Srovnání a testy s čajem

Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem. • Ahmad + Do ghazal - cardamom tea srovnání

 • Vložil Tomáš Klouda 16.2.2020, autor Tomáš Klouda


  caje
  caje
  Info od prodejcu:
  Ahmad - Cardamon Tea 500g
  Směs cejlonských černých čajů ovoněná kardamomem. Toto balení se vyrábí převážně pro arabský trh.
  Do Ghazal Tea - Cardamom 500g
  Černý sypaný čaj aromatizovaný čaj kardamomem. Alghazaleen tea, je také známý jako Do Ghazal tea (tzn. dva jeleni). Jedná se o značku Ceylonský čaj, který je pěstovaný a balený na Srí Lance. Je velmi populární na blízkém východě, ale i např. v Iránu či Afganistánu.
  caje
  caje
  Suchý list Ghazal je drobný, mírně kroucený, pravidelné, stejné, tříděné listy. Barva tmavá, hnědo-šedá až do černa. Vůně je příjemná, intenzivní po kardomomu, přitom bez nejříjemných štiplavých prvků.
  Suchý list Ahmad je taktéž drobný, ovšem o kousek větší, než Ghazal, velikostně prakticky stejný, o něco horší třídění, jsou zde přítomné větvičky a více nahnědlých částí, ne tak stejnoměrné listy. Barva tmavá, hnědo-černá. Vůně je pronikavá, lehce štiplavá s nakyslou složkou silic kardamomu.
  caje
  caje
  Nahřátý list Ghazal pronikavý ve vůni, stabilní, čistá kořeněná složka, po chvilce napaření se intenzita zmenšuje, přirozenější projevy, tóny spíše zeleného kardamomu.
  Nahřátý list Ahmad - mírně agresivní štiplavá vůně kardamomu, lehce připomíná černý kardamom s mentolovým podtextem. Působí déle, než Do Ghazal.
  caje
  caje
  Vůně nálevu Ghazal stabilní kořeněno-dřevitá, pronikavá složka kardamomu, ale v mezích.
  Vůně nálevu Ahmad opět lehce štiplavá složka jako silice bergamotu s kardamomem. Příjemná vůně, trochu pronikavější na můj vkus.
  caje
  caje
  Barva nálevu Ghazal je do ruda, velké množství malých zlomků a prachu.
  Barva nálevu Ahmad je rudá, o něco světlejší, než Ghazal, pouze pár zlomků a velmi málo prachu.
  caje
  caje
  Chuť Ghazal je v základu nahořklá, po chvilce rozvinutí na jazyk s mírnou svíravostí. Stabilní pronikavvá a přitom vybalancovaná složka. Je zde cítit krásně dřevité projevy zdrojového ceylonu s naprosto vkusně dodaným kardamomem. Hořkost mi zde nevadí.
  Chuť Ahmad je v základu také nahořklý, ale již při startu více svíravý. Agresivní průbojná složka kůry citrusů a kořeněného charakteru. Kardamom se mi trochu ztrácí v mřemrštěnosti prvků, prvky ceylonu se vynořují z pozadí, nemají proti tónům silice moc šancí.
  caje
  caje
  Dochuť Ghazal se po polknutí chová skvěle, hořkost upadá, zůstává vkusná vybalancovaná složka dřevin a koření. Extrémní výdrž chuťového požitku, hutné a výrazné tóny doslova přilnou k ploše jazyka a patra a dávají tak požiitek desítky minut. Zbožňuji tento pocit venku když mrzne a stále cítím hřejivost kardamomu a čaje.
  Dochuť Ahmad slábnoucí hořkost, citrusové nuance s prvky koření - zelený kardamom - lehce štiplavé. Celkový charakter mi přijde "světlejší", agresivnější. Trvá dobře pět minut, než se začnou po polknutí projevovat tóny ceylonu na jazyku, teprve tehdy povolí intenzitou silice. Za tepla a čistý je tento čaj zrádný, nutno opatrněji dávkovat.
  caje
  Zhladlé nálevy se projevují velmi příjemně, přičemž Ahmad si zanechává cca poloviční štiplavost a Ghazal již není tak hořký.
  caje
  Výsledky s mlékem: oba dva pitelné, velmi příjemné! Jemná variace na masala chai! Ahmad je pro toto asi pochopitelně vhodnější, dává intenzivnější požitek v kombinaci s mlékem. Stačí si tedy doma uvařit koncentrát (hodně listu, málo vody) a naředit kapkou mléka, osladit a máte rychlo masalu.
  Cena obou čajů je 150,-/500g

  www.chezamis.cz