Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.



2020 Japan HOUJICHA SHIMIZU FF


Vložil Tomáš Klouda 4.2.2021, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
"Zimní zlato" - Detoxikace, relaxace, alkalizace krve a odkyselení organismu, trávení.
Houjicha Shimizu- "Zimní zlato"
Čaj přímo stvořený pro popíjení během dlouhých zimních večerů a studených svítání.
Ve vůni cítíte sladké pražené oříšky a v nálevu jasné hnědé barvy Vás čeká chuť houjicha dovedená na úplně jinou úroveň. Praženost je tu přesně v té správné míře aby dala vyniknout ušlechtilé chuti, která se dá nejlépe popsat jako tmavý karamel.
Houjicha je japonský zelený čaj jehož název doslova znamená "pražený čaj" - obvykle se jedná o praženou bancha vyrobenou z jedné z pozdějších a méně ceněných sklizní a velmi výrazně opraženou. Houjicha Shimizu je ale trochu jiný příběh. Na výrobu byli použité lístky a stonky z nejcennější první (ichibancha) sklizně a pražení bylo mistrovsky provedeno do té nejlepší míry. Jemně povzbuzující.
Zimní zlato pochází z provincie Shizuoka z přirozené plantáže poblíž městečka Shimizu od pana Morishity.
Shimizu bylo už za dob samurajů vyhlášené místo pro nejlepší vodu k čajovému obřadu.
Houjicha se v evropě proslavila jako "makrobiotický čaj" - v makrobiotice je podávána teplá i studená jako silně alkalizující - a tudíž odkyselující nápoj. Oproti běžné "hojicha" je konzumace Houjicha Shimizu vysloveně lahodným zážitkem pro chuťové i čichové buňky .
Oblast: Shizuoka
Dodavatel: Pan Morishita
Příprava
Do konvičky cca 0,5l - 5-7g zalít převařenou vodou zchladlou na 90oC 1 minuta louhování na první nálev. 95oC a 5 minut na druhý.
Houjicha obsahuje pouze malé množství teinu a je tak vhodná i jako nápoj na večer.
Baleno v Japonsku po 50g pro zachování maximální kvality.
Certifikováno organizací JAS.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST V minulém měsíci jsme degustovali taktéž FF Houjichu z Shizuoky. Stejně, jako u konkurence, převládají zde stonky a řapíky, list zploštělý, nebo malé plátky. Vůně víceméně stejná, ostřejší, živější, ne tak těžká, větvičky dávají "kyselkavější" složky, ne jen tóny pečeného chleba :-) vůně je tedy decentně pražená, nádech pohanky, prvky kůrky chleba, nádech čerstvě doma upražených buráků, lehký citrusový podtón v prezentační misce na list. Náznaky kvásku na počátku procesu. Barevně řekl bych oproti poslední degustované Houjicha trochu tmavší, jen místy nazelenalé plátky lístků, stonky béžové a hnědé.
NAHŘÁTÝ LIST Živé a pestré složky kůrky kváskového chleba, upečený brambor z popela - jako tužší zpečený brambor těsně pod slupkou, náznaky pečeného topinamburu, nádech pohanky. Při delším napaření se k celku přidává i pečený kaštan a burský ořech (dodávám - z čerstvých buráků doma upraženo)
BARVA NÁLEVU Hnědavý čirý nálev, pouze pár zlomků na dně misky. Vůně nálevu výrazně pohanková - pražená pohanka, náznak žitného chleba, výrazný topinambur.
CHUŤ Chuť je lehčí, než u konkurence, cítím lehce přepražené buráky a pohanku, praženou složku žitného chleba/kvásku, hned na kraji takřka neznatelnou stopu rybinky, kdo zná, tak jako šupiny candáta/okouna - jako specifická vůně dravé ryby. Upozoňuji, je to pouze dotek, žádná rybí polévka! :-D ne tak pronikavá a "ostrá" složka, jako z Ippoda, nebo tuzemské konkurence, mírnější projev, náznaky topinamburu.
DOCHUŤ Po polknutí těžší prvky, zpočátku kůrka žitného chleba, pražená pohanka, stopově holnadské kakao, v pozadí lehce "ostré" projevy, ze stonků - šťavnaté pražené nuance se sušeným technickým konopím. Později, po minutce odlehčení, lze sledovat pražené buráky, ovesné vločky, vařená pohanka, dojezd chleba. V dochuti ani náznak rybinky. Dochuť hutná, "šťavnatá", kontrast čerstvosti, stosti a plnosti. Mám radost, že se nejedná o přepálený opražený těžký kus. Délka dochutě středně dlouhá až dlouhá, lehce hřejivý efekt a spíše uklidňující účinek.
VYLOUHOVANÝ LIST List voní po kvásku, burácích a lehce po rašelince. Hnědavý list a stonky, místy stonky béžové, místy list tmavě zelený. Listy jsou křehké, stonky 1:1 tuhé/měkčí.

caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Vícenálev venku na mrazu shibo. 100ml/3g - 4 vydatné nálevy, od boku mi přijde stabilnější a hutnější, pečené kaštany a topinambur se zvýraznil, pěna na povrchu nálevu je shodná s konkurenčním kusem z Shizuoky, jen bych neřekl, že je zde tolik chlebová složka, jako u druhého kusu, cítím spíše kakao, buráky, žito, pohanku Ve vícenálevu ani stopa po rybince. Velice příbuzná kompozice chutí s minule popisovanou Houjichou, lokalita se nezapře. Až hodíme čaje vedle sebe, v přímém tea battle v degustačních sadách, tak bude jasno :-)
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 220,-/50g

Prodejce: rishe.eu