Srovnání a testy s čajem
Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem.
Ahmad + Do ghazal - cardamom tea srovnání
Info od prodejcu:
Ahmad - Cardamon Tea 500g
Směs cejlonských černých čajů ovoněná kardamomem. Toto balení se vyrábí převážně pro arabský trh.
Do Ghazal Tea - Cardamom 500g
Černý sypaný čaj aromatizovaný čaj kardamomem. Alghazaleen tea, je také známý jako Do Ghazal tea (tzn. dva jeleni). Jedná se o značku Ceylonský čaj, který je pěstovaný a balený na Srí Lance. Je velmi populární na blízkém východě, ale i např. v Iránu či Afganistánu.
Suchý list Ghazal je drobný, mírně kroucený, pravidelné, stejné, tříděné listy. Barva tmavá, hnědo-šedá až do černa. Vůně je příjemná, intenzivní po kardomomu, přitom bez nejříjemných štiplavých prvků.
Suchý list Ahmad je taktéž drobný, ovšem o kousek větší, než Ghazal, velikostně prakticky stejný, o něco horší třídění, jsou zde přítomné větvičky a více nahnědlých částí, ne tak stejnoměrné listy. Barva tmavá, hnědo-černá. Vůně je pronikavá, lehce štiplavá s nakyslou složkou silic kardamomu.
Nahřátý list Ghazal pronikavý ve vůni, stabilní, čistá kořeněná složka, po chvilce napaření se intenzita zmenšuje, přirozenější projevy, tóny spíše zeleného kardamomu.
Nahřátý list Ahmad - mírně agresivní štiplavá vůně kardamomu, lehce připomíná černý kardamom s mentolovým podtextem. Působí déle, než Do Ghazal.
Vůně nálevu Ghazal stabilní kořeněno-dřevitá, pronikavá složka kardamomu, ale v mezích.
Vůně nálevu Ahmad opět lehce štiplavá složka jako silice bergamotu s kardamomem. Příjemná vůně, trochu pronikavější na můj vkus.
Barva nálevu Ghazal je do ruda, velké množství malých zlomků a prachu.
Barva nálevu Ahmad je rudá, o něco světlejší, než Ghazal, pouze pár zlomků a velmi málo prachu.
Chuť Ghazal je v základu nahořklá, po chvilce rozvinutí na jazyk s mírnou svíravostí. Stabilní pronikavvá a přitom vybalancovaná složka. Je zde cítit krásně dřevité projevy zdrojového ceylonu s naprosto vkusně dodaným kardamomem. Hořkost mi zde nevadí.
Chuť Ahmad je v základu také nahořklý, ale již při startu více svíravý. Agresivní průbojná složka kůry citrusů a kořeněného charakteru. Kardamom se mi trochu ztrácí v mřemrštěnosti prvků, prvky ceylonu se vynořují z pozadí, nemají proti tónům silice moc šancí.
Dochuť Ghazal se po polknutí chová skvěle, hořkost upadá, zůstává vkusná vybalancovaná složka dřevin a koření. Extrémní výdrž chuťového požitku, hutné a výrazné tóny doslova přilnou k ploše jazyka a patra a dávají tak požiitek desítky minut. Zbožňuji tento pocit venku když mrzne a stále cítím hřejivost kardamomu a čaje.
Dochuť Ahmad slábnoucí hořkost, citrusové nuance s prvky koření - zelený kardamom - lehce štiplavé. Celkový charakter mi přijde "světlejší", agresivnější. Trvá dobře pět minut, než se začnou po polknutí projevovat tóny ceylonu na jazyku, teprve tehdy povolí intenzitou silice. Za tepla a čistý je tento čaj zrádný, nutno opatrněji dávkovat.
Zhladlé nálevy se projevují velmi příjemně, přičemž Ahmad si zanechává cca poloviční štiplavost a Ghazal již není tak hořký.
Výsledky s mlékem: oba dva pitelné, velmi příjemné! Jemná variace na masala chai! Ahmad je pro toto asi pochopitelně vhodnější, dává intenzivnější požitek v kombinaci s mlékem. Stačí si tedy doma uvařit koncentrát (hodně listu, málo vody) a naředit kapkou mléka, osladit a máte rychlo masalu.
Cena obou čajů je 150,-/500g
www.chezamis.cz