyslá vedlejší složka evokující citrusy, tento kus je jako Yerba maté dobrý, ale jako ochucená věc, která stojí za doporučení mi to rozhodně nepřijde.
  Dochuť: Plná bylinná chuť, lehce nakyslejší a sladší základ, lehce výraznější citronové prvky, připomíná mi nějakou značku citronky, kterou jsme dřív používali. Stále nic nenasvědčuje ochucenému kusu, lehce citrusové složky v pozadí jsou zvýrazněné pouze nakyslostí, čekal bych lehký odér štiplavé citronové kůry, takto je to nahořklý bylinný základ sic sladšího charakteru, ale nic nevšedního. Pro takovouto plnou chuť bych si koupil klasickou Amandu bez arómatu. Po vypití celé kalabasy – vskutku jako když do klasického matéčka nakápnete citronku...
  nadobi
  nadobi
  Cena: 3,4 EUR/500g

  Prodejce: www.mate-tee.de