Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.



2020 Japan Sencha Asagiri Fukamushi


Vložil Tomáš Klouda 21.3.2021, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
Čajové listy Sencha Asagiri Fukamushi jsou v správný čas na začátku května vybrané a pak důkladně napařené, aby získali bohatou chuť. Aroma je velmi silná a barva čaje je tmavě nažloutlá - zelená barva. Čaj patří do klenotů čajů Enshumori.
Lokalita: Morimachi, Shizuoka, Japonsko
Sběr: na začátku května 2020
Kultivár: Yabukita
Napařovaní: 100s
PřípravA: Na přípravu tohoto čaje doporučujeme použít 6g čaje na 200 ml horké vody o teplotě 65-75 °C a nechte luhovat 30-40s. Druhý nálev dejte stejně horkou vodu a luhujte rovněž 30-40s (nejlepší čas je presně 30 vteřin u prvých dvoch nálevu. Při delším luhovaní se může stát, že čaj bude horký). U dalších nálevu zvyšte čas luhovaní o 15s.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Vůně je pronikavácitrusovo-květinová s usedlými travnatými aromatickými prvky - vonné luční šťavnaté trávy po dešti. Zajímavé je, jak moc list voní sladce s nakyslou vedlejší složkou. Vůně mi evokuje téměř sedmikrásky. List je převážně drobný, snad až příliš, malé vločky o velikosti do 1cmm, jen pár listů větších 1cm, častěji zlomky o velikosti 2-5mm. Barva je sytě tmavá zelená, často lesklý hladký povrch listů - odlesky na světle. Prach a miniaturní zlomky rády přilnou k porcelánu - k prezentační nádobě, nebo na povrchu sáčku při sypání - složitější vyklepávání.
NAHŘÁTÝ LIST Hlubší vonné esence, zpočátku řasa s americkými brambory (slupka brambor), později květinky a mocná travnato-masová složka. V pozadí je cítit syrové maso, hluboká umami. Květové složky připomínají kopretiny a aromatičtější chvojník s hořčinkou při dlouhém napaření.
BARVA NÁLEVU Žlutavo-zelená, v druhém nálevu zelenější základna a kalnější nálev. Vůně je sytá, lehce připomíná popcorn, travinku v základu, lehce řasu, květové podtexty s kapkou citrusu.
CHUŤ Sytá nahřklejší základna, extra plné traviny, mocné mořské řasy alá plátky nori řasy rozpouštějící se na jazyku - doslova! Připomíná mi to až zalité nudle z řas, jeden z nejtěžších travnatých zážitků ever zatím. Jakoby šťavnatá, dužnatá složka trav, mléko pampelišky, kapka "koření" jako v chvojníku čínském, nahořklost a jemnost kopretin v pozadí. Masová složka po syrovém hovězím steaku. Zde není žádný rybí prvek, ale hutné překypující složky, lehounká hořčinka. Překvapila mě intenzita a hloubka chutě!
DOCHUŤ Po polknutí mnohem více svěží charakter, stále hutné hořké dojezdy bez svíravosti, ale s tóny mléka z pampelišky, ta šťavnatost, lehká hořčinka, lehčí prvky řas, náznaky citrusů, květové problesky, které se stále umocňují se zjemňující se dochutí. Kůra pomela, lehce limetka a kopretiny při travnatém podtextu. Ta intenzita je tak enormní, že cítím lehký tlak uvnitř hlavy na čele. Čaj působí značně ochlazujícím účinkem a neskutečně povzbudivým efektem.
VYLOUHOVANÝ LIST List sytě zelený, měkký, místy řapíky tužší, ale celek je takové drobné bahýnko.

caje
caje
caje
caje
caje
caje
Čtyři nálevy, kyusu. První nálev žlutavější, druhý až reflexně zelený (žluto-zelený, kalný). Druhý nálev je o poznání méně hořký - kupodivu! - více rozvinuté květinové tóny, nyní před travnatostí, sytost nori řas, stále šťavnaté prvky stonku pampelišek. Opět tlak na čele v hlavě + hmatatelný pocit prokrvení na spáncích, intenzivní působení a jen lehounká hořčinka, silný a vydatný požitek, ale přitom hladký celek, nemohu tvrdit, že je čaj nestabilní, ale je...překypující! V dochuti kopretiny, řasy, citrusy. Třetí nálev je podstatně lehčí, nevévodí mu řasy, jen lehké travinky, výraznější hořčinka, výrazné citrusy, kandovaná kůra pomela, kopretiny, sedmikrásky, chvojník, prvky borůvčí, lehce popcorn v závěru, dochuť stále intenzivní, nakyslejší s pocitem sucha na patře. Čtvrtý nálev lehký, svěží, připomíná ordinernější senchy, alá Sencha Shinryoku - čtvrtý nálev je také jediný, kde necítím silnou stimulaci mozku.
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 477,- / 100g

Prodejce: www.nagomitea.eu