Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.2020 Darjeeling Rohini SF FTGFOP1 CL Tippy Musk


Vložil Tomáš Klouda 22.11.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Info od prodejce:
7/2020, SF 2020, Darjeeling
Zase se nám povedlo dovézt přiměřeně levnou SF na každodení popíjení. Tenrokrát jsme ale trochu zvýšili úroveň. Čaj překvapí komplexní vůní , klasicky plnou chutí dobrých SF a kvalitně zpracovaný list je samozřejmostí.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Vůně příjemná, dřevitá základna s nepatrně kořeněným podtextem, náznak ořechu. Suchý list je pravidelný, mírně kroucený, velmi málo zlomků, převažují několik mm dlouhé drátky. Místy zlatavé, nebo stříbřité tipsy (cca 25-30%). Barva tmavší šedavého, černého, hnědavého odstínu, místy zlatavá a stříbřitá.
NAHŘÁTÝ LIST Nahřátý list voní sladko-kořeněnou vůní. Ovoce, koření, dřeviny. Dřeviny listnaté, zpočátku muskatel, po delším napaření sladká základna po ovoci - čistě sladké prvky - jako kandované/sušené rozinky - sultánky.
BARVA NÁLEVU Karamelová-hnědavá barva nálevu. Zcela zanedbatelné množství prachu na dně misky. Vůně ovocno-dřevitá.
CHUŤ Chuť hladká, bez hořkosti/svíravosti, základna sladká ovocná s náznakem koření a lehké stopy čokolády, dřevin a ořechů v pozadí. Velmi jemný čaj, uhlazený i při hrubší přípravě je v chuti samotné trochu monotónní, lehčí. Na můj osobní vkus je muskatel zcela nepatrný, ovocnost dominuje, ořechy s kapkou muskatelu doplňují základnu, stopy čokolády a dřevin.
DOCHUŤ Po polknutí příjemnější, hutnější tóny, koření se zvýraznilo, ovocné prvky na stejné úrovni, zapadlé ořechy, ale zvýraznění kakaa/čoko. Po pár sekundách rozinkový sladký tón s výraznějšími dřevinkami, lehunce nahořklá stopka na jazyku. Příjemnější a mnohem pestřejší, než chuť samotná. Doba doznívání středně dlouhá, ovonost dominuje, muskatel mnohem výraznější, než v chuti. Mírně hřejivý účinek, lehce povzbudivý efekt.
VYLOUHOVANÝ LIST V drtivé většině tmavý hnědavý list tužší struktury, podlouhlejší základny. Ojediněle zelený list (1 v degu sadě). Až několik cm dlouhé listy, sekané plátky jsou také větší.

caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Zcela upřímně: vícenálev se mi příliš neosvědčil, poměrně malá výdrž, jednoznačně bych volil jednonálev, vroucí voda a více listu pro svižnější prvky, pak je to druhosklizeň podle mého gusta. Uvedl jsem nedostatky a svůj názor, jenže to není ke srovnání s drahými kusy - v této cenové relaci předčí tento čaj většinu SF, které jsem doposud měl - poměr cena výkon, byť při použití "jen" na jednonálev, je skvělý. Prostě everyday drinking tea, nenabídne nic omračujícího, ale na typický charakter SF a hladké popíjení (což je někdy u druhé sklizně problém - hrubší podtext) ideálka.
Jednonálev s dlouhým louhováním. Rozinky, datle v primáru, svíravější dřevitý podtext, ale muskatel je zde konečně výrazný. Toto je podoba SF jak ji mám rád.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 144,-/50g, 215,-/100g

Prodejce: Teastarter.cz