Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.



2020 Japan OOLONG TSUYUHIKARI


Vložil Tomáš Klouda 17.1.2021, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
caje
Jedná se o jedinečný čaj Oolong z prefektury Shizuoka v Japonsku. Oolong Tsuyuhikari je pěstovaný v nadmořské výšce asi 500 metrů v horách Hamamatsu. Čaj se vyrábí oxidací čajových lístků z japonského kultivaru Tsuyuhikari, který se v Japonsku často používá pro čaj Oolong a černý čaj. Kultivar Tsuyuhikari má vyšší sladkost než jeho predchůdce Koushun.
Balení: 50g
Oblast: Shizuoka, Japonsko
Sběr: Červenec
Kultivar: Tsuyuhikari
ZPŮSOB PŘÍPRAVY:
Optimálně 3 g na 200 ml vody. Teplota by měla být 100 °C. První nálev louhujte 2 minúty. Další nálevy můžou být v rozmezí 30-60 sekund (dle chute a intezity).
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Vůně listu je usedlá, těžší, v základně poměrně vegetální, jako slupky kaštanů, sladké javorové nuance mízy stromů, v pozadí náznaky ořechů. List objemnější, mírně rolovaný, kroucený. Barva listu obecně poměrně tmavá, dominuje však kovově matná šedá s hnědavými odstíny, pouze místy nazelenalá místečka.
NAHŘÁTÝ LIST Vůně ořechů, pekanové ořechy! Postupné sládnutí při delším napaření, přidávají se ovocné složky, v pozadí kakao. Lehounce exotická kořeněná složka, jako u sladších podzimních DJ. Zajímavá vonná kompozice. Na víčku degustační sady vysrážená vůně podobná slupkám z liči.
BARVA NÁLEVU Karamelová (oranžovo-hnědavá) barva nálevu, minimální množství prachu na dně misky. Vůně nálevu dřevitější, s komplexní ořechovo-ovocnou vonnou stránkou.
CHUŤ Lehce kyselkavá složka se sladkou základnou, ovocné tělo, evokuje červená jablka, vévodí ovšem kombinace dřevinky listnatých stromů, vyschlé slupky li-či. Lehce patrná "oxidační" kořeněná složka, evokuje náznaky ovoce oriental beauty, ale méně sladká základna. Celkový charakter by se dal vzdáleně srovnat černými taiwanskými čaji. Osobitý charakter se sušším projevem, dřevinky dávají znát potenciál k tmavším čajům. Celek je nevšední, dobře pitelný, ale pocitově kyselkavější. Nuance muskatelu v celku mě vyloženě překvapily, pestrý nálev!
DOCHUŤ Po polknutí sladší projevy, ale stále se zde projevují kořeněné a dřevité prvky. Zpočátku celku vévodí mix tropického ovoce, brzy však přechází v říznější složky muskatelu, slupek liči a dřevin - v kombinaci s javorovým sirupem k mízovým, "šťavnatým" projevům. Sušší působení na ústa, nejen suché patro, ale i jazyk. Doušky nejsou vyloženě svíravé, ale osobitě dřevité s aromatickým kořeníčkem a svéráznou ovocností. Závěr mi přechází více k svěžesti, není tak sladký, vévodí dřevinky za podpory citrusu/tropik ovoce. Velmi hřejivý efekt, mírně povzbudivý účinek. Doba doznívání je relativně dlouhá, je to tmavší sytější čaj, ale prvky nestékají po stěnách úst jako u Koshun, tam to je mnohem mocnější a delší.
VYLOUHOVANÝ LIST Zeleno-hnědavé listy. Svěží zelené malinké lístečky působí velice dobře. Pouze malá část jsou zlomky, podlouhlé jednolisty vévodí. Struktura je křehká, měkký list. Nepatrný, něžně pilovitý okraj listů.

caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Vícenálev je hladší, nevadí mi tam tolik dřevitost, kterou bych zařadil spíše k černým čajům, než k tomuto oolongu, kde se mi to v testru jevilo trochu v konfliktu ovoce/dřeviny. Ve shibu si tím více uvědomuji vegetálnější základnu, lehčí působení, ne až tak sladkou základnu. Minule degustovaná Koshun byla aromatičtější, bohatší, oslnivá, toto mi evokuje jiný druh čaje, lehčí, kyselkavější. Podle prodejce je výroba Tsuyuhikari a Koshun oolongu totožná, pouze se používá jiný kultivar. Tento fakt mě jednoznačně vede k další recenzi, nebo alespoň příspěvku na FB, kde si vizuálně i textem srovnáme vedle sebe tyto dva čaje. Protože stejné podmínky, pouze jiná hromada druhu listí a tak odlišný výsledek - to dokáže jen ČAJ! Ale zpět k vícenálevu Tsuyuhikari - 6 výborných nálevů ve 100ml shibu s 3g listu. Chutě hodně korespondují popis z degustační sady, pouze projevy, primární působení a pořadí chutí je podle nálevů samozřejmě pozměněno - vícenálev je jednoznačně a pochopitelně lepší, procítnější a odkrývá tak celý potenciál tohoto čaje. Přesto - Koshun byla srdcovka!
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 295,-/50g

Prodejce: www.nagomitea.eu