Bílý čaj

Bílé čaje - po sběru se čajové lístky nijak nezpracovávají. Nejdříve se nechají zavadnout, poté se suší na slunci. Bílý čaj se nepraží ani neoxiduje, a proto si uchovává jemné složení a jedinečnou chuť. Nakonec se čajové lístky třídí podle velikosti. Nejlepší jsou mladé, vrcholové, nerozvinuté lísty.2020 Gruzie Etseri Wild Handmade Spring FF white


Vložil Tomáš Klouda 24.9.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje

Bílý prvosklizňový čaj z gruzie.
Raritní bílý čaj z gruzie s sklízí pouze na jaře v omezeném množství. Chut osciluje mezi bílými čaji typu paimutan a nejprvnějšími z darjeelingských sklizní. Mokrý list je vhodný pro studium anatomie čajových lístků. Nálevů snese více, téměř se nedá přelouhouvat a klidně může být zalit vroucí vodou. nemáte ráno čas a náladu, ale nechces se vám pít pořád dokola assam? Tohle je geniální substitut. tento čaj vám odpustí téměř vše
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Vůně suchého listu je pronikavá, primárně vegetální a bylinnou základnou, pylovitý podtext s lehce ovocným nádechem. Svěží a abych tak řekl, typicky jarní, povzbudivá vůně! Listy nepoškozené, buď čistě v podobě samotného tipsu, nebo pouze celku s vrcholovými lístky. Barva je převážně zelená, ať už světle (ta převládá), nebo tmavě, místy stříbřitá, místy šedavá. Úzké delší listy, tipsy ochmýřené, krásně špičaté.
NAHŘÁTÝ LIST Typicky nakyslá primární vůně, bylinno-vegetální složky s květovými projevy. Hladká jemná vůně evokující jaro. Při delším napaření stopy majoránky a mandliček.
BARVA NÁLEVU Světlounká žlutavá/krémová barva nálevu. Zcela bez zlomků a kalu/prachu.
CHUŤ Nasládlá základna s mírnou láskyplnou bylinnou složkou. Primár velmi připomíná Pai Mu Tan, tedy chuťově do tónů mokrého právě opadaného listí javoru, středy jedlých kaštanů. Ozdobou budiž kyselejší základna s lehce kořeněnou složkou (majoránka, řecké seno) a s lehce jablečným podtextem. Hlaďounký průběh chutě, hluboké, pestré a zároveň stabilní a celkově jemné.
DOCHUŤ Po polknutí je cítit výrazněji složka majoránky a řeckého sena, v pozadí pak listy javoru po dešti. Po chvilce je počáteční kořeněná složka mírnější (ale pořád byla velmi jemná) a pouští do primáru složky napařených slupek mandliček, jablečných slupek a v pozadí listy/šťáva z listů javoru. Absolutně uklidňující a ochlazující působení při a po popíjení. Probleskává lehce květová složka, kterou ale neumím identifikovat v spektru všech prvků. Vzdáleně mi připomíná můj vlastnoruční bílý čaj z Gruzie, ale tento je pochpitelně precizněji selektovaný i zpracovaný.
VYLOUHOVANÝ LIST Zelené svěží velmi úzké listy s výrazným žilkováním a jen mírným pilovitým okrajem listů.

Vícenálev je nezmarný - i když si už myslím, že list vydal vše, tužší tipsy po delším louhování pokaždé vydají více, než přijatelný nálev. Popisek nelhal, tento bělouš snese jak vroucí i chladnější vodu, tak led! Pokaždé vydá jiné kompilace chutí, ale VŽDY je to pecka. Nehrubne, nejsou přítomné žádné něgativní prvky ani při dlouhém jednonálevu a vroucí vodě - tím jsem zašel až do extrému a stále suer, jen se za primární výraznější složky schovalo to všechno vedlejší zlato.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 506,-/100g

Prodejce: Teastarter.cz