Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.2019 Ceylon Amba special


Vložil Tomáš Klouda 23.1.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
A hand-rolled black tea with a complex brisk taste of toffee, citrus and chocolate.
Sourced direct from Amba Tea Estate whose mission is to produce great teas in an ethical and fair manner.
Tasting Notes:
- Brilliant aroma
- Full tasting and brisk tea
- Notes of toffee and citrus with a slight chocolate taste in the background
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Vůně hořko-sladká, citrusovo-ovocné nuance s dotekem kakaa. List černý s odstínem modré (!), pouze místy nazlátlé kousky listů. Uzounký, podlouhlý list. Listy v podobě jehliček/mírně kroucených drátků. Žádná drť, ani prach, pouze tříděné listy, prestižní podoba.
NAHŘÁTÝ LIST Malou dírkou na víčku degustační sady se dere do prostoru úchvatná vůně! Tedy: zpočátku cítím kakao, dřeviny/pryskyřici a v pozadí náznak ovoce. Později výrazný karamel s dřevinami. Balanc hořkosti/sladkosti, obě vonné složky výrazné.
BARVA NÁLEVU Hnědavá, karamelová. Minimum zlomků na dně misky.
CHUŤ Chuť je komplexní, začátek vsrknutí je sladký, do medova, po poválení doušku v ústech je cítit decentní kakaová hořkost, v naprostém balancu, hrají mi zde tóny těžšího lesního medu, aromatické pryskyřice, ovoce a kakao. Nejde o okoukaný dřevitý charakter, ale o nesmírně živé komplexní chuťové hrátky. Jsem rád, že celkový charakter se stáči do sladka, hořkost lehce níže, ale vcelku je vše vybalancované. V závěru lehce svíravý ocas, ale to ve vícenálevu nebude vůbec patrné.
DOCHUŤ Po polknutí se chuť transformuje do více hořké podoby, kakao, peckovice broskve, krátce dojezd pryskyřice, náznak dřevin a zjemňující složka medu v pozadí. Stěny úst téměř trnou, podobně, jako když si dáte pomelo, kyselkavé odstíny ovoce. Po minutce dochutě jde celek zpět do sladka, kakao je chvilku na stejné úrovni, poté přechází do pozadí. V závěru tóny kandovaného pomela a manga, med stopově (spíše sladkostí) a pozůstatky pryskyřice. Proměny jsou zábavné a překvapivé, neskutečně bohatý vzorek! Znatelně hřejivý účinek.
VYLOUHOVANÝ LIST Pravidelné jehličky, úzké jednolité, úhledné tipsy, pouze pár mladých ale odrostlejších prvních lístků. Hnědavý list, precizní třídění i zpracování.

caje
caje
caje
caje
caje
caje
Prodejce: Teastarter.cz
https://what-cha.com/

Cena: L6.00 GBP / 25g