Bílý čaj

Bílé čaje - po sběru se čajové lístky nijak nezpracovávají. Nejdříve se nechají zavadnout, poté se suší na slunci. Bílý čaj se nepraží ani neoxiduje, a proto si uchovává jemné složení a jedinečnou chuť. Nakonec se čajové lístky třídí podle velikosti. Nejlepší jsou mladé, vrcholové, nerozvinuté lísty.

 • 2018 China Yunnan Special White Leaf Tea

 • Vložil Tomáš Klouda 5.7.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Další verze bílého čaje, tentokrát z čínského Yunnanu! Tento špičkový čaj se pěstuje v nadmořských výškách mezi 1300 a 2000 metry. V takových výškách se teploty pohybují mezi 12 °C - 23 °C. Sklizeň probíhá výhradně ručně a následné zpracování je prováděno tradičním způsobem bez použití moderní techniky. Sušení probíhá na slunci nebo v krytých místnostech. Velké volné listy jsou světle zelené barvy se spoustou stříbrných tipů. V šálku dostanete krásnou měkkou jemnou chuť s příjemnou ovocnou vůní.
  Čas sběru: duben 2018
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list voní nasládle po ovoci a marcipánu, lehký náznak vanilky. Svěží a zajímavá vůně. List je objemný, mírně kroucený, od pohledu více než 50% tipsů, vícelisté celky mladých listů + tipů, větší jednolisty v menšině. Barva je stříbřitá (tips), převažuje však zelená, hnědá až kovově šedá - pestrobarevný celek a věží hezký vzhled.
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 4 / 5

  Dochuť: 5 / 5

  Cena: 4 / 5

  Originalita: 4 / 5

  Praktičnost: 3 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2,5g listu, 3 min louhování, 90°C horká voda.
  Nahřátý list: výrazně travnatá základna s hutný sytým ovocným vonným odérem - výrazně kořeněné nuance ovoce, jako mango, nebo slupka broskve.
  Vůně: Výrazně ovocná složka s jemným vegetálním podtextem.
  Barva: žlutavá s odstíny zelené. Pouze drobný prach/malé zlomky na dně misky
  Chuť: stabilní a jemná chuť, stopy nahořklosti v pozadí, ale nic hrubého. Základ tvoří marcipánovo-ovocná chuť, jemné tóny vanilky v pozadí, lehounce travnatý nádech. Pestrá chuť, která má sílu i svou formu vyváženosti. Nuance ladí dohromady, působení v celých ústech i na jazyku. Travnaté složky působí jako u mladých puerů, ovocnost překypující, lehce kořeněná složka připomínající nejvíce hezky domácí přírodní výrazné broskve.
  Dochuť: po polknutí jsem čekal výraznější hořkost, až svíravost, ale ta vzlíná jemně pouze minutku, poté sedá, sládne, oddává se jemnějším spolubojovníkům, jako je ovoce a travinky. Dochuť je mnohem širšího rozsahu, cítím tu kořeněnéná zrníčka papáji, náznak manga, travinky s lehounkou tabákovitostí, jako velmi kvalitní mladé puery (ta sytá vegetální složka je mocná!!! u vícenálevu jemnější, ale stejně úchvatná). Po cca 6 minutách zjemňování, balanc hořké/sladké/kořeněné chuti, problesky vanilky a marcipánu, místy mi to připomíná kvalitní pudink s doznívající ovocností a již jen stopovou vegetální složkou. Výborná a dlouhotrvající záležitost. Charakterem bych naslepo čaj zařadil mezi zelené. Svěžest, pestrost, vegetální mocné tóny - na bílý čaj dosti nevídané. Nezapomenutelný čaj při poměrně dobré ceně.
  //vícenálev sytý, tendence k hořknutí, směřuje pak k tónům zeleného čaje, při opatrném zacházení hladké a přitom syté nálevy a neskutečně velká výdrž! V shiboridashi 80ml jsem dostal přes 9 nálevů na 2-2,5g listu. Značně ochlazující charakter, výrazně působí na povzbuzení. Mimo náchylnost k hořknutí nemohu nic vytknout, výborný kousek.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list tuhé tipsy, křehké větší listy, drobné vícelisté celky, větší jednolisty s širším listem, výrazné žilkování, málo výrazné pilovité okraje. Barva svěží, čerstvá, zelená.
  nadobi
  nadobi     Cena: 148,-/50g

  Prodejce: https://www.tea-legends.cz/