Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.2020 Kangra Wah SFTGFOP1 FF


Vložil Tomáš Klouda 19.11.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Info od prodejce:
Perfektní zástupce čajů z údolí Kangry v Indii.
Na druhé straně Indie než leží Darjeeling je tajemné vysokohorské údolí. Oplývá pilným lidem, úrodnou půdou a trochou magie. A taky je to blízko k hranici s pakistánem a mají tam pravděpodobně veselo. Ať je to jak chce, čaj dělají svělý. Suchý list se jeví malinko utrápený a polámaný, ale nálev je briskní, balancuje mezi čerstvě posekanou trávou a oříšky. Zároveň má námi oblíbený, akorát ostrý utahovák a pokud ráno čaje trochu přidáte, což vzhledem k ceně nezabolí, tak dostaneme velice funkční životabudič, který vás bude bavit po celou dobu.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Kořeněná vůně korkových zátek whiskey, barikového sudu, lehce vegetálního nádechu a pražených oříšků (nesolené domácí buráky). List je drobný, pár mm velké zlomky a drobné lístky. Pestrobarevný celek, převládá tmavší zelená (olivová) a šedá, místy hnědavá a svetlejší zelená
NAHŘÁTÝ LIST Intenzivní kořeněno-travnato-dřevitá vůně s prvky arašídů - syrové se slupkou a se stopkou kouře.
BARVA NÁLEVU Zlatavý nálev, přijatelné množství zlomků a prachu na dně misky. Vůně příjemná, živá, kořeněno-ořechová s vegetálním podtextem.
CHUŤ Chuť lehounce svíravá, ale plná, hravá. Základna je kořeněná s vegetálním podkladem, velmi výrazné tu jsou ořechy, domácí přepražené arašídy vč slupek, lehce čerstvé para ořechy. Lehce kouřový podtext, téměř bylinná pronikavá svěží stopka a korkový nádech. Z mého pohledu silný zážitek a nevšední kompozice, méně rozšířená lokalita a vhodně poskládané chutě, které do sebe zcela zapadají a to vč svíravosti.
DOCHUŤ Po polknutí je báječný hořko-sladký dojezd, stopa karmelu, za ořechové základny, pouze lehký bylinný podtext. V průběhu dochutě se kořeněné prvky projevují i v podobě lehkého muškátu, slupky arašídů, v závěru slabě korek. Svíravost střední, dělá celek hutný a vydatný, prostupující každou buňku, z krku vystupují světlejší složky v travnato-bylinné rovině. Dozvuk velmi dlouhý, lehce hřejivý efekt, poměrně značně povzbudivý účinek.
VYLOUHOVANÝ LIST Poměr sekaných listů, mlaďounkých sexy lístků a v menší míře stonků. Křehké lístky, většinou svěží zelené barvy. Pouze max 20% listu je tmavší barvy.

caje
caje
caje
caje
caje
caje
Jednonálev s větší dávkou připomíná nejvíce podzimní sklizně Darjeelingů, vícenálev překvapivý, silné nálevy, poměrně dobrá výdrž a transparentnější prvky k vnímání, rozprostřou se do více nálevů, jsou plnější, hladší a jednoznačnější. Nenacházím nic k vytknutí, zajímavá zkušenost a obzvláště v nastávající zimě skvělé k zahřátí. V silnějších nálevech nacházím prvky silných sušených bylinných výluhů - řecké seno, květy meduňky.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 150,-/50g, 225,-/100g

Prodejce: Teastarter.cz