Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.2020 Darjeeling Gopaldhara FTGFOP1 Moondrop FF


Vložil Tomáš Klouda 31.7.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Darjeeling, First Flush 2020, 4.2020
Gopaldhara FTGFOP1 Moondrops
Čaj vybraný na první dobrou
Od prvního usrknutí do posledního šálku vás tenhle čaj nenechá na pochubách že je to top mezi letosní první sklizní. I nás uhranul tak že je na prvním místě v žebříčku.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Voní svěží, čerstvou, komplexní vůní. Dominují aromatické květiny, lehký náznak posečených kopřiv a kořeníčko v pozadí (skořice). Pronikavý vonný požitek. List je objemnější, žádná sekanina, ve formě drátků, nebo mnohdy nedovinutých drátků - spirál. Barevně pestré, světle i tmavě zelená, bílá, šedavo-hnědá. Více i méně oxidované lístky, podíl tipsů kolem 50%
NAHŘÁTÝ LIST Mocný plný vonný efekt, značně kořeněné tělo, květinový výbuch, později i lehce dřeviny. Je tam vše, od hřebíčku, skořice, muškátu, po květiny, ušlechtilé dřeviny - hotová exploze.
BARVA NÁLEVU Žlutá až do zlatava. Prakticky bez zlomků, či jiných nečistot po slévání. Vůně překvapivě lehce do citrusů.
CHUŤ Uskrnutí se rovná pohlazení. Vybalancovaná kořeněno-sladká základna s kapičkou kyselkavosti. Ten čaj má vše, stopová hořkost zaměstnává zadní část jazyka, kyselkavá boky a předek a sladká taktéž předek. Komplexní požitek, nejhezší hra kořeněných prvků s vegetální a citrusovou složkou, v pozadí lehké květiny. Jen v chuti samotné, je několik střídajících se topových, vládnoucích prvků - muškát, ušlechtilé dřeviny, květiny, posečené kopřivy, kapka citrusu (citron/pomeranč). Neuvěřitelně pestré a vyvážené, těžko usuzovat při každém převálení doušku v ústech, co zrovna dominuje. Hravý a velmi chutný celek!
DOCHUŤ Po polknutí je zpočátku celek kyselejší a sladší, citrusový, po chvilce pronikavě kořeněný, hřebíček, muškát. V pozadí hrají pestré květiny, v dochuti přestávají v primáru hrát vegetální a bylinné prvky, vše je výraznější a jednoznačnější. Dlouhý, mocný požitek, v samém závěru jemný soubor květinek s kapkou citrusu a náznaku ušlechtilých dřevin. Osvěžující, plný a houževnatý prvosběr. Díky výrzanějšímu koření mě zcela dostal, není to typický uhlazený květinový romanťák, je to vše v jednom, při velké výdrži a bez negativních výstřelků. Koření většinou hledám spíše u SF, ale v tomto podání je to na jaro i léto svělá volba, sedí mi na teplejší počasí - ochladí.
VYLOUHOVANÝ LIST Tužší, podlouhlé, výrazně pilovité listy, tipsy tuhé. Celek je zelený, méně oxidované listí.

caje
caje
caje
caje
caje
caje
Vícenálev s 90°C horkou vodou a 4g na 100ml dokáže zázraky. Nekonečné množství jemných nálevů při velmi krátkém prolévání (20s/15s/30s/45s/65s/100s/150s/250s/300+s), nebo kořeněný tahoun, při delším louhování (30s/40s/60s/100s/180s/300+s). Více, než skvělé v gaiwanu!
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 483,-/100g

Prodejce: Teastarter.cz