Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.2020 Darjeeling Rohini FTGFOP1 Clonal Delight FF


Vložil Tomáš Klouda 20.8.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Darjeeling, First Flush 2020, 04.2020
Rohini Clonal Delight
Lot DJ-014/20. Perfektní zástupce klasické FF ze zahrady Rohini.
Tohle je čaj, který nás nadchl svojí přímočarostí a jasnou zprávou že FF v klasické podobě, dobré kvalitě a při rozumné ceně je stále k dispozici.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Vůně poměrně usedlá, vůně květů podbělu a blatouchu, mírně bylinno-vegetální podtext. List je ohromný, objemný, barevný. Jen lehce kroucené, zarolované listy, nepoškozené vícelisté celky - jeden z největších listů, co jsem u DJ viděl. Barevně skvělé, místy zelená, nejčastěji šedá a šedá, velmi hojně stříbřitá - tipsy a to malinké i větší.
NAHŘÁTÝ LIST Zpočátku ořechovo-bylinné projevy, později se přidává koření (badyán a skořice) se stopovou složkou dřevin. Při delším napaření cítím jasně pražené lískové ořechy s kořeněným podtextem a lehkou květinou vonnou stopkou.
BARVA NÁLEVU Sytá jiskrná zlatavá barva. Minimum zlomků na dně misky po slévání. Květinovo-kořeněná vůně.
CHUŤ Sladko-hořká základna, lehké koření, stabilní působení, bez výstřelků. Plošší tělo, než např Gopaldhara Moondrop, nebo vyšší třídy Rohini od totožného prodejce, ale jako základní FF s typickým projevem velmi dobré, svěží. Květinová složka převládá, koření jen lehké s náznakem nového koření a badyánu. Květiny jemné, evokují mi tulipány s mateřídouškou - kombinace. Celková pestrost je méně úchvatná oproti dražším kusům, je to příjemné, typické, hladké, ale ne euforizující. Na druhou stranu plnost chutě je výrazná, uspokojivá, není zde vodnatost, prázdné, nebo zanikající složky, z tohoto směru na jedničku.
DOCHUŤ Po polknutí jdou květinové chutě ve spojení s lehkou kořeněností až k heřmánkovým nuancím, místy problesk kompretin, ale rychle zase usedá k tulipánům a méně výrazným květinám. Kořeněnost jemňounce štiplavá, dokresluje konturu. Základ je hořko-sladký. Dozvuk středně dlouhý až dlouhý, u vícenálevu dlouhý, řádově do 5 minut. Po vypití svěží pocit, jemně ochlazující efekt, pocitově poměrně značně povzbudivý účinek. Závěr chutě lehounce vegetální se zanikajícími květovými prvky a příjemnou kořeněnou složkou po badyánu.
VYLOUHOVANÝ LIST Mix hnědo-zelených listů, místy žíhané. Mnoho tipsů a vrcholových vícelistých celků. Poměrně křehká struktura listů, nepříliš výrazné pilovité okraje, podlouhlé listy.

Vícenálev živější a o něco pestřejší. Velké množství tipsů zajišťuje průběžnou a dlouhou extrakci chutí v sadě mnoha nálevů. V bilanci cca 150,-/50g je tento čerstvý prvosběr vskutku super volbou, jak si užít svěžest a typický charakter nového jarního čaje a zároveň nesáhnout hluboko do kapsy. Poměr cena / výkon / vzhled je skvělý.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 317,-/100g

Prodejce: Teastarter.cz