Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.2019 Assam Second Flush Koliapani


Vložil Tomáš Klouda 19.1.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Výjimečný čaj ze známé čajové oblasti.
Překvapivě zpracovaný čaj. Z oblasti známe především čaji tmavými a hutnými se v rámci indické čajove renesance vynořují poklady jako je tento. Čaj má stále assamský základ, který je ale v tomto případě rozvinut do něčeho zcela vyjimečného. Čaj je poměrně jemný s neznatelnou trpkostí a chutí připomínající sušené meruňky a švestky.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje

Suchý list voní dřevito-medovo-ovocnou vůní, silný sladký základ s nahořklým podtextem. Vzhledově jeden z nejobjemnějších assamů, jaký jsem kdy měl, ortodoxní. Velké, dlouhé, mírně kroucené a silné drátky. Barva je tmavá, šedavá, místy do hněda, místy do černa, nazlátlé konce tipsů.
Nahřátý list voní těžkou švestkovou složkou, něco mezi povidly a sušenými přezrálými masitými švestkami. Při delším napaření se přidává med a lehce dřevinky - úchvatná podoba, připomíná marmeládu/povidla.
Vůně nálevu je spíše dřevitá s lehkým ovocným pozadím.
Barva nálevu je jiskrná, karamelová, opravdu zajímavý odstín hnědé/jantarové. Zanedbatelné množství zlomků na dně misky.
Chuť je plná, v základu sladká, dokonce velmi sladká, nicméně není to podoba tipsových sladkůstek, v pozadí hrají hutné tóny assamu se specifickou lehce pryskyřičnou dřevitostí, hraje zde med a úchvatně plné švestky, sušené sladké měkké švestky.
Dochuť sytá, po polknutí lehce nahořklá, tvoří jestě sytější texturu, vzadu na jazyku silný základ dřevin, po zbytku úst hraje ovocná složka povidel/sušených švestek, dřevitost je lehounce svíravá, ale hravá s doznívajícími tóny jehličnanů. Doba dochutě velmi dlouhá, znatelně hřejivý efekt po vypití.
Vylouhovaný list je hnědý, podlouhlé jednolisty, převládají 1-2cm dlouhé, místy větší, v menší míře drobné tipsy.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 403,-/100g

Prodejce: Teastarter.cz