Bílý čaj

Bílé čaje - po sběru se čajové lístky nijak nezpracovávají. Nejdříve se nechají zavadnout, poté se suší na slunci. Bílý čaj se nepraží ani neoxiduje, a proto si uchovává jemné složení a jedinečnou chuť. Nakonec se čajové lístky třídí podle velikosti. Nejlepší jsou mladé, vrcholové, nerozvinuté lísty.

  • 2021 Taiwan Red Jade White tea

  • Vložil Tomáš Klouda 12.6.2022, autor Tomáš Klouda


    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    Info od prodejce:
    Taiwan, Duben, 2021
    Region Taiwan
    Rok 2021
    Datum sklizně Duben
    Zpracování Bílý
    Oxidovaný bílý čaj z taiwanského kultivaru T-18. Naprostá pecka
    Vzhled listů: Tmavě hnědé, nazelenalé větší listy, částečně pravidelně svinuté po délce, částečně s nepravidelně upravenými listy
    Vůně suchého listu: Kakao, skořice, mandle, sladké koření, hruška, stopy kafru, suché tmavé dřevo
    Vůně vlhkého listu: Kafr, mandle, suché tmavé dřevo, pryskyřice, jemná mineralita
    Vzhled nálevů: Světlý med
    Chuťový profil: Mandle, kafr, kaštany, rozinky, mléko, chladivý efekt v ústech, dlouhotrvající aftertaste se stopami kávy, jasmínu a exotických květin
    Fyzický účinek: Chladí v ústech, osvěžuje dech, zvyšuje koncentraci

    Příprava v malém:
    Teplota vody: 85 - 100°C
    Gramy na 100 ml: 3g
    Délka prvního nálevu: 30s
    Délka dalších nálevů: +10s
    Počet nálevů: 5+

    Příprava ve velkém:
    Teplota vody: 95 - 100°C
    Gramy na 100 ml: 2g
    Délka louhování prvního nálevu: 90s
    Délka louhování dalších nálevů: +60
    Počet nálevů: 2

    Něco o tomto čaji a jeho původu:
    Red jade White tea z Taiwanu ocení zejména ti, kteří hledají něco netypického. Už samotný název nás mate - jde o červený nebo bílý čaj? Vyrábí se totiž z kultivaru čajovníku T-18, který byl speciálně vypěstován na červené čaje. Tentokrát se z něj však na začátku února roku 2021 rozhodli udělat čaj bílý, a to ještě výrazně oxidovaný. Každý nálev v sobě nese kvalitu jak červeného, tak bílého čaje, sbíraného navíc na konci zimy, a dohromady vytváří něco zcela neznámého a překvapivého. Mezi nekonečným množstvím nálevů z něj navíc vychází intenzivní vůně orientálních parfémů. Proto i náš interní název Parfumář.
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    X POZNÁMKY
    LIST Vůně bohatá, pestrá, opékané hrušky s karamelizovaným cukrem a skořicí a badyánem...lehké dřevité stopy, náznak pryskyřice - akátové prvky. Vzhledově originální, na první pohled připomíná Bai Hao, nebo čínské oolongy. Dlouhý nelámaný list, velikostně až k 5-6cm, pouze mírně kroucené listy, jinak volné, objemné listy. Barva je převážně tmavá šedo-hnědavá, jen ojediněle tmavý zelený list.
    NAHŘÁTÝ LIST Zpočátku krásné vůně domácího mřížkového hruškového koláče se skořicí vč sladkosti těsta, postupně se přidávají těžší prvky koření, dřevin a hutnější složky květin alá orchidej, lehounce muškátový oříšek. Vůně pronikavá, přilnavá - některé vůně jen tak přeběhnou, tyto jakoby zůstávaly.
    VŮNĚ NÁLEVU Vůně mi připomíná kaktusové plody, těžší květiny, kvetoucí akát, melasu, jemně minerální odér, jako solná lampa.
    BARVA NÁLEVU Zlatavá, tmavší, jiskrný nálev bez jakýchkoliv zlomků, či prachu.
    CHUŤ První ustrknutí nabízí zajímavý kontrast těžších prvků a těch procítěných - tak je to oolong, nebo bílý? Přítomná je stále svěžest, živost čerstvého listí, kořeněná energická textura, ale zároveň mírně dřevité nuance s nepatrnou nahořklostí zhutňují celek. Čaj tak působí ve dvou rovinách, zároveň překypuje plností a kolébá v pestrosti procítěných prvků. Karamelizovaná hruška, med, melasa, velmi intenzivní je kaktusový plod, pouze jemné květové prvky. Těžší podtext jde k sušeným mandlím ve slupce a akátu.
    DOCHUŤ Dochuť je dlouhá, po polknutí lehce vyšší intenzita nahořklé složky, cítím kvalitní kakao, které rychle odeznívá a opět otevírá lehčí složky, kaktus, avokádo, skořice a badyán. Výraznější květové prvky v závěru dochutě, akát a jasmín bez agresivní přemrštěné podoby + melasa. Poměrně značně zahřívající účinek, středně povzbudivý efekt. Další nálevy otevírají v chuťovém profilu např betelový oříšek, čerstvé jedlé kaštany, karamel, mahagon, místy působí silně jasmín, ve třetím nálevu stopy mandlového likérku. V třetím nálevu cítím jemně chladivé tóny po mentolu na jazyku a na patře. Celkem na 3 g/100ml uděláme 5-6 nálevů, přičemž posledňáky jsou již samozřejmě omezenější, ale příjemné. Lahodné, překvapivé, unikátní.
    VYLOUHOVANÝ LIST Vícelisté nelámané celky, nebo jednolisty, barva je zeleno-nahnědlá, nebo téměř žíhaná, popř pravidelné přechody odstínů na listech :-) struktura listu křehká, podlouhlé listy s jemně pilovitými okraji. Tipsy dlouhé, protáhlé mladé listy.

    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    Osobní popisek: Univerzální čaj, známka nejvyšší kvality, prakticky nelze zničit, ano bude např lehce svíravější, ale vždy chutný. Osvědčila se mi teplejší voda, 90-95°C, nižší teplota neotevírá takové možnosti, koření a pestrost, při chladnější vodě jsem cítil chuťový profil lehce omezen. Úchvatná přehlídka listů ve skle, neporušený list tančí při slévání v nádobce - takový základ je gaiwan, kde vidíte jak veliký list, tak pestrou barvu celku. Porcelán, nebo sklo se mi osvědčili nejvíce, zkusil jsem kameninu od p.Jurníčka a tam se chuť zdála být plošší, nicméně kořeněnost se trochu zakulatila.
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    Cena: 363 Kč / 50g (579,-/100g)

    Prodejce: Teastarter