Bílý čaj

Bílé čaje - po sběru se čajové lístky nijak nezpracovávají. Nejdříve se nechají zavadnout, poté se suší na slunci. Bílý čaj se nepraží ani neoxiduje, a proto si uchovává jemné složení a jedinečnou chuť. Nakonec se čajové lístky třídí podle velikosti. Nejlepší jsou mladé, vrcholové, nerozvinuté lísty.2020 China Lancang Yesheng Baicha - Jarní Oblak


Vložil Tomáš Klouda 3.12.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
caje
Info od prodejce:
Lancang Yesheng Baicha 2020
Lehký dezertní bílý čaj s jemnou, nasládlou chutí a vůní mandarinek, angreštu a vanilky a dlouhou chladivou dochutí.
Jarní sklizeň z čistých, nekultivovaných divokých zahrad v okrese Lancang v jihočínské provincii Yunnan (Yun = "oblak", Nan = "jih"), odtud také jeho název. Těžší, tmavší variací je jeho sourozenec Oblak, sypaný, sklizený a zpracovaný ze stejných zahrad loni na podzim.
Původ: Lancang, provincie Yunnan, Čína
Odrůda: Dayezhong – Velkolistý čajovník
Sklizeň: Jaro 2020
Druh podle zpracování: Bílý čaj
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST K mému překvapení se jedná o zalisovaný bílý čaj. Vůně je nasládlá, charakteristická pro bílý čaj, vegetální s lehkým bylinno-kořeněným podtónem, angrešt v popisu od prodejce sedí. Pestrobarevný materiál, objemné jednolisty, stříbrné tipsy, barevně převládá tmavší odstín, od šedé, po hnědou, olivově zelenou až k stříbřité. Povrchy zalisovaných kousků v balíčku se až "kožovitě" lesknou na hladkých plochách, středně pevně zalisovaný kus, lze snadno oddělovat, ale nedoporučuji více štěpit - velké listy jsou vizuálně skvělé.
NAHŘÁTÝ LIST Krásné bylinno-vanilkové nuance, po delším napaření mírně dřevité "šťavnaté" podtexty s lehounkým zeleným angreštem.
BARVA NÁLEVU Žlutavý nálev s přijatelným počtem zlomků. Jiskrná barva, na bílý čaj velmi uhrančivá.
CHUŤ Chuť je abslutně kulatá, slaďounká, evokuje mi balanc mezi bylinnou tipsovou prachovou jemností a ovocnou vedlejší složkou. Kyselinka naznačuje slaďounké mandarinky - ty malé sladší šťavnaté a křehčí měsíčky mandarinek, žáný vodový, nebo kyselkavý plod. V chuti samotné je vedle bylinného těla cítit lehká vanilka. Po poválení doušku v ústech se usazuje výtečný mandarinkový odér s vanilkovo-sedmikráskovou stopkou vzadu na jazyku a na patře. Jemná kyselinka stimuluje boky a střed jazyka, zbytek je sladký.
DOCHUŤ Po polknutí cítím výrazněji sedmikrásky a vanilku, mandarinky se přidávají po chvilce a nabírají na síle. Mandarinka dochází topu po 1-2 minutách, doslova jakoby stékala šťáva mandarinky po jazyku. V chuti samotné nebyl angrešt cítít, zde v delším rozpětí pomalu nastupuje jak odeznívají mandarinky. Na závěr návrat k bylinno-vanilkovým složkám (až 10 min). Značně chladivý účinek, lehce povzbudivý efekt. Živá a zajímavá kompozice.
VYLOUHOVANÝ LIST Listy tuhé, "kožovitějšího" povrchu, než např. Pai mu tan, obsah listů je různý, od menších mladých, po větší tužší, tipsy většinou malé velmi úhledné. Barevně od zelené, po hnědou a žíhanou.

caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje

Skutečně zajímavý je vícenálev. Tento čaj je držák! Na zahradě jsem 4g prolil přes litr a ještě jej dodělával doma. Pokud necháte zalisovaný kus, velmi pomalu se uvolňuje, doporučoval bych první oplach listu a nechat jej trochu rozjet, jinak budete mít první dva nálevy slabší. Pak ale nastupuje stabilní síla a pestrost tohoto čaje, se studenější vodou (80-85°C) bude kousek dávat více vanilky, zchladlé nálevy dávaly vynikající vanilkový primár s bylinným podtextem. Teplejší voda z tohoto čaje neudělá svíravý trhák, ale zvýrazní kyselkavost a intenzitu mandarinek. Ty jsou obzvláště v dojezdu sladké, jako konzervované nakládané měsíčky mandarinky a v dochuti je doba doznívání až dvakrát delší, než v přípravě v degustační sadě. Jediná nevýhoda je, že v chladnějším prostředí, ať už v bytě, nebo venku, se budete klepat zimou. Tento čaj bych si vychutnal více v srpnu, nebo na jaře, ale v zimě mi dal co proto, byl jsem o to více prohřehlý, že pocitově moc nezahřál - i doma ve 23°C mnou projela husí kůže.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 220 Kč/50g

Prodejce: Meetea