Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.2020 Gruzie Etseri Wild Handmade Spring FF black


Vložil Tomáš Klouda 20.9.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
caje
Wild Gruzie Handmade Spring Black
Prvnosklizňová Gruzie z vesnice Etseri.
Čaj plný energie. Menší lístky než u naší klasické gruzie. Doporučujeme k popíjení na začatku náročného dne.
Gruzie FF 2020 black
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Vydatná, pronikavá vůně, list je čerstvý, v popředí vyniká stále oxidační složka, lehká kořeněnost, ovoce a slad, nakyslý základ s nahořklou stopkou. Dlouhé nepoškozené drátkovité listy tmavé barvy - černo-zlatavé precizní listy dlouhé v suchém krouceném stavu 3 až 4cm.
NAHŘÁTÝ LIST Těžká intenzivní vonná složka po pražených oříšcích, čokoládě, pečených jablkách. Kontrast hořké a nakyslé. Nenucený a přirozený vonný dojem, jako nějaké okořeněné, zpestřené vůně jablečného závinu.
BARVA NÁLEVU Karamelová hnědo-zlatavá barva nálevu, jiskrný zcela čistý nálev.
CHUŤ V primáru sladká chuť s proplétávající se hořkostí a lehkou nakyslostí v pozadí. Jablečné nuance s náznakem liči, hřebíčkovo-skořicové lehounce štiplavé prvky coby zbytky oxidace (toto časem sládne a zraje - úplně typický příklad gruziňáku), výrazné tóny sladu, působení karamelu na stěnách úst. Komplexní a hutný čaj! Chuťově na vysoké úrovni, člověk ani nechce polknout, doslova se hustě přelévá a působí na každou buňku v ústech a na jazyku! silná konkurence pověstného a mnou osobně navštíveného Ramize a Adjary.
DOCHUŤ Po polknutí zpočátku výraznější kořeněné složky a hořká až čokoládová složka, po deseti sekundách výrazné odlehčení a ovocnost se transformuje mezi jablko/broskev a později kapka liči. Karamel je extrémně výrazný, slad v pozadí uhlazující, doplňující. Dle stylu přípravy lze vnímat při vydatnějších nálevech i švestky, výraznější a delší čokoládu. Závěr dochutě opět jablečný s lehkou sladovou složkou - opravdu jako jemný závin bez přídavků. Poctivá dlouhá a vytrvale překypující dochuť. Velmi hřejivý účinek, lehce povzbudivý efekt.
VYLOUHOVANÝ LIST Velmi úzký, poměrně křehký, už na pohled nedooxidováno, jakoby jemně žíhané listy, jsou hnědé, ale na ploše hrají světlejší barvy. Tipsy tuhé, poměrně velké.

Vícenálev vydatný, odolný, vytrvalý, lze připravit na mnoho způsobů, mě nejvíce sedí kameninka, louhování startuji na 30s a po desíti sekundách prodlužuji. Stavěl jsem v chladnějších dnech i na čtyři silné nálevy, při louhování 60/120/240/400s+. Nezničitelný chutný plný, překypující a originální čaj. Zvykl jsem si na gruziňáky a čaj jako je tento mi přijde mnohem pitelnější, než většina čínských, ceylonských, nebo indických čerňáků - mimo nějaké spiciálky vybočující z konceptu samozřejmě. Co do země původu, ze všech uvedených je jedna z nejčistších, mám proto i bez uvedených rozborů takřka jistotu o nezávadnosti čaje.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 379,5,-/100g

Prodejce: Teastarter.cz