Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.2020 Malawi Twist and Dry oolong 04-2020


Vložil Tomáš Klouda 9.7.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Vůně je těžší, bylinno-dřevitá. Listy jsou převážně několik cm dlouhé, převažují jednlisty, pouze místy zlomky. Tmavě zelený až šedavý list, pouze místy světlejší/žíhaný lístek
NAHŘÁTÝ LIST Usedlejší celek, projevy slupek a jader červených hroznů a těžší květové složky připomínající tmavší oolongy Číny.
BARVA NÁLEVU Tmavý hnědavý nálev, množství zlomků/prachu na dně misky. Vůně těžší, usedlá, po "tmavších", těžších květinách, lehce ořechový podtext.
CHUŤ Základna není příliš plná, bylinný základ, lehký orchidejový náznak, výraznější pražené mandle. Kompozice vedlejších prvků mi značně připomíná bílé extrudované smažené krekry. Zajímavá a zatím nepoznaná souhra chutí.
DOCHUŤ Po polknutí lehce nahořklá stopka na jazyku, působení květů, pozůstatek vegetáních složek v pozadí. Usedlá dochuť, jaksi utlumující, v průběhu doznívání těžší květové prvky s bylinno-vegetálním podtextem, a stále s chutí krekrů. Jakoby přesušený list, bez života a jiskry v chuti. Doznívání středně dlouhé, lehce hřejivý efekt a mírně povzbudivý účinek.
VYLOUHOVANÝ LIST Velké, dlouhé a poměrně široké jednolisty, vesměs dominují hnědé listy, ale cca 1/3 obsahu je v podobě žíhaných zeleno/hnědavých listů. Struktura listu je křehká.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje

Vícenálev se oproti degustační sadě projevuje o něco příjemněji, květové prvky jsou výraznější a připomínají tak slavné čínské oolongy, orchidejové prvky s náznaky ořechů. Přesto není výdrž z nejlepších, dle mého soudu byl list vystaven vyšší teplotě a je příliš vysušený (v listu má být určité procento zbytkové vody, tak tady je prostě méně, než by mělo být). Přesto se jedná o kus, který zaujme nevšení souhrou chutí, je to zajímavá zkušenost z netypické destinace.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: ? vzorek na vyzkoušení. Dovozce: Teastarter.cz