Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

 • 2019 Alishan oolong

 • Vložil Tomáš Klouda 16.6.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  sběr 9.1.2019, polozelený čaj, světlý, jen jemná oxidace.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list voní pronikavou svěží květinkovo-vegetální vůní. Živá energická a intenzivní vůně, doslova okouzlí již při tomto krátkém kontaktu. List je rolován do typických olongovitých granulek, velikostí spíše veliké granulky, což naznačuje zabalené vícelisté celky. Bara převážně zelená, tmavě/světle zelená 50/40%, zbytek nažloutké čísti a větvičky.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 4 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: ? / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 4 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 5 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada, 2,5g listu, 90°C horká voda, louhování 3 minuty.
  Nahřátý list: těžší pronikavé květové nuance, hodně mi připomínají okrasnou dárkovou malou orchidej, náznaky světlých nuancí TGY, sladové nuance při delším napaření, kořeněný podtext.
  Vůně: pronikavě květinová s kapkou citrusu a kořeněnými prvky po kůře citrusu.
  Barva: světlý žlutavo-zelený nálev. Bez kalu, zlomků, či prachu.
  Chuť: intenzivní, sladko-nakyslo-kořeněná chuť, plné tělo, pestrá paleta chutí, mnoho projevů květin, světlejší působení, než při nahřátém listu, směřuje to ke květinám typu tulipán, narcis. Jemně citrusový podtext, citron. Chuť absolutně stabilní, kulatá, prestižní čaj, jehož chutě působí v ústech, jako pohlazení.
  Dochuť: Po polknutí se do spektra přidává i lehce nahořklá složka vzadu na jazyku, je zde výbuch chutí, koření - lehce štiplavá skořice, zkapalněný nektar tisíce květin, kandovaná kůra citronu. Lahodný a ještě intenzivnější požitek s předlouhým trváním. Dochuť překračuje půl hodiny, dodává květinovou svěžest v ústech. Po vypití sedne nálev i hezky v žaludku, příjemný pocit. Lehce povzbudivý účinek a ochlazující efekt.
  //vícenálev 100ml skleněná konvička, 4g listu. Počet nálevů silně přes 8, výraznější prvky, překypující, jarní energie, pohádka...není vůbec co vytknout.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je svěží, tužší, podlouhlé lístky. Ve 100% případů se jedná o vícelisté celky, zpravidla tips+2 listy, místy tips+3 listy
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: ? DAR

  Prodejce: ? Dar ze služební cesty na TW