Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj. • 2019 Darjeeling Second Flush Gopaldhara FTGFOP Clonal Special

 • Vložil Tomáš Klouda 5.4.2020, autor Tomáš Klouda


  caje
  caje
  caje
  Darjeeling, Second Flush 2019, Červen 2019 Gopaldhara FTGFOP Clonal Special
  Dobrá SF za bezkonkurenční cenu. Kratší tmavý list s občasnými tipsy, krásná tmavá barva nálevu a čokoládovo-dřevitá chuť.
  Z uznávané Darjeelingské zahrady Gopaldhara jsme letos vybrali klasického zástupce dobré tmavé SF. Něco pro nás - mlsouny, kde se čokoláda snoubí s temnějšími tóny dřeva a trochou tmavého ovoce a celá kombinace nás nechá na pochybách, jestli jsme již zpátky doma, nebo ještě stále na upatí Himaláje.
  caje
  caje
  caje
  caje
  X POZNÁMKY
  LIST Barva listu je hnědo-šedo-černo-stříbřitá. Stříbřitýh tipsů cca 15%. List je je tříděný, hnědé listy jsou rozvinutější, ploché, šedo-černé listy kroucené do drátků/háčků, tipsy drobné, malé mladé listy. Vůně je sytá, těžší, kořeněná (muškát) s dřevito-květovými projevy. Od pohledu i z vůně se jedná o typický SF.
  NAHŘÁTÝ LIST Odzbrojující, vynikající, těžká vůně lískových oříšků, čokolády, ušlechtilých dřevin a kapky koření. V základu nahořklá vůně, po delším napaření sládnutí.
  BARVA NÁLEVU Tmavě hnědavo-oranžová, karamelová. Zcela zanedbatelné množství pachu na sně misky.
  CHUŤ Už jen vůně nálevu se rozlévá po místnosti při slévání. Chuť po prvním srknutí vybalancovaná, hra sladké a hořké, sladká převládá. Dominuje kombinace květin, koření, kapky ovoce, v pozadí čokoláda, která se rychle dere do popředí. Dřeviny nejsou žádné nudné, laciné, jako u OPéčka. Hluboký a pestrý celek působící na každé buňce úst. Po důkladném poválení doušku v ústech je nejvíce cítit čokoláda a dřevinky, v těsném sledu kapka muškátu a éterické nasládlé nuance na zlomu květin/ovoce. Spíše bych se přikláněl k výraznějším květinovým prvkům, ne až zas do orchideje, ale přesto sytým a krásně doplňujícím základní těžší charakter.
  DOCHUŤ Po polknutí lehounce štiplavý přechod, balanc hořké a sladké, dominuje čokoláda, po pár vteřinách se mění na pestřejší celek dřevin, muškátu a zde - jednoznačně ovoce, sladké, těžší. Dlouhý a velmi aromatický aftertaste, doslova prostoupí celé patro, jazyk, velmi příjemné, doteky snad všech chutí, včetně lehoune kyselkavé, tak dává nálev pocit, že zaměstnává opravdu celou plochu jazyka. Prodýchávání nosní dutinou po polnutí doslova vyluzuje muskatel s čokoládou - uhrančivé! Při tom na jazyku působí sladší nuance ovoce. Hravé a nesmírně plné. Ve studenějším prostředí lépe vyniká hloubka chutí, venku pociťuji působení k 15-ti minutám po vypití. Lahodný, hřejivý SF, typický, který je ten pravý mezičlánek mezi FF a AF.
  VYLOUHOVANÝ LIST Tuhý hnědý list, bhaté množství malých tipsů, pouze pár větších podlouhlých, ale přesto stále od pohledu mladých listů.

  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  caje
  195,-/100g

  Teastarter.cz