Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.2019 Vietnam Indochina beauty


Vložil Tomáš Klouda 12.7.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Vietnamská varianta známého taiwanského oolongu oriental beauty.
- Sklizeno v listopadu 2019.
- Produkt z vesnice Ban Bo( Bun bo je jídlo) z provincie Lai Chau
- Kultivar Kim tuyen, který vychází z kultovného taiwanského Jin Xuan, který roste na červené hlíně.
- Proces začíná již na stromě kde jsou lístky nakousané škůdci a již pomalu začíná oxidační proces
- Listy se nechávají dlouho zavadnout, poválí se v bambusových koších, velice lehce se zarolují, nechají zoxidovat na cca 65-70% a usuší.
Užasná vůně i chuť, skvělá výdrž, pro tento čaj máme pouze superlativa...
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Vůně je těžší, lehce kořeněná s hořko-sladkou základnou a ovocným pozadím, nepříliš výrazné aroma za suchého stavu. Barva listu je hnědá, šedavá, tmavě zelená, stříbřitá. Drobounké mladé listy, jen mírně kroucené, větší listy ploché, nerolované. Od pohledu mnoho vícelistých celků, extra drobounké nejmladší tipsíky.
NAHŘÁTÝ LIST Těžká kořeněno-ovocná vůně. Muškát, exotické ovoce, stopová ořechová složka.
BARVA NÁLEVU Zlatavý až medově žlutý nálev. Zcela minimální množství zlomků. Vůně je pronikavá svěží a zároveň hutná, kořeněná s ovocnou základnou.
CHUŤ Fenomenální. Připomenutí již ochutnávaného čaje z minulých ročníků. Tento je, řekl bych, o něco sladší, opět karambola, lehce citrus, muškát. Překypující tělo, mocný dojem a hlubký kontrast odzbrojující ovocnosti a kořeněného podtextu. Prolétávají po celku těžké květové prvky alá orchidej, ale co do plnosti, sladká ovocnost zcela dominuje.
DOCHUŤ Po polknutí následuje extáze. Hlubší, rozvinutější, pestřejší složky. Mnoho proměn, chvilku převládá koření s muškátem, poté plody kaktusů, pomerančové nuance a v závěru opět sladší celek, karambola s těžší květovou složkou. Poměrně znatelně hřejivý účinek i povzbudivý efekt. Ten aftertaste je euforický, hutnější základnu si vychutnávám lépe ve vlhkém prostředí, za upršenéhoo dne, kdy nálev i značně zahřeje. Jednoznačně kdo nezkusil, u tohoto neudělá chybu.
VYLOUHOVANÝ LIST XXX
caje
caje
caje
caje

Vícenálev opět nezklamal, v posledních nálevech se objevují bylinné kořeněné složky - až k tymiánu - za stále sladkých ovocných prvků. Při 5g na 100ml si zpočátku užíváte více kořeněné/lehce štiplavé překypující složky, třetí a čtvrtý nálev je nepopsateně sladký a s takovým množstvím ovocných nuancí, že je to k neuvěření. Další nálevy se vyznačují extra širokým spektrem chutí, zasahují od koření, ovoce, květů, bylin až k náznaku ořechů. Velmi komplikovaný čaj, při které vám hrají myšlenky, ale pokud nechcete, můžete se místo přemýšlení, co zrovna cítíte, nechat unášet plností tohoto kousku. Fajnové!
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 365,-/100g

Prodejce: Teastarter.cz