Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).



2020 Japan Yamabuki Nadeshiko


Vložil Tomáš Klouda 10.1.2021, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Yamabuki Nadeshiko je jako žádný jiný čaj, který jste vyzkoušeli. Tento lahodný čaj s plným tělem různých chutí se vyrábí pomocí podobného fermentačního procesu jako puerh. Komplexní chuť má náznaky fíků a aroma připomínající opečené kaštany se doznívajícím závěrem.
NOVINKA: nově balený i v hezkom balení. V případe, že budete chtít Yamabuki Nadeshiko v novém balení, prosím napíšte do poznámky u ubjednávky, že chcete "Yamabuki Nadeshiko novinka".
Yamabuki nadeshiko je jedním z nejunikátnějších japonských čajů. Je nazývaný jako Japan Beauty nebo Japan Puerh (kvůli podobnosti procesu výroby). Je zařazen do bohatého výběru v našem eshopu. Tento speciální čaj má velmi bohatou chuť.
Tato jemná chuť osvěží zážitek pití japonského čaje. Velmi vysoká pečená vůně, která přichází s bohatostí, sladkostí a také lehkosti. V chutijsou cítit náznaky fíků, pečené kaštany, dřevinu, škořici nebo taky pečené jabka, naopak nenícítit trpkost. Doporučuje se pro někoho, kdo nebyl zvyklý pít japonský zelený čaj, protože se chuťově velmi liší od čaje Sencha.
Proces zpracování: Čaj se vyrábí ze směsi organických čajů. Zpracování tohoto čaje je stejně fascinující jako jeho chuť a aroma. Listy se smíchají s polovinou jejich hmotnosti ve vodě, zahřívají se, aby zabíjely bakterie, a rozloží se na tepelně řízených stolech ve speciální sterilizované místnosti. Kuro-kouji-kin (černý Aspergillus Oryzae) se vkláda do čajových lístků a v tomto kontrolovaném prostředí se fermentují po dobu 3 dnů. Tento materiál se potom smísí s extraktem z listů benifuki a nechá se oxidovat po dobu 7-8 hodin, aby se vytvořila barva a vůně čaje. Čaj se znovu zahřívá, aby zabil bakterie, a poté se suší, aby se čaj stabilizoval.
Kultivar: Yabukita, Fushun, Suruga Wase, Benifuki
Lokalita: Haruno, Isagawa (Shizuoka, Japonsko)
PřípravA:
Na přípravu tohoto čaje doporučujeme použít 2g čaje na 200 ml horké vody o teplotě 100 °C a nechte louhovat 120s. U dalších nálevu opakujte stejný čas louhovaní a teplotu vody.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Vůně je příjemná, hutnější, vzdáleně připomíná jakousi kombinaci houjichy a shu pu-erhu - tzn mírně kořeněné/pečené složky, ořechovo-čokoládové pozadí. List je kupodivu velmi drobný, mnoho zlomků, jen místy celé listy s max. velikostí 1,5cm. List je tmavý, černo šedý, pouze pár zlomků stonků dává hnědavý odstín.
NAHŘÁTÝ LIST Zpočátku chlebové vonné složky, poté po hlubším nahřátí projevy smažené topinky z pšeničného chleba, kakaové složky a vůně jemně opraženého ječmenu.
BARVA NÁLEVU Oranžovo hnědavá barva nálevu, poměrně mnoho drobných zlomků listů na dně misky.
CHUŤ Nasládlá základna, první dojmy mi připomínají opět obilné projevy, pšenici nejvíce. V pozadí je cítit charakteristické tóny japonského černého čaje, sladké zvláštně kořeněné ovocné nuance. Velmi zajímavá fermentační stopka, alá shu-puerh, takový projev má jen velmi malé procento shu pu-erhů z Číny. Problesky kakaa, čokolády, ušlechtilých dřevin, ořechů. To vše za podpory sladkosti zastřeného ovoce a obilí. Druhý takový čaj jsem zatím neochutnal. Určitě složky se v tmavém pu-erhu projevovali, ale celková kompozice je unikátní.
DOCHUŤ O co v tomto čaji jde, je dochuť. Chuť je zajímavá, nevšední, ale dochuť přenáší rozměr požitku na jinou úroveň. Opět nezbývá, než zpodobnění s shu pu-erhem - ta mocná dochuť, hutnost složek, zároveň není fermentace přestřelená, takže celek zůstává pestrý a bohatý na jiné projevy, než ty hluboké, fermentační. Zkrátka - po polknutí se základna prohloubí, nahořklejší působení, čokoláda, kůrka pšenično-žitného chleba, pražená pohanka, dřevité projevy v pozadí, jen slabě fermentační složka. Po chvilce doznívání odeznívají pohankové/chlebové prvky a vychutnávám si pekanové ořechy, více pečené kaštany. Hřejivý efekt a spíše uklidňující účinek.
VYLOUHOVANÝ LIST Droboučký, křehký list. Hnědo-zelené lupínky a zlomky.

caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Vícenálev má mnoho nálevů, ne tolik, jako shu-puerh, ale skoro tolik :-) chutě jsou hluší, v yixingu eliminuji ostřejší houjicha/chlebové projevy, ovocnost pouze v prvních nálevech, sytější kulatější nálevy. Rozhodně mi to sedí více, než porcelán. Každý nálev si zachovává svoji jedinečnost díky složení chutí, popíjení nekonečné, lahodné, hřejivé. Osobně bych uvítal trochu větší list, ale zdání klame - na ten drobný nenápadný list je výsledek nadpozemský. Vícenálev v yixingu působí v dochuti ještě mocněji, doba doznívání přetrvává prakticky až do šestého nálevu s dobou přes deset minut. Pochopitelně pestřejší projevy a změny v jednotlivých nálevech v závislosti na podmínkách aktuální přípravy, ale gró je stejné jako již popsané.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 410,-/50g

Prodejce: www.nagomitea.eu