Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.



2019 Kenya Imenti Red


Vložil Tomáš Klouda 26.11.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Místo: Kenya, Mt. Kenya, Imenti
Období sběru: květen 2019
Typ čaje: červený
Zpracování: sběr ruční, mechanické zpracování
Jeden z řady keňských červených čajů v OP (orange pekoe) sortě listu, které se k nám letos dostaly. Dalšími jsou Mitchi, Thumaita, Gitugi a Mt. Kenya red. Obecně se jedná o základnější volnolisté červené čaje. Zpracované jsou však velmi precizně a rovnoměrně. V chuti i vůni vyvážené, harmonické. Skvělé čaje k rannímu probuzení, či energetickému nakopnutí, kdykoli je potřeba. Pro fanoušky čaje s mlékem jde o velmi solidní varianty čajů pro tento typ přípravy.
Imenti je velmi příjemný červený čaj, u kterého především ve vůni ale i chuti vystupují tóny lesního ovoce (převážně lesních jahod) a zároveň je mléčně až smetanově zakulacený.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Vůně listu je sladko-nahořklá s progresivním kořeněným podtextem. Dominují sladké broskvovo-medové tóny, ušlechtilé dřevinky a mírná stopa hřebíčku. Vzhledově klasické ópéčko, krásné stejnoměrné drátky většího průměru. Barva bez vyjímky černo-šedá, tmavá.
NAHŘÁTÝ LIST Medové pronikavé primární vonné esence s ovocnou až marmeládovitou broskvovou stopkou, při delším napaření se přidávají peckovito-kořeněné složky, štiplavější vůně, ale příjemná, intenzivní.
BARVA NÁLEVU Z degustační sady nevypadl jediný lístek, ani zlomek, pár částeček prachu, jinak oslňuje jiskrná oranžovo-červená barva nálevu. Vůně nálevu sladká medová s podivuhodnou vedlejší vůní malinovky!
CHUŤ Oproti minulému zástupci z Imenty, jsem překvapen stabilitou základny, dříve byl čaj více štiplavý, nyní nacházím plné ovocné tělo, medové nuance a jemně kořeněnou stopku po ušlechtilých dřevinách. Hravá a živá kombinace chutí, ovocnost připomínající věrně broskev/nektarinku vč. živější slupky - pocit suchého patra. Decentní svíravost po chvilce převalování v ústech a s tím spojená nahořklost vzzadu na jazyku a tóny ušlechtilých dřevinek, lehký dotek hřebíčku.
DOCHUŤ Po polknutí mírně nahořklejší základna a zvýraznění dřevitých prvků, pocit suchého kořene jazyka, minimální svíravost. Ovocnost nastupuje velmi rychle, dává pocit broskve s kapkou pomerančového džusu vč. dužiny. Zpočátku slabé medové náznaky z pozadí, postupné sládnutí a zvýrazňování, až na prvky květového medu s cukernatou broskvovo-malinovou složkou. Maliny jsou cítit obzvláště v závěru dochutě, kdy v kombinaci se specifickými dřevinami tvoří dokonalý dojem, jako po vypití malinovky. Značně hřejivé působení, a poměrně výrazně povzbuzení.
VYLOUHOVANÝ LIST List sekaný, hnědý, tuhý. Z rozboru se mi zdá, že bylo použito pro tento čaj více malých, mladších listů, než jak tomu bylo v minule degustovaném kusu z jiného roku, proto je základna hladší a chutě příjemnější.

caje
caje
caje
caje
Vícenálev na OP obstojný, dávkuji 3,5-4g na 100ml a dává vynikajících 6 nálevů, poté lze "vyždímat" ještě dva tři lehčí sladké. Pestrost prvních třech nálevů je nekončící, nepatrně drsná Keňa se tu snoubí s jemnou medovo-ovocnou základnou, extrémně živý chutný kontrast. Na nějaký čas jsem Afriku opustil a s nadšením nyní zjišťuji, jak moc mi chyběla - a Imenti byl dokonalý comeback.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 50g/110 Kč

Prodejce: sicaj.cz