Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

 • 2018 China Wu Yi Qi Lan

 • Vložil Tomáš Klouda 21.3.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  "Wu Yi Qi Lan" (Wu I Čchi Lan), "Vůně vzácné orchideje”. Qi Lan se také někdy překládá jako "Podivná orchidej", nebo také "Vzácná orchidej". Tento oolong je méně oxidovaný a méně pražený než jiné Wu Yi oolongy, jako například Da Hong Pao nebo Shui Jin Gui. Qi Lan je původně odrůda oolongu pěstovaná v Anxi (An-si), ale přizpůsobená pěstování v pohoří Wu Yi ve třicátých letech minulého století. Je pečlivě zpracováván a má přirozenou jemnou chuť a vůni s absencí praženosti. Nálev je zlatožlutý, s vůní, která připomíná orchideje a ovoce. Chuť je hladká, nasládlá a má jemnou rostlinnou astringenci s prvky grilovaných ořechů a koření. Vyvážený čaj s plnou a osvěžující chutí.
  Čaj Shui Xian patří mezi oolongy zvané Minbei (Min-pej). Minbei neboli "Sever Minu", jsou oolongy pěstované na severu řeky Min v provincii Fujian (Fu-ťien). Do této oblasti spadá Wu Yi Yan Chas. Yan Cha (??) znamená skalní čaj; jméno vlastní čajům z Wu Yi Shan (Wu I Šan), protože čajovníky dobře prospívají v kamenité půdě této oblasti. Tento jedinečný terén má za důsledek "skalní chuť", která dala těmto čajům jejich jméno. Yan Yun (Jen Jün), doslova "skalní rým", je termín používaný k charakterizaci jedinečné aftertaste, pro kterou je čaj Yan Cha slavný. Všechny čajovníky v zahradách oblasti Wu Yi byly namnoženy ze čtyř až šesti "mateřských stromů". Ty přežily dodnes a jsou jedinečnou podívanou v chráněné oblasti Wu Yi Shan. Čím dále od oblasti Wu Yi čajovníky rostou, tím méně vyhledávané čaje z nich jsou.
  Kultivar "Qi Lan”.
  Čaj je také označován názvy "Podivná orchidej", nebo "Vzácná orchidej".
  Čas sběru: duben 2018
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list je vzhledově skvělý, velké tmavé jednolisty, jen minimum zlomků, v obsahu jsou menší a větší listy, ty jsou jen mírně kroucené, dlouhé, poměrně objemný celek. Vůně je těžší s květovo-ovocným základem a lehce kořeněným podtextem. Barva je tmavá, šedavo-hnědá, místy nazlátlý ochmýřený tips, cca 1/4 listů tmavě zelená, ale tento odstín se v umělém světle lehce přehlédne ostatními listy.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 5 / 5

  Dochuť: 5 / 5

  Cena: 2,5 / 5

  Originalita: 5 / 5

  Praktičnost: 5 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2,5g listu, vroucí voda, 3 min louhování.
  Nahřátý list: bože, jen pár sekund v nádobce a list voní intenzivně, jen malikou dírkou, průduchem ve víčku! Černý rybíz, kořeníčko, květiny, přezrálá ostružina, pražené kešu a mandle. Vše se střídá, vyměňuje si místo v prvenství, později, po minutce jsou vonné nuance lehčí, do květinova s kořeněným podtextem a ovocným náznakem.
  Vůně: celek je těžší, prostoupený kořeníčkem, ale dominují zde květiny s lehkým ovocným ocasem. Pestré a lahodné vonné tóny, doslova se sbíhají sliny.
  Barva: karamelová, nahnědlá, tmavší. Zcela bez kalu, či prachu.
  Chuť: sladký základ s lehounkou nahořklostí, která však působí zcela ladně, přirozeně, jako to prostě berete jako fakt u ořechů. Nenucený základ a přitom tak pestrý. Omamné květinové tóny, lehké náznaky ovoce - přezrálé tóny i citrusové slabé projevy, hraje si zde i lehounká nakyslost i stopa pražených prvků, jako u ořechů, vše zde při převlování doušku kmitá, mění se, vlévá se jedno do druhého. Významná je orchidejová chuť, v těsném sledu je zde lehounké kořeníčko, nejblíže bych to definoval k bobulkám uvnitř papáji, ale přesné to není, je to soubor mnoha tónů. V pozadí za těmito prvky jsou patrné ořechové stopy, syté a doplňují šíři a záběr tohoto čaje, každičký nanometr úst, jazyka, je pod nátlakem mnoha rafinovaných nuancí, které přesně definuje jen zkušený odborník, já poznávám jen zlomky. Je to ten druh čaje, kdy si po doušku zavřete oči a popis, rozebírání, je na obtíž.
  Dochuť: mocný dozvuk. Desítky minut cítím projevy tohoto čaje, silně přes půl hodiny! Po polknutí kontrast sladké a hořké, jako v rovnváze na jazyku rozprostřené tyto prvky - květiny a koření/ořechy, po pár sekundách se celek odlehčuje a promítají se zde i lehce nakyslé prvky, dochuť jde do neuvěřitelné šířky, na každém místě si hraje každá chuť to své a vlévá se v jeden celek, to vše se rozprostírá, působí, jako tornádo, které dává euforický požitek po polknutí. Takovýto výsledek jsem z degustační sady nečekal, přitom na poměrně hrubou přípravu jsem čekal zapadnuté některé tóny. Bohaté ovocné prvky, výrazná květinová základna, velký počet vedlejších nuancí, které doslova vyráží dech, hlava stále pracuje o složení v celku. Působením je to lehce zahřívající čaj, mě osobně značně povzbudil.
  //vícenálev je předlouhý, velká výdrž, pestřejší a výraznější každá nuance...lahoda, zbožňuji jen venku! Zde volím 5g/100ml/90°C a postupné prodlužování louhování, po 10s. Užívám si detailní , mírnější nuance všech prvků, jednou zde cítím papáju, jindy ananas, v pozdějších nálevech ostružinku při květinovém dominantním základě. Postupně slábnou ořechové nuance a celek se stává něžnější. Ladné a velmi plné i pestré nálevy, přestáváte počítat, jste unášeni okamžikem. Připomíná mi ty nejlepší Dan Congy, co jsem kdy pil, ovšem i tak má své specifikum a je mi potěšením jej popíjet a učit se.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je ve formě velkých "pomačkaných" podlouhlých jednolistů. Barva je převážně tmavě zelená, místy hnědavá.
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 506,-/50g

  Prodejce: https://www.tea-legends.cz/