Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • 2019 Darjeeling – Organic SFTGFOP1 Victoria’s Peak DJ119

 • Vložil Tomáš Klouda 6.7.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Victoria´s Peak je jednou ze sekcí čajové zahrady Steinthal Tea Estate, která je nejstarší čajovou zahradou v Darjeelingu. Zahrada je rozprostřena na 1662 akrech na strmém svahu okolo řeky Rungeet. Byla založena německým misionářem - otcem Steinthalem v roce 1852. Tento organický čaj je pěstován v nadmořské výšce 1680 m. Krásný list s velkým podílem tipsů. Nálev je až máslově hladký, má svěží květinový charakter, který je doplněn jemnými rostlinnými náznaky.
  Čas sběru: březen 2019
  Země původu: Indie
  Region: Ghoom / Darjeeling
  Nadmořská výška: 1680 m n. m.
  Odrůda: Čajovník čínský a jeho hybridy
  Příchuť: květová
  Obsah kofeinu: vysoký
  Varianta: Sypaný čistý, černý čaj
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list voní lehce po Hortenzii s náznakem koření v podtexku (muškát) - pronikavá svěží vůně nejen přímo z balení, ale i v celém prostoru kolem naporcovaného listu. List barevný, pestrý na pohled, větší podíl zelených listů (světlejší verze DJ), v celku je přítomna barva stříbrná, šedavá, zelená, místy hnědavá, ojediněle žlutavá. List je větší velikosti, bohatý obsah stříbřitých tipsů, zpracování typické pro čaje z této oblasti.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 4 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 4,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: 3,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 4 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 4 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2,5g listu, vroucí voda, 3min louhování.
  Nahřátý list: intenzivní, pronikavé a mocné vonné spektrum, exploze květin a koření. Na startu lehce vegetální pozadí s kořením, později po delším propaření (30s) pronikají květové složky, uvolňují své eterické vůně po zmíněné Hortenzii, výrazná je i složka muškátového ořísku.
  Vůně: Citrusovo-květová s lehkým kořeníčkem, lehounce štiplavá vůně s tóny kůry citronu/kandované kůry pomela. Hortenzie v primáru, květová plná složka. Sladko-kyselkavý základ.
  Barva: sytě žlutá, malý počet zlomků na dně misky.
  Chuť: lahodná, čistá a pestrá, kulatý základ, náznak příjemné štiplavosti absolutně sedící k citrusovým nuancím. Květové pronikavé prvky, pestrost převyšuje základní Hortenzie a ztrácím se v explozi květin. Jako váněl jarní zahrady, kdy prolnou desítky vůní květin s bonusem v podobě citronku. Mocná chuť působící na každém mikrometru úst. Základ je kyselkavo-sladký, kyselost však převažuje.
  Dochuť: po polknutí prostupuje ústa svatá trojice - sladká/kyselá/hořká, příjemný a pestrý Huiwei - dochuť. Zde je výrazné i kořeníčko, které v chuti zastřela citrusová složka, mnohem širší záběr a bohatší procítění, svěžest květin, koření a později opět návrat i k citrusu je cítit desítky minut, v letních měsících absolutně osvěžující efekt, doslova zkapalněná dobrá nálada. Není co vytknout, baví mě i muškátový oříšek, který jsem sice postrádal v chuti, ale o to víc mě překvapil návrat zde.
  //čerstvý letošní čaj, dlouho jsem neměl tak dobrý FF, příjemná kompozice, žádné slaboučké projevy, žádný starý list, z tohoto čiší energie a vitalita. Vícenálev příjemný, dlouhá výdrž, nabízí ještě o něco více pestré rojevy, obzvláště druhý a třetí nálev. Jednonálev také příjemný, nelze příliš zkazit.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je svěží, zeleno-nahnědlý, malé špičky mladých lístků a sekané zlommky větších listů tvoří živnou půdu pro skvělý chuťový celek! Křehká struktura listu, výrazné žilkování.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 154 Kč/25g

  Prodejce: https://www.tea-legends.cz/