Ovocné a ovoněné čaje

Ovocné a ovoněné čaje - směsky uměle ovoněné, "čaje" obsahující kandované a sušené ovoce.
Směsky mohou obsahovat i čajové lístky, v celkové chuti však nejčastěji zanikají.

 • 2018 Šrí lanka Uva broskev

 • Vložil Tomáš Klouda 31.3.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Aromatizovaný zelený čaj ze Šrí Lanky, provincie Uva, sběr září 2018. Pro přípravu použivejem vodu 70-75°C horkou, 2-3min louhování, dávkování dle Vašich chuťových preferencí. nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list je na pohled v solidní kvalitě gunpowderu, poměrně velké nedomotané kuličky (smotané listy), v celku velké kousky broskví. Barva listu svěží zelená, světle/tmavě zelená 50:50. Bravůrně tříděno, zlomky zde jsou, ale naprostá většina obsahu je v podobě kuliček - efektní! List intenzivně voní po broskvi, lahodná vůně! Voní mi velmi příjemně, svého času jsem nejraději popíjel Jemču s broskví, než změnili kvalitu/recepturu, byl sakra dobrý - toto mi přijde podobné, ale o to intenzivnější, hlavně čerstvé, přrozené s kousky ovoce.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 3 / 5

  Dochuť: 3,5 / 5

  Cena: 4 / 5

  Originalita: 4 / 5

  Praktičnost: 3,5 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Příprava v degustační sadě 2,5g/100ml/3min/85°C. Ideální příprava je na tři nálevy v konvičce 250ml, kde použiji 4g listu a zalévám 75°C (poslední nálev 90°C). Jednonálev lehounce svíravý, ale příjemný, poměrně stabilní. Jednonálev 0,5l/4-5g.
  Nahřátý list: dominuje příjemná broskvová vůně, lahodné vonné složky s lehce kořeněnou základnou po šlupce broskve - taková ta vůně, než se zakousnete do zralé broskve utržené přímo ze stromu! Jen lehounké vegetální prvky v pozadí, aroma je intenzivní, ale nezdá se mi přemrštěné/umělé, už vůbec ne nepříjemné.
  Vůně: intenzivní, nakyslo-sladká, výrazně broskvová s kořeněnou složkou s nádechem po citrusech/šlupce broskve.
  Barva: sytá žlutavá. Drobný prach na dně misky.
  Chuť: hořko-sladká, vyvážená, žádná svíravost, dominuje broskvová chuť, v pozadí hrají jemně vegetální složky po travinkách. Lehké nuance po citrusech, stabilní složky. Po padších doušcích lehounce štiplavé složky, podobně, jako při konzumaci lehce agresivního ovoce (broskve) - velmi přesvědčivé, věrohodné chuťové složky.
  Dochuť: jemně svíravý dojezd, příjemné a silné tělo, pocit sucha v ústech. Výrazná broskvová složka, jen nepatrné nuance po citrusech, lehounce štiplavé/kořeněné prvky, více vegetální pozadí. S odezníváním aromatu v průběhu času po polknutí se odkrývají příjemné trvavinky, vegetální svěží podtext. Lehce nahořklá stopka na jazyku, ale celkový charakter je nasládlý, ten dominuje, s lehkou nakyslostí se vážou ovocné prvky. Siný, povzbudivý a OCHLAZUJÍCÍ čaj.
  Chtěl bych zdůraznit, že na aromatizované čaje jsem opravdu pes a co není stabilní, nebo co se k sobě nehodí, je v rozporu s charakterem konkrétního čaje, to poměrně odsuzuji, nebo ani dál netestuji, ztrácím zájem - toto mě zaujalo a myslím si, že je to dobrý počin, stavěl bych to u sebe na stejnou rovinu pitelnosti, jako čaj jasmínový! Aroma je příjemné, nijak nedotírá a je osvěžující, připomínající známé broskvové tóny a ne žádné chemické sloučeniny. Jednoznačně překvapení.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je veliký, v podobě jednolistů, místy sekaných kousků. Křehké, výrazně žilkované listy svěží zelené barvy.
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 120-130,-/80g

  Prodejce: Eliya.cz