Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.2020 Taiwan Fu Shou Shan Oolong


Vložil Tomáš Klouda 15.11.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
caje
Info od prodejce:
Fu Shou Shan oolong znám i pod názvem Heaven Pool Oolong (nebeský bazén oolong) Tento velmi vzácný prémiový čaj oolong je pěstován v nadmořské výšce 2500mn v oblasti Li Shan.
Země původů: Taiwan, Fu Shou Shan, Li Shan, Taichung County
Sklizeň: květen 2020
Čajová plantáž odkud Fu Shou Shan pochází je jednou z nejvyšších čajových plantáží na světě.
Oxidace: 15-20%
Metoda sklizně: Ruční sběr
Kultivar: Chin Xin
Level pečení: 0
Příprava:
6 gramů čajových listů
Teplota vody: 85 ° C
Trvání infuze: 30 sekund, 45 sekund, 1 minuta 15 sekund, 2 minuty a 3 minuty
Chuť připravovaného čaje je velmi ovlivněna kvalitou vody, teplotou vody, množstvím čajových listů a dobou trvání každé infuze.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Vůně je pestrá, svěží, intenzivní. Jako první člověka oslní přepestré květiny a tropické ovoce, v pozadí slabě mléčné problesky. Obrovité rolovné kuličky slibující velmi hezkou podívanou - smotané celé 3 a vícelisté celky. Barva pevně zarolovaných, ale nesymetrických granulek je převážně tmavě zelená, ovšem místy se objevuje světlejší.
NAHŘÁTÝ LIST Předehřev dává plné a přitom hedvábně jemné prvky, zpočátku kontrast květových a ovocných prvků s výraznou mléčnou vedlejší složkou, po delším napaření dominuje vegetální květinové tělo s jemnu exotickou kořeněnou vůní.
BARVA NÁLEVU Světlá, zelinkavá, na dně pouze místy zbytkový prach z listů. Vůně nálevu je pronikavá, étericky květinová s mléčným pozadím.
CHUŤ Hladká základna, plné květinové překypující prvky, sladká základna s lehce nakyslým podtextem a mléčným pozadím. Dokonale věrně podané květiny, narcis, vonokvětka, v celku hraje poměrně výrazně rakytník. Neskutečně ladné, hedvábné podtexty, jenž hrají na patře a na stěnách úst, doslova éterická mléčno-květinová exploze. Euforizující, báječný zážitek. Stabilizující, neutralizující pocit v ústech, svěží pocit, rozveselující kombinace chutí.
DOCHUŤ Po polknutí stékají po stěnách úst doslova olejnaté mléčné prvky, květinky s exotickým nektarovo-kořeněným základem působí vzadu na jazyku a lehce na patře. Rakytník slabší, utlačený, výrazněji se projevuje v závěru dochutě. Co je fascinující - po minutce se lehce nakyslá květinovosst transformuje do sladších a sladších prvků, až si pomalu ani nevšimnete, že na jazyku působí ananasové prvky s mléčnými doteky na zbytku úst. Kyselkavost přetrvává, dodává tak ananasu autenticitu, přičemž mléčné prvky kyselkavost zahlazují. Absolutně stabilní celek s pestrostí a nekonečnou možností příprav a pak i různého působení. Značně ochlazující efekt, uklidňující účinek díky něžné a vytříbené kombinaci chutí. Dojezd je enormně dlouhý, olejnatý "film" po květinách a mléčných tónech se drží v ústech desítky minut po vypití. 15 minut po vypití dominuje mléčná složka v ústech, doteky dojíždějících květin, meruněk, rakytníku, pestré, přepestré, člověk je nucen stále prodýchávat nosem, aby si užil veškerou škálu chutí, jenž list otevřenou náručí štědře nabízí. Dlouho mě již žádný čaj tak neoslnil, abych jej takto zdlouhavě a pln pocitů popisoval. Snažím se být věcný a popisovat chutě, nicméně čaj, jenž probouzí další myšlenky, nelze potlačovat v jeho působení a kreativitě :-)
VYLOUHOVANÝ LIST Tmavší zelený dlouhý a užší list, místy žíhaný s hnědavou barvou, smačkaný po rolování. Měkká struktura listu spíše méně výrazné žilkování listů, nepatrné pilovité okraje listu.

caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje

Vícenálev v yixing konvičce na oolongy. Vynikající výsledky, nezničitelný čaj, silnější nálevy s delší dobou louhování dávají více ovocné prvky, pokud zvlíte lehké nálevy a pozvolným prodlužováním doby louhování, pak vás čekají jemné mléčno-květinové uklidňující nálevy s lehkostí vysokohorského oolongu. Ve vícenálevu jsem nalezl mnoho a mnoho chutí, od květin, po mléčné tóny, rakytník, ananas, meruňky, později citrusy, kořeněné i nektarové složky. Pestré, neskutečně pestré.... Bez výhrad, prestižní čaj.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 319,-/25g

Prodejce: www.gringostea.cz