Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.2020 Taiwan Wen Shan Bao Zhong Oolong


Vložil Tomáš Klouda 12.11.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
Info od prodejce:
Náš Wen Shan Bao Zhong je autentický taiwanský čaj o původu přímo z Wen Shan. Jeho svěží, velice příjemnou vůní a sladkou chutí Vás dostane a ihned si jej zamilujete. Čaj má skvělé povzbuzující a osvěžující účinky.
Sklizeň: květen 2020 (ruční sběr)
Země původu: Taiwan: Wen Shan District, New Taipei City
Tchajwanské oolongy se nejčastěji označují názvem Formosa.
Kultivar: Chin Xin
Míra oxidace: 10-15%
Teplota vody použitá pro přípravu čaje Bao Zhong Oolong je v základu nižší. Naše doporučení je používat vodu o teplotě 80-85 ° C (175-185 ° F).
Možnosti přípravy:
Klasická příprava:
Pro přípravu čaje použijeme 3-5 gramů čajových lístků, které zalijeme 225-250 ml převařené kvalitní vody o teplotě 80-85°C (175-185°F
a necháme 3-5min louhovat. Poté přeceďte. Takto můžežete připravit více nálevů.
Tradiční příprava:
Toto je jedna z mnoha tradičních příprav čaje. Čaj vložíme do malé konvičky či gaiwanu o oběmu cca 150ml a vodou o teplotě 90°C. Čaj slíváme přibližne po 30 vteřinách. S každým nálevem přidáváme čas až do 5 minut.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Vůně je sladká, plná, květinová, odzbrojující intenzity. Suchý list sytý, tmavě zelený. Mírně kroucené listy, různá velikost - od 0,5 až po 3cm. Převažují již od pohledu jednolisty.
NAHŘÁTÝ LIST Intenzivní, pestrá květinová složka, sladká, jemná, konejšivá plejáda květin. Delší napaření dává lehounce nakyslý podtext s nektarovým charakterem liliovitých projevů.
BARVA NÁLEVU Žlutavá s minimálním množstvím prachu na dně misky.
CHUŤ Chuť je komplexní, sada mnoha květin, náznak broskve v pozadí. Minimální oxidace dává základnu velmi zelenou, nicméně zcela bez vegetálních, ostrých, či negativních prvků. Obdivuhodný průběh chutě, který naladí celou dutinu ústní na jarní větřík v pestrém rozkvetlém sadu. Náznak melounu, jako přezrálý medový meloun, který jsme kdysi kupovali od "domorodce" u pláže. Prožívání tohoto čaje vyvolává vzpomínky, dumky, poetické probuzení, láskyplné doteky. Je v něm tolik intenzivního, něžného až intimního, jak mnohdy říkám, jak lék na nervy bez předpisu. Z květin mohu vyjmenovat lilie, růži, náprstník, orchidej, lehce vonokvětka.
DOCHUŤ Po polknutí je chuť sytější, vzadu na jazyku výraznější "dužina medového melounu u slupky", jednoznačnější květiny, v primáru růže, orchidejové podtexty. Z ovoce je zde po chvilince cítit broskvová složka - vč. tónů "chlupaté živější slupky" i nahořklejší "dužina u pecky". Nesmírně živé a věrohodné chutě, doba doznívání pokračuje silně přes 10minut, na venkovní přípravu, či před procházkou efektní, báječný pocit v ústech. Nepřijde mi tak silný, tak jej rád popíjím i večer k vznešené literatuře. Mírně ochlazující účinek po vypití. Závěr dochutě liliovitý s broskví. Pestré, zábavné!
VYLOUHOVANÝ LIST Podlouhlé, úzké převážně jednolisty tmavě zelené barvy. Jemné, takřka neznatelné pilovité okraje a výrazné žilkování na listu.

caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Doslova nezničitelný čaj! Vyzkoušel jsem díky většímu množství od prodejce veškeré přípravy, jednonálev, vícenálev v shibu i kameninovém zhongu, ve skle, bowl i pracovní termohrnek. Prodejce si byl velmi jistý kvalitami tohoto čaje (stejně i všemi ostatními zaslanými), naprosto předčil mé očekávání. Po vysoko nastavené laťce od Meetea u mě jen tak nějaký Bao Zhong neprojde, ale tento prošel na výbornou. Tohle je dokonalý uhrančivý zážitek, mocné na dojem, dokonalý dárek obzvláště pro ženy.

caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 339,-/50g

Prodejce: www.gringostea.cz