Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.



2020 Japan SENCHA KOSHUN ASAMUSHI


Vložil Tomáš Klouda 22.2.2021, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
caje
Tato Sencha z oblasti Shizuoka pochází ze vzácného kultivaru zvaného Koshun a je známá svou intenzivní květinovou vůní.
Nálev z jeho velkých krásných listů vytváří plný a hedvábný likér, mírně hubený se sladkou umami. Bohatá vůně bílých květů (lilií), citrusové kůry a mandlí koexistují s jeho bylinným charakterem.
Dobře vyvážený čaj nabízí mimo jiné i pozoruhodně dlouhou výdrž.
Balení: 50g
Oblast: Shizuoka, Japonsko
Sběr: Květen
Kultivar: Koshun
ZPŮSOB PŘÍPRAVY:
Optimálně 6 g na 140 ml vody. Teplota by měla být v rozmezí 60–80 °C maximálně. První a druhý nálev louhujte 60 sekund, pro další nálevy prodlužujeme louhování o 10–20 sekund.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Vůně je lehce travnatá se silně květovým projevem, lehké nuance bezu, karafiátu. Poměrně velké a široké listy, sytě zelená barva, často hladké lesklé zelené listy. Zpracování je v podobě jehliček a plochých delších překládaných plátků. Překvapivě málo prachu, většinu tvoří listy kolem 1cm dlouhé, nejdelší mají 2 cm a asi 1/4 je v podobě zlomků kolem 5mm.
NAHŘÁTÝ LIST Zpočátku silná složka po mořské řase, postupné provonění travinkou a nakonec při delším napaření procítěné květové složky, výrazné prvky narcisek.
BARVA NÁLEVU Světlejší žlutavá barva nálevu, minimum zlomků, přiměřeně prachu. Vůně je svěží, ale usedlejší, květinková s nádechem travin.
CHUŤ Svěží lehký nálev, dominuje kyselkavost, náznaky citrusů, plné květové prvky, připomíná světlé oolongy, ovšem s travinkou v pozadí. Je zde hořkost, kyselkavost, lehounká umami s řasami. Zde se snoubí typická japonská chuť travin s jemnějšími prvky květin. "Ostřejší" základna, oproti Tenryu říznější, lehká hořčinka. Chuť samotná při prvním doušku působí vzadu na jazyku travnatě, na patře a středu jazyka citusovo-květově, poměrně pestré i bohaté.
DOCHUŤ Po polknutí doslova zelené travnaté nahořklé projevy, ale po vteřince hořkost vzlíná v podobě osmanthu, mnohem exotičtější prvky květin, éterické květinové vzlínání od jazyka na patro, jen lehká hořčinka. Postupný přechod na citron a lehčí květy alá karafiát, zde tvoří travnatost jen jemnou ozdůbku v pozadí. Intenzivní, ale svěží dochuť. Místy až "štiplavé" květové intenzivní projevy. Doba doznívání dlouhá, samotný závěr kyselejší, čistě květový. Znatelně ochlazující účinek, povzbuzující efekt.
VYLOUHOVANÝ LIST Větší plátky listů světlejší barvy. Od pohledu výrazně žilkovaný a na omak pevnější, tužší list - nerozmáznete ho jako u více napařovaných kusů mezi prsty. Širší listy značí odlišný kultivar, než bývá běžné.

caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
První nálev je lehký, květový, doteky mnoha květin. Druhý nálev je podstatně travnatější, mírná hořčinka, místy mi problesknou až tóny pekingského zelí, než dochuť přejde na jemnější květy. Třetí nálev asi nejštiplavější, výraznější hořčina, květy jdou v určitých momentech až k šeříku. Čtvrtý nálev takřka srovnatelný s prvním, jen s lehkou hořčinkou, trochu prázdnější podtext. Asi nejnáchylnější sencha na vodu. Při 3 přípravách jsem zkusil jednou použít 80°C a hořkost rapidně poskočila - to odlišuje lepší asamushi od té základní - ta lepší snese i vyšší teplotu a je pitelná. Vzhledem k poměrně nízké ceně v kombinaci se svěžestí, řadím tuto senchu na příjemný základ s kterým lze nejen začít, ale je to i prima lehčí varianta pro ty, kteří nemají hluboko napařovanou senchu rádi, tady to umami, tráva a řasy nejsou tak enormní. Shizuoka evidentně umí vcelku zdařile i mírně napařované kusy :-)
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 257,- / 50g

Prodejce: www.nagomitea.eu