Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.2020 Taiwan Gaba Imperial Green


Vložil Tomáš Klouda 22.10.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
Země původu: Taiwan, Nantou, Jian Township
Sklizeň: duben 2020
Kultivar: Jin Xuan
GABA čaje jsou speciálně vyrobené čaje tak, aby obsahovaly vyšší množství látky GABA (kyselina gamma-aminomáselná), která je podle výzkumů velmi prospěšná zdraví. Každý čaj tuto látku běžně obsahuje v množství ~20-30mg/100g, pro možnost uvedení GABA v názvu však platí, že daný čaj musí obsahovat nejméně 150mg/100g čaje.
GABA je neproteinová aminokyselina, která se přirozeně vytváří v lidském těle. Mezi její účinky mimo jiné patří:
* zvyšuje koncentraci
* působí příznivě při zvýšené námaze a stresu
* snižuje krevní tlak a cholesterol
* zlepšuje krevní oběh a okysličení v mozku
* podporuje metabolismus mozkových buněk
* napomáhá při snižování nadváhy
* odbourává alkohol v krvi
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST List je bez výhrad, objemný, vícelistý, nelámaný, nádherný! Několik cm dlouhé listy a celky. Barva je tmavě zelená, hnědavá až šedavá, jen místy světlejší zelená. Vůně listu je vegetální s kapkou brusinky a lehce máslového podtextu.
NAHŘÁTÝ LIST Vynikající pronikavá vůně. Základna vegetální, bylinné nuance připomínající betelové listy, později jde vůně do těžších máselno-ořechovo-bylinných složek.
BARVA NÁLEVU Sytě žlutá až zlatavá barva nálevu, zcela bez zlomků, či prachu. Vůně nálevu lehce kořeněná, což je nový aspekt.
CHUŤ Chuť unikátní! Podobné nuance jsem u žádného jiného čaje nenašel. Základna je nakyslejší, dominují bylinné, máselné a kvasné složky. Lehce mi to připomíná kombuchu ze zeleného čaje a se špetkou jarních kopřiv a máty. Stále mi v pozadí probleskává sušená brusinka. Překypující nálev, který naplno zaměstnává celá ústa - za nakyslým primárem je zakrytá lehká svíravost/nahořklost typická pro zelené čaje, ale není vůbec agresivní, naopak, skvěle zaměstnává i zadní část jazyka.
DOCHUŤ Po polknutí je dlouho cítit máselno-kořeněná složka, náznak sušené petržele, rychlý přechod na kyselkavé příjemné složky, které doprovází opět výrazné betelové listy. Brusinka méně intenzivní, až v závěru lehké probuzení a sládnutí. Nevšední a extrémně zajímavá kombinace GABA a kvalitního zeleného čaje. Po vypití lehce ochlazující účinek, poměrně značné povzbuzení a stabilizace žaludku - příjemný pocit po vypití.
VYLOUHOVANÝ LIST Převažují vícelisté celky, pouze místy jendolisty. Barva tmavě zelená až hnědá. Listy jsou poměrně měkké, nevýrazné žilkování, drobně pilovité okraje a celkově širší list.

caje
caje
caje
caje
caje
Vícenálev vydatný, louhování 20/10/15/30/45/80/150/300s+ pět nálevů bez známky oslabení, poté již prodlužování časů louhování. Vícenálev pochopitelně zajímavější, střídají se tam více jednotlivé popsané položky, výraznost jednotlivých chuťových prvků je podle zrovna aktuálního nálevu intenzivnější oproti degustační sadě. Místy mi k celku při vícenálevu přistane ještě tón lékořice, nebo ženšenu. Při silnějších nálevech lehounce štiplavý, výrazný hřebíček! :-) Doporučuji!
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 287,-/50g

Prodejce: www.gringostea.cz