Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

Tmavý (Shu) pu-erh v mandarince - "8685"


21.4.2011


Manufacturer : Heshan Fruit Tea Research Institute
Production date : 2008

Tato mandarinka nese číselné označení 8685 a slovní "Yu Xiang" - strongly fragrant - silná/plná chuť. Puer pochází z oblasti Menghai a mandarinky z Xinhui poblíž města Jiangmen.

Výrazné citrusové aroma je cítit již přes obal. Výroba těchto mandarinek údajně probíhá maximálně kontrolovaně, používá se organicky pěstovaná mandarinka, která se vydlabe a za čerstva naplní puerem - jde tedy o částečné "wet storage" - vlhké skladování. Při přípravě můžeme použít pouze list, nebo i nalámat kousky mandarinky.

Po rozbalení je mandarinka velice aromatická, suchý list uspokojivé kvality.

Příprava:
Skleněná konvička 100ml,5g suchého listu + kousky nalámané kůry mandarinky, předehřev nádobí (list po nahřátí velice aromatický, převládá lehce štiplavá intenzivní mandarinková vůně) + oplach. nultý nálev (list po oplachu voní pouze jemnou citrusovou vůní s převládajícím plným ořechovým pachem tmavého pueru a pouze lehkou zemitostí)


1.nálev 100°C/5s - okamžité slití, hnědo-oranžová barva nálevu. Vůně z čichátka svěží s příjemnými decentními citrusovými tóny a na stejné úrovni tmavé ořechové, lehounce zemité pachové složky. Chuť od počátku intenzivní, plná, svěží. Splynutí ořechovo-dřevitých tónů s mandarinkovou vyváženou chutí, nic nevyčnívá, vše je v jedné chuťové rovině. Popsané jednotlivé chutě začínají a končí v těsném sledu, tvoří vyváženou dvojici, která působí velmi uklidňujícím dojmem. Aftertaste v prvním nálevu ne zcela plný, ale poměrně dost výrazný, středně dlouhá dochuť s převažujícími citrusovými složkami.

2.nálev 100°C/5s - opět okamžité slití, tmavší barva nálevu, tmavá hnědo-červená barva. Plnější nálev s výraznější složkou tmavého pueru, nepatrné zemité tóny, výrazná ořechová chuť (čerstvé vlašské ořechy) s příjemnou složkou dřeva, doprovodný mandarinkový nádech velice příjemný, slabší. Aftertaste výrazný, dlouhý, i zde je cítit spíše tmavý puer, citrusové složky pouze doprovodné. Plný svěží povzbuzující efekt.

3.nálev 100°C/10s - opět plnější a tmavší nálev, velmi rychlé louhování, mandarinková složka vystoupila více na povrch, zemitá složka již není vůbec přítomná. Dozvuk dlouhý mandarinkový s tmavším charakterem, spojený s ořechovými tóny - vlašské ořechy.

4.nálev 100°C/20s - nálev konstantní barvy a chutě, žádná změna oproti předchozímu nálevu. Vyvážené jednotlivé tóny, velice dobře se popíjí, skvělá konverzace u těchto nálevů.

5.nálev 100°C/40s - zdvojnásobení doby louhování - nepatrný pokles výraznosti, ale jinak stále konstantní nálev, fascinují mě svěží neúnavné mandarinkové tóny. Aftertaste stále stejně dlouhý, chuťově méně výrazný, výraznější ořechová složka. Velmi sladký charakter nálevu.

6.nálev 100°C/100s - dlouhou dobou louhování jsme docílili plnějšího nálevu, než v předchozím případě, výraznější mandarinkové složky, nálev je však o něco méně komplexní. Aftertaste stále dlouhý, plný, také méně složitý. Převládá mandarinková složka.

7.nálev 100°C/300+s - pomalé louhování, nutno delší dobu nechat. Kupodivu relativně plný nálev, ale další by již nebyl dobrý, doznívající mandarinkové tóny a lehká ořechová chuť. Středně dlouhý dozvuk.

Gaiwan 100ml, 5g suchého listu (pro změnu bez kousků nalámané kůry mandarinky), předehřev nádobí + oplach. "nultý" nálev.
100°C, sléváno: 10/5/15/30/50/120/300+s - jiná nádoba zprostředkovala nepatrně odlišné pořadí tónů a výraznost jednotlivých nálevů, ale vesměs jsou chuťové složky stejné, jako v přípravě v malé konvičce. Výslednou chuť poznamenala i skutečnost, že jsme nepoužili kůru mandarinky - citrusové tóny jsou v jakési doprovodné pozici, jsou mírnější, ale stále jemné, doplňující chuť. Primární chuťovou složkou je nasládlá ořechová složka střídající se s mandarinkovou chutí. Tuto přípravu popisuji, protože mě zaujalo právě jiné seskupení chutí, než u předchozí přípravy, zkrátka čaj mě zde opět mile překvapil.

Jednonálevová příprava
Konvička z rýžového porcelánu 250ml, 5g suchého listu, 6-7 minut louhování, předehřev nádobí.
Také přijatelná příprava, výsledný nálev je velmi plného charakteru, zemitost je zde výraznější, než v předchozích prezentovaných přípravách, chuť nese takřka smetanově sladkou koncovku, mandarikovo-citrusová svěží chuť je velmi výrazná, místy přebíjí jemnější tóny ořechů, které jsou v pozadí. Aftertaste extrémně dlouhý sladký, lehce zemitý s ořechovým závěrem.

Vylouhované lístky působí dobrým dojmem, svěží barva, velikost listu je také uspokojivá.

Závěr: Vynikající chutě, nečekaně plná chuť obohacená decentní chutí citrusů. Výborné je i popíjení zchladlých nálevů - povzbudí a potěší i na cestách. Konkrétně tuto mandarinku jsem měl i od Milců, nevím, zda-li to bylo špatným skladováním, ale byla o poznání více "vyčichlá", nevýrazná oproti této mandarince s totožným číslem "8685". Pro milovníky velice hutných nálevů u shu puerů doporučuji jednonálevovou přípravu.

// první/poslední nálev

Tato mandarinka je od ČR prodejce - z Jiaogulan.cz

Cena: 79,-/kus (cca25g)