Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.



2020 Japan Gyokuro Tezumi Zen


Vložil Tomáš Klouda 31.1.2021, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
Popis od prodejce:
Zatím nejvyšší sorta gyokura, kterou mistr Sakamoto vypěstoval.
Ruční sběr a ruční zpracování je v Japonsku velice vzácné a nemalou měrou se podílí na ceně tohoto skvostu. Nicméně výsledek veškerou námahu a cenu ospravedlňuje.
Pokud by se popíjení Kiwami dala přirovnat k dotyku Nebes, tak popíjení Tezumi je minimálně výprava do středu naší Galaxie.
Čaj, kterým můžete směle pohostit i nejvzácnější návštěvy. Jen málo lidí mělo kdy možnost ochutnat čaj této kvality.
Oblast: Kagoshima

Příprava:
Ideálně se hodí na přípravu v shibori-dashi. Tradičně použijeme 7g čaje na 30-50ml vody.
1. Nálev:
Zalijeme vodou o teplotě 30°C Po dvou minutách louhování slijeme do poslední kapky.
2. Nálev zalijeme vodou stejné teploty a ihned sléváme.
3. a další nálev (+-7) zaléváme postupně teplejší vodou a prodlužujeme dobu louhování až dokud se neocitnete mezi nesmrtelnými.
Doporučím použít měkkou filtrovanou vodu, z balených velmi dobře vychází Nartes z Jeseníků.

Baleno přímo v Japonsku do originálního 50g znovuzavíratelného obalu pro zachování maximální kvality.

Certifikováno JAS.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Absolutně jemná vůně po travinkách, lehce po francouzské růži a smetaně - po adaptaci v pokojové teplotě lehce květové složky s jemnými procítěnými travinkami. Nejsytější zelená, jakou jsem u japonských čajů viděl - tmavé lehklé jehličky s precizním zpracováním. Některé listy jsou úzké opravdu jako jehla. Velikostně až 2,5 cm dlouhé listy, převládají větší jehličky 1-1,5cm. Pouze malé množství zlomků.
NAHŘÁTÝ LIST Od počátku vložení listu do mírně vyhřátého kyusu voní list tak pronikavě, že jsem nic podobného ještě nezažil. Vnímám výraznou umami, mořské řasy, velmi netradiční travnatost, bukové listy na jaře plné mízy. Po delším napaření vůně japonských nudlí s mořskou řasou, sladká mléčno-krémová složka v pozadí, lehce vůně lososa - masová složka bez rybiny, nebo nějakého negativního projevu. Procítěná jemná vůně.
BARVA NÁLEVU Světlá, zelinkavá, zcela bez kalu, či prachu. Vůně hrášková, mořská řasa, mléčná složka v pozadí, decentní travinky, spíše sladký základ.
CHUŤ První nálev slano-hořko-sladký. Základna nálevu mi přijde tak jemná, jako by byla zásaditá, přesto je prostoupení chutí po usrknutí tak enormní, ultimátní. Dokonálá ranní rosa s kapkou travinky, hořkost jen obohacující celek, naprosto zanedbatelná v celku. Chuť mořské řasy, plátku filety lososa - doslova masová složka, pocit na stěnách úst. V mnoha částech úst cítím nudle s mořskou řasou - soba nudle. Slaná složka dodává pocit královských ústřičných prvků - to vše při jemné travince působí noblesně a neskromně - také vše působí na každém mikrometru úst. Některé prvky se mohou zdát zvláštní, ale není tam ani stopa po někajé rybině, nebo pachuti plodů moře, jsou to ty základové chutě, velmi silné, pronikavé. V závěru dochutě při x-tém poválení doušku je cítit mladý hrášek. Velmi, velmi silná umami a to bez hořčiny, či hořkosti, kterou nacházím v tomto spojení často u fukamushi.
DOCHUŤ Dochuť je pochpitelně ještě mocnější. Sladké tělo, slaná je v dochuti jen minimálně, květové prvky až téměř k osmanthu, doteky růže, lehce "masové" prvky - jako vyzrálé hovězí, nebo syrový losos na sushi. Později travnato-květinové nuance s mléčnými doteky. Počet chutí, které lze vnímat i ty, které tvoří jen dotek by se vyšplhal na desítky. K 15-ti minutám prožívání cítím čistou francouzskou růži. Dochuť je mocná, dlouhá. Není přestřelená, ale právě pro svůj dokonalý balanc a dlouhé trvání dokáže člověka naprosto pohltit. V samém závěru je cítit travnaté prvky s lehkou chutí mořské řasy. V mrazu foceno, kolem nuly ochutnáváno. Pokaždé desítky minut prožívání na každý nálev. Silně ochlazující nálev, poměrně povzbudivý účinek, ale ve výsledku mě nálev usadil, uvolnil, jako bych byl na opiu - dokonale meditační zážitek.
VYLOUHOVANÝ LIST List sytě zelený, tmavý. Malé plátky listů, poměrně tuhé a pevné. V celku je překvapivě poměrně mnoho světlejších zelených stonků, které jsou i tužší. (pojídání listu po přípravě - výtečný materiál i na chuť, nebo jako ingredience k vaření!)

caje
caje
caje
caje
caje
caje
Příprava v shiboridashi 80ml s 75°C a v kyusu 100ml s 60°C. Připravováno na 4 nálevy u obou příprav. Musím přiznat, že čaj je mistrovský. Teplejší voda jen podtrhla složky, trochu vylezla hořkost a travnatost, ale je stále v úplně jiné, hladké rovině. Spíše, než popisky, bych měl přednést elaborát, jestli se čaj za ty peníze vyplatí. Jasně, na tuto záležitost bych dělal v práci druhý přesčas o víkendu a to ještě s nadstandardními příplatky nadnárodní společnosti. ALE. Vše, co bylo dosud ochutnáno, veškeré pocity, dojmy, předsudky, domněnky, to se zbořilo jako domek z karet. Když už takový čaj máte u sebe, uskladníte jej jak se patří, tak máte při ruce sváteční nevšední zážitek. Na podobný euforizující, doslova mysl prostupující zážitek si jen matně vzpomínám - tyto pocity jsou jako když poprvé ochutnáte nějaký lepší a starší sheng pu-erh, poprvé nějaký prestižní vysokohorský oolong. Je to drahé. Lidé za koňaky, doutníky, tetování a šperky dávají mnohem více. Když je NAŠÍ vášní čaj, tak nelitujeme peněz. Obzvláště, když dostaneme požitek, jako je tento. Příprava v keramice, v shibu mi přišla lepší, struktura "UFO" shiba dala celku o kousek rozvětvenější projevy. Ještě pátý nálev na velmi dlouhé louhování vydal jemný nektar.

caje
caje
caje
Ale pryč od úvah. Studenější voda mi přinesla více krémové, mléčné nuance, růžové květy, květinové doteky a výrazné tóny nudliček s mořkou řasou. Objevil jsem tam také mnohem výrazněji tu "masovou" složku. Teplejší voda dala všepohlcující plnost, sytost, travnatější základnu, mírnou, ale výraznější hořkost, mořské řasy, smetanu, byliny. Vodu jsem použil studánkovou "telečskou" z lokality Skalka v Jihlavě. Voda v zimě vyvěřá z původně důlní činnosti. Chutná, výborná samotná, čaj tedy jen podtrhla, mám pro tento typ čaje vyzkoušeno i macerování v této vodě. Pocitově - i když jsem nezkoušel - mám dojem, že čaj by snesl i 80-85°C, je to dokonalý příklad kvalitní práce, ty nejlepší čaje prostě nejdou udělat nepitelné. Zkuste nějakou levnou senchu zalévat teplejší vodou - já z těchto čajů měl dlouho respekt a vyhýbal jsem se jejich přípravě. U totoho se to paradoxně nestane - o to více jsem byl nadšen, jak je čaj všestranný.

caje
caje
caje
Závěrem: Na první dobrý pu-erh vzpomínáte měsíce, na první dobrou senchu léta, ale na podobné Gyokuro vzpomínáte věčně. Ten pocit, kdy ochutnáte a hned víte, že se laťka zvedla, že už vám nebude stačit to co dřív a že budete od nynějška vždy srovnávat s takovýmto kusem - dar i prokletí :-D
caje
caje
caje
caje
Cena: 3900,-/50g

Prodejce: Rishe.eu