Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.2019 Sikkim ff SFTGFOP TEMI SK08


Vložil Tomáš Klouda 30.9.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
caje
Info od prodejce:
Sikkim ff SFTGFOP TEMI SK08/2019
Jarní sklizeň (first flush) špičkové kvality, z malé tajemstvími opředené oblasti Sikkim, severně od Darjeelingu. Celistvý, delší, volně zkroucený, pevněji svinutý list s vysokým podílem bílých tipsů, zelenějšího typu. Nálev vynikající, plné a vyvážené, květově kořeněné chuti, charakteristické vysokohorské čaje, s lehce nasládlými ovocnými tóny a tak akorát příjemně tipsově svíravé chuti.
Tip na přípravu: 7 - 9 gramů čaje vsypat do čajového filtru, přelít 0,6l vroucí vody, louhovat 2 - 4 minuty, dle chuti.
caje
caje
caje
caje
caje
Osobní popisek:
Suchý list voní svěží lehkou květinovostí, procítěná, ničím nerušená, tóny pivoněk. Precizní mladé listy, mnoho tipsů, stočený, mírně kroucený list - do podoby drátků. Barva je stříbřito-zeleno-hnědo-šedá.
Nahřátý list je láskyplný, svěží, tipsové bylinné prvky, po krátké době napařování se přidávají jemné "světlé" pronikavé prvky květin.
Barva nálevu zlatavá, jiskrná, čistá - bez zlomků či prachu.
Chuť je pronikavá, sladká s lehkou kořeněno-svíravou vedlejší složkou, stále je cítit výrazně pivoňka v podtextu, ale prvotní dotek je ovocný, stále se prohlubující až k nakládanému mangu, či broskve v plechovce. Stále se prohlubující ovocnost, překrývá i počáteční květinový nádech, lehce štiplavá složka, připomínající exotické ovoce/slupky broskve.
Dochuť je výrazná, pronikavá, po polknutí poměrně dlouho štiplavá, ovocné pronikavé prvky citrusu a exotického ovoce, lehký květinový podtext. Později štiplavost odeznívá, ovoce se uhlazuje (opět jako konzervované velmi sladké ovoce), květinový podtext, který sahá až do bylinných tónů. Nesmírně pestrý dozvuk, hořkost v té záplavě chutí zaniká. Doba doznívání dlouhá, spíše ochlazující efekt, silně povzbudivé působení.
Vylouhovaný list je zelený, nebo žíhaný, zelen-hnědý. Podlouhlé protáhlé mladé lístky, špičaté tipsy, mimo tipsů poměrně křehký list.
//Jediný čaj z jedenácti objednaných kusů, u kterého byl uveden rok sběru...
caje
caje
caje
caje
Cena: 141,-/50g
Prodejce: Amana