Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

 • 2018 Vietnam Bao Loc Dong Ding oolong

 • Vložil Tomáš Klouda 19.4.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  "Zamrzlý vrcholek" z Bao Loc. Dong Ding pocházející z města Bao Loc v provincii Lam Dong. V této oblasti vysočiny jižního Vietnamu jsou produkovány oolongy starými tajwanskými metodami. Také postup výroby je stejný jako na Taiwanu - čerstvé lístky se nechají zavadnout na slunci a jsou přetřásány, aby se narušily okraje. Tento proces se mnohokrát opakuje - zavadnutí, narušení. Když se dosáhne požadovaného stupně oxidace, lístky se teplem zafixují a jsou hněteny zabalené v látce. Když je dosaženo požadovaného tvaru půlkuliček, lístky se suší. Úroveň oxidace je zde cca 30 % a méně intenzivní pražení. Výsledek? Zářivý zelený nálev s nasládlou květinovou vůní a chutí.
  Čas sběru: duben 2018
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list v podobě velikých pevně zarolovaných granulek a se stonkem trčícím z granulky. Drtivá většina granulek má velkou velikost, pouze pár jich je menších. Barva je světlá, nebo tmavě zelená. Vůně je čistá, sladce květová s vegetálním nádechem čerstvého materiálu.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 3,5 / 5

  Dochuť: 3,5 / 5

  Cena: 4 / 5

  Originalita: 3 / 5

  Praktičnost: 4,5 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2,5g listu, 3 min louhování, zaléváno 90°C.
  Nahřátý list: enormní vonná složka květin, sladko-kořeněná omamná složka, osmanthus, kosatce a náznak orchideje.
  Vůně: pronikavá květová, lehounce kořeněná.
  Barva: světlá, žlutavá, zcela bez zlomků, či prachu.
  Chuť: sladko-kořeněná chuť, komplexní paleta květinových složek, od sedmikrásky, po kosatce a zahradní lilie. Nejsou zde žádné rušivé složky, kořeněný podtext tvoří živou a autentickou doplňující složku ke květům. Závěr směřuje doslova do nektaru, květy se doslova rozlévají po celých ústech. Stabilní a plná složka působící přesto tak lehce a něžně, jako jarní vánek v rozkvetlé zahradě. Menší míra oxidace je v charakteru znát a tento vietnamský materiál dostává tímto zpracováním úžasnou podobu!
  Dochuť: dlouhý aftertaste, po polknutí výraznější kořeněné prvky na jazyku, nicméně ně štiplavé, hladké svěží květinky tančí po jazyku, po stěnách úst stékají jemné nuance jemnějších květů, lehké kopretinky a sedmikrásky, na jazyku pak hrají ušlechtilejší, cizokrajnější kvítky. Lahodný dozvuk trvá dlouho, postupně se zmírňuje, nasládlé, méně kořeněné tělo tvoří svěží prostředí v ústech a toří doslova dobrou náladu. Značně ochlazující efekt, mírně povzbudivé účinky.
  // vícenálev v yixingu 250ml/9-10g - nekonečné nálevy, celé odpoledne jsem proléval. Chuťě víceméně podobné, jako v testru, ale intenzivnější, lehce pestřejší celek - ale intenzivní projevy bez škobrtnutí i po sedmém zalévání, celkem mi list dal 12 dobrých nálevů. Podstatně více zde prostoupí tóny lilie.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je z 90% členitý (tips a 3 listy na stonku), pomačkané sytě zelené listy, poměrně tuhá struktura, stále svěží vůně i po vylouhování. Podlouhlé lístky, vypadá více, než skvěle! Objemné listy při rozbalování (obzvláště ve skle) působí efektně!
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 183,-/50g

  Prodejce: tea-legends.cz