Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.2019 Malawi First Flush Satemwa Thyolo green


Vložil Tomáš Klouda 26.7.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
Malawi, First Flush 2019
Satemwa Thyolo green
Pražený zelený čaj z naší oblíbené africké plantáže. Jemný a velice pitelný nálev z tmavších listů voní po oříšcích a spadne do vás jak vědro do studny. A až dopijete konvičku, tak se jenom podivíte. T(h)yo, to už je vypito?
Čaj je z čerstvé podzimní sklizně, což je v Malawi neco jako FF, protože jsou na opačné polokouli.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Vůně je květová s jemným mandlovým dotekem a nepatrnou vegetální složkou v pozadí. Drtivá většina listů je tmavá, šedo-nahnědlé barvy,méně časté jsou tmavě zelené, ojediněle stříbřité mladé listy. List je jak v podobě lámaných kousků, tak v neporušených dlouhých listech o délce několika cm. Pestrobarevné, voňavé, úhledné listy.
NAHŘÁTÝ LIST Óóó - zpočátku jemné květinovo-vegetální výrazné prvky, při delším nahřívání v nádobce se probouzí pražené mandle a v samém závěru pražené kešu (!). Vábivá vůně!
BARVA NÁLEVU Sytě žlutavá až do zlatava, zcela zanedbatelné množství zlomků. Vůně nálevu mi nyní připomíná nejvíce pražené kukuřičky s květinovým nádechem, nasládlá vůně.
CHUŤ Typicky zelený základ s přiměřenou vegetální složkou, květovo-ořechové projevy. Zajímavý a plný nálev, chuťově sytější, hutnější, zaplňující celá ústa. Po převálení doušku v ústech se projevují převážně na patře a vzadu na jazyku složky pražených arašídů. V přední části a na stěnách úst se projevuje zajímavá bylinno/travnatá nasládlá složka s nádechem květin připomínající rozkvetlou mteřídoušku - svou jemností mě tato složka velmi okouzlila, zároveň si cením plnosti ořechů v zadní části úst.
DOCHUŤ Po polknutí na vteřinky převládne na jazyku travnatost/vegetálnost, ale bez hrubosti, i na jednonálev v degustační sadě je celek jemný! Po pár vteřinách ustálení travin a propouštění dalších složek. V průběhu několika minut se výraznosti mění, od buráků, kešu - svěží čerstvé a lehce pražené, až v závěru velmi výrazné složky pražené kukuřice s jemnou kvetinkovou vedlejší složkou, v závěru sladké jako nektar. Oproti chuti samotné je dozvuk procítěnější a podstatně komplexnější. Mírně ochlazující účinek a značně povzbudivý efekt.
VYLOUHOVANÝ LIST Kontrast zelených a hnědých listů, zlomky i celé listy, tužší struktura, krásný barevný pohled!
caje
caje
caje
caje

Vícenálev je úchvatný, poměrně velká výdrž a při testování se projevuje čaj i při vyšších teplotách velmi dobře, bez přehnané svíravosti a se stále velmi originální chuťovou kompozicí.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Prodejce: Teastarter.cz

Cena: 209,-/100g