Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • 2019 Wild Gruzie Handmade

 • Vložil Tomáš Klouda 10.5.2020, autor Tomáš Klouda  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  Second Flush 2019
  Gruzie
  Exklusivní velkolistý černý čaj z gruzie.
  Čaj se sbírá ze stromů, které od pádu sovětského svazu rostli bez dozoru a péče. Velký jemně rolovaný list, citrusová chuť, malá trpkost. Čaj vyhrál cenu na gruzínském čajovém festivalu.
  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  X POZNÁMKY
  LIST List zcela tmavý, černo-šedé barvy. Dlouhé kroucené listy, nelámané, precizně zpracované. Vůně je v základu nakyslá, sladovo-ovocná s jablečno-citrusovým nádechem. Vzhledově jeden z nejpreciznějších černých čajů, který jsem z Gruzie měl.
  NAHŘÁTÝ LIST Hutná sytá vůně, silná oxidační složka, po delším napaření typicky sladko-nakyslé prvky v základu. Hutné složky sladu, jablka, citrusu.
  BARVA NÁLEVU Hnědavá/karamelová barva, zcela bez kalu, prachu, či zlomků.
  CHUŤ Jak to u gruzínských čerňáků bývá, základna je sytá, stabilní, výrazně nakyslá (ovšem méně, než většina černých, co jsem zatím odtud měl!). Jablečno-sladový základ, žádné okoukané dřeviny, nebo hořký svíravý základ - zcela hladký, stabilní průběh chutě, balanc sladké/kyselé. Vedlejší oxidační složky, jemné pozadí připomínají mandlový dotek. Vydatný a přitom vyvážený celek.
  DOCHUŤ Po polknutí sytější hořko-sladké působení, dochuť startuje s téměř nugátovým jemným projevem, poté se zjemňuje, přechází zpět ke kyselkavo-sladké. Nesmírně pestré chuťové složky v průběhu dozvuku, lehký problesk citrusu, jablko v závěru, výrazné chmelovo-sladové nuance. Doznívání velmi dlouhé. Jako většina gruzínských lepších čerňáků je i tento neuvěřitelně pitelný, zklidní žaludek, povzbudí a příjemně zahřeje. Pokud bych měl srovnávat s ostatními kusy, které jsem již měl, sáhl bych po Ramizovi z Chakvi. Stejně silný a euforizující zážitek.
  VYLOUHOVANÝ LIST Podlouhlé, tuhé, hnědé listy. Vitální listy, přítomnost tipsů, vzhledově precizní, nelámané.

  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  380,-/100g

  Prodejce: Teastarter.cz