Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

Tmavý (Shu) pu-erh v mandarince - "8681"


28.4.2011


Manufacturer : Heshan Fruit Tea Research Institute
Production date : 2008
8681 : Ripe Pu-erh, "Nv Er Xiang", eaglewood fragrance (toto označení neznamená, že by byl čaj ovoněn, ale že má podobné dřevité chuťové složky s Aquilárií)

více o Aquilárii: Klikněte zde

Nejmenší velikost z pětice mandarinek, které vlastním. Mandarinkový obal je z tenké kůry (kůra je tedy křehčí, pozor na manipulaci s ní) a intenzivní jemné vůně a zelenější (nejspíše ne zcela zralé) barvy. Pravděpodobně jde o jiný druh mandarinky, než v předchozí "8685". List na pohled velmi kvalitní, nelámaný, skvělá třída.

Příprava:

Gaiwan 90ml/5g listu + kůra mandarinky, předehřev nádobí (intenzivní vůně mandarinky spolu s ořechovými a dřevitými pachy), nultý oplach. nálev.

1.nálev 100°C/15s - tmavý nálev hnědo-oranžové barvy. Opravdu výrazné příjemné dřevito-mandarinkové vonné složky. Chuť v tomto prvním nálevu plná, ale s nádechem počáteční jemnosti. Prvotní nejvýraznější mandarinková chuť pomalu slábne a předává místo mandlově nasládlé složce propojené s příjemným dřevitým prvkem. Sladký charakter nálevu. Dochuť středně dlouhý, mandarinkový, později lehce hořknoucí - připomínající vlašské ořechy. V závěru lze cítit výrazné dřevité prvky s lehce kořeněným charakterem.

2.nálev 100°C/5s - tmavší hutný nálev delikátní mandarinkové vůně (kůra se postupně rozmočí a uvolňuje tak postupně chuť i vůni). Nálev ani ne tak komplexnější, jako plnější a vydatnější, chuťové složky si ponechává své typické a mění jejich intenzitu a pořadí. Počáteční mandarinková složka rychle slábne, naopak se zvýrazňuje dřevitá chuťová složka s pouze mandarinkovým podtónem - takto chuť nějakou chvíli setrvá - dále přechází i dřevitost do pozadí. Koncovka výrazné ořechové složky s nepatrnou nahořklostí. Aftertaste s poněkud pozměněným mandarinkovým tónem. Mnohem výraznější složky, velice dlouhý požitek po vypití. Ořechovo-dřevité tóny s lehkou kořeněnou koncovkou značně povzbudí.

3.nálev 100°C/5s - velice rychlé louhování a slévání, opět tmavší nálev. Oproti předchozímu nálevu jsou výraznější a komplexnější citrusové složky, nejvíce je cítit specifická mandarinková složka se zajímavými citrusovými podtóny. Lehce nahořklé pozadí chutě, pomalý přechod na velice plné dřevité složky s výraznějším ořechovým závěrem. Dochuť opět delší, citrusová základová chuť s postupným přechodem na jemně kořeněnou ořechovo-dřevitou složku. Celkově znatelně sladší charakter nálevu.

4.nálev 100°C/10s - takřka totožný nálev jako v předchozím případě, lístky mají velkou výdrž, velice rychle se slévá a dává plné chutné nálevy.

5.nálev 100°C/20s - konstantní nálev, pouze nepatrně slabší mandarinková chuť a decentnější dřevitá složka, jinak stále stejný chuťový požitek, plný dlouhotrvající dozvuk.

6.nálev 100°C/40s - delší louhování, nepatrné snížení výraznosti chuťových prvků, plný nálev s jemnějším sladkým charakterem. Lehké oslabení se týká jen citrusových tónů a dřevité složky. Dozvuk stále dlouhý, mandarinkovo-dřevito-ořechový.

7.nálev 100°C/60s - opět slabé snížení výraznosti, zde již není příliš komplexní citrusová složka, spíše jen mandarinková chuť, která rychle přechází do pozadí, tóny ušlechtilých dřev méně plné a ořechová složka také zaznamenala snížení výraznosti. Aftertaste příjemný středně dlouhý s mandarinkovým začátkem, dřevitým tělem a lehce nahořklou ořechovou koncovkou.

8.nálev 100°C/120s - oslabení nálevu, ovšem opět nepříliš prudké, pozvolné snižování výraznosti, nyní je v chuti cítit podstatně slabší mandarinková složka, slabší dřevitá chuť a velice slabá ořechová složka. Dochuť krátká s mandarinkovým krátkým startem a ořechovou koncovkou.

9.nálev 100°C/300+s - mírný ale příjemný nasládlý nálev nepatrného mandarinkového nádechu s náznakem dřevitým složek, lehká neurčitá ořechová koncovka. Aftertaste minimální.

Konvička 250ml/5g listu + kůra, předehřev nádobí, 100°C - 8 minut louhování.
Nálev temné hnědo-červené barvy. Hutný plný nálev jiskrné barvy a vyvážené chuti. Počáteční intenzivní mandarinkovo-ovocná chuť postupně sládne a přechází do plné ořechové chuti s prohlubující se jemnou hořkostí (evokující vlašské ořechy) bez sebemenších náznaků zemitých tónů. V závěru chutě lze cítit tóny ušlechtilých dřev (pojmenování eaglewood v názvu naznačuje chuťovou shodu s Aquilárií). Aftertaste předlouhý, ořechovo-mandarinkový později přecházející do dlouhotrvajícího dřevitého nádechu.

Při gong-fu přípravě v 100ml skleněná konvičce jsem dosáhl takřka totožných nálevů, jako při přípravě v gaiwanu (jednotlivé nálevy +- pár sekund oproti gaiwanu), vyvážené uklidňující pestré nálevy.

Vylouhovaný list převážně stejné velikosti, velmi dobrá Gong-ti třída.

Závěr: Vynikající výsledky při všech přípravách. Díky vyvážené vynikající chuti tuto mandarinku doporučuji i pro začátečníky s shu puerem. Zajímavá je kombinace ořechových, mandarinkových, dřevitých a slabých kořeněných složek. Čaj se opravdu skvěle popíjí a velice rychle mizí. Jako největší plus shledávám svěžest, sílu a znatelně odlišné originální mandarinkové tóny. Velikostně je mandarinka menší, ale tuto skutečnost plně vynahrazuje vynikající chuť.


//jednonálevová příprava

Tato mandarinka je od ČR prodejce - z Jiaogulan.cz

Cena: 79,-/kus (cca20g)