Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější. • 2019 Vietnam Tra Oolong thuong hang

 • Vložil Tomáš Klouda 10.11.2019, autor Tomáš Klouda


  caje
  caje
  caje
  nadobi    Suchý list ve tvaru typickém pro oolongy - smotané listy do kuliček. Velikost kuliček je různorodá, větší i menší kuličky = jednolisty i vícelisté celky. Vůně je vegetální s pronikavou mléčnou nasládlou složkou. Barva listu zelená - světle i tmavě.
  caje
  caje
  caje
  Chuť: 2,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 2,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: ? / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 3 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 2 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  caje
  caje
  caje
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2,5g listu, 90°C horká voda, 3 min louhování.
  Nahřátý list: Nasládlé mléčné složky po smetaně, zelinkavé vedlejší složky po květinách.
  Vůně: téměř výhradně mléčná, nasládlá, jemná, pouze lehké nádechy květin.
  Barva: sytě žlutavý nálev, poměrně velké množství drobného prachu na dně misky.
  Chuť: chuť je příjemná, hořko-sladká, mléčné nuance dominují spolu se sladkostí, jen mírná svíravost, květinovo-travnaté vedlejší prvky. Jako jeden z mála oolongů je tento náchylný poměrně výrazně k hořknutí/svíravému podtextu, proto jsem volil i na testr chladnější vodu.
  Dochuť: Středně dlouhé doznívání, po polknutí nálev lehce drhne v krku, je všk příjemné smetanové/mléčné složky v základu, hrubší vegetální pozadí, květinovost jen mírná a nelze příliš určit o jaký tón se jedná. Později více sladký základ s takřka čistou smetánkou. Lehce chladivý účinek, jen mírně povzbudivý efekt.
  caje
  caje
  caje
  Vylouhovaný list převažují zlomky, nebo jednolisty, jen místy vícelisté celky. Tmavší zelená barva listů. Velké široké, výrazně žilkované a poměrně tuhé listy.
  caje
  caje
  caje
  caje
  nadobi     Cena: ? dar z Vietnamu

  Prodejce: ? dar z Vietnamu