Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).



2020 Thajsko Mae Suai, Chiang Rai, maocha pu-erh


Vložil Tomáš Klouda 2.5.2021, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
Info od prodejce:
Čajový mistr Edward Yang se učil řemeslo od svého otce, který dělal čaj v Barmě. Poté se přestěhovali na sever thajska a čaj začali dělat v oblasti Mae Suai, Chiang Rai. Sběr listí probíhá ze 100+ let starých stromů a každý z čajů má trochu jiný výrobní proces a velice osobitou chuť.
- Maocha - zavadnutí 3 hodiny, rolování, ohřátí na pánvi, sušení na slunci
- Bílý čaj - po sběru se 4-5 dní suší v továrně
- Lehce oxidovaný černý čaj - zavadnutí 24 hodin, rolování a hned poté sušení na slunci.
- Černý čaj - zavadnutí 24 hodin, rolování, oxidace a sušení v sušičce.
Všechny tyto 4 čaje jsou po 25g obsahem ochutnávacího balíčku.
caje
caje
caje
caje
Suchý list voní usedlou, bylinno-ovocnou složkou, trochu mi připomíná ye sheng cha od Lu Yu před lety. List pestrobarevný, tmavě zelený, stříbřitý, hnědavý a převážně šedý. Až 6,5cm dlouhé listy, nejčastěji však kolem 4-5cm, převažují dlouhé jednolisty, úzké, jemně překroucené, ale vícelistých celků s tipsy je velké množství. Vzhledově skvělé.
caje
caje
caje
caje
Nahřátý list: zpočátku shengovité projevy, lehký tabáček s živou ovocnou složkou - evokuje mi zpočátku fíky, višně a tmavou blumu. Postupně až povidlovité tóny z blum, marmeládovité prvky višní, nesmírně sladká a pronikavá vůně, stopově ušlechtilá dřevinka/tabák v pozadí a kapka "kožovité" složky.
Vůně: shengovitá vůně, ale živější, tabáček, ovoce, velmi slabě kouř, ušlechtilá aromatická dřevitost.
Barva: Zlatavá s minimálním množstvím prachu na dně misky.
Chuť: První nálev je lehký, v základu dominuje tabákovo-dřevitá složka, starostromová sladko-nahořklost spojená k dřevinám. Ovocnost je rozvinutá již v prvním nálevu, při převalování doušku mi hrají prvky pečené zelené hrušky a šťavnaté zralé višně. Hořkost je vyšší, ale příjemná. Další nálevy jsou zajímavější. Ovocnost dostává základnu do šířky, zastiňuje dřeviny, žádný kouř nebo svíravost zde nejsou patrné, je to jak precizní sheng s ještě trochu ostřejšími vegetálními podtexty, ale ta mohutnost, záběr jsou neskutečné, střídání medu, blum, višní, marmelády, povidel, ušlechtilých a listnatých dřevin. Velká výdrž, 5 málevů v shibu v podstatě bez ztráty výraznosti, jen v průběhu chutě jsou vždy jiné primáry
Dochuť: Hořkost z chutě se rychle po polknutí transformuje na sladkost, fascinující vzlínání sladkosti z hrdla, takto mocné "proměny/pohyby" jsem zaznamenal naposled v prosinci u starostromového mengku. Vynikající podoba maochy, pestrost je v dochuti ještě znásobena. Ovocné sladké prvky balancují na hranici povidlovité a ovocné složky. Je tu taková specifická kožovitá, pižmovitá specifická chuť, dodává mi to celkovému charakteru skutečný šmrnc a hloubku. Absolutně pestrý a chutný výsledek, délka dochutě je fascinující, k patnácti minutám se probouzí vegetální základna čerstvého čaje. Jednodušší průběh zaznamenávám už v pátm nálevu, poté šestý a sedmý je již jednoduchý, ale stále chutný a stojí za to, chutná pak jako prestižní zeleňáky. Lehce hřejivý účinek, enormně povzbudivý efekt.
Osobní popisek: Pro přípravu se mi nejvíce osvědčila kamenina, nebo yixing, v gaiwanu leze trochu vegetálnější základna na povrch. Teplota 90°C je optimum, při nižší se mi nezdála tak úchvatná ta "starostromovka" v základně a vyšší teplota otevírá částečnou svíravost. Ovocnost a první doušky jsem si spojil s již zmiňovaným Ye sheng cha maocha před mnoha lety z Lu Yu - úžasné vzpomínky. Dostává mě pestrost a možnosti listu, každý se v tom najde, jen si přizpůsobí přípravu.
caje
caje
caje
caje
Vylouhovaný list převážně zelený, místy nažloutlé odstíny. Jednolisty velké, nepoškozené, křehké, výrazně žilkované, drobně pilovitý okraj listu. Tipsy dlouhé, tuhé. Objemný krásný nelámaný list.
caje
caje
caje
caje
Cena: degustační balíček.

Prodejce: Teastarter.cz