Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

 • 2018 Thailand Kráska 101

 • Vložil Tomáš Klouda 4.11.2018, autor Tomáš Klouda  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Suchý list voní zajímavou sladko-nakyslou složkou, příjemné tóny sladu, lehce mandličkové vonné prvky a dominantní bylinné nuance. List smotaný do granulek, typických pro oolongy. Různé velikosti granulek, jednolisty i vícelisty. Barva listu je tmavá, šedavá, ojediněle nahnědlá, místy prosvítají stříbřité tipsy.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 3 / 5

  Dochuť: 4 / 5

  Cena: 2,5 / 5

  Originalita: 5 / 5

  Praktičnost: 5 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Osobní popisek: Nahřátý list s těžkou čokoládovo-ořechovou složkou, kapka karamelového sladu, tóny bukové kůry v pozadí. Barva nálevu tmavě žlutavý až do zlatava, minimální množství zlomků na dně misky. Vůně nálevu je pestrá, komplexní, vůně květin (gardénie), náznak medu, mandlové nuance a pozůstatek sladu. Připravuji pro popis ve skleněné konvičce 100ml, 3,5g listu. Počet nálevů je 8.
  Chuť je kulatá sladká, příjemné Ph, pocit méně kyselejšího nálevu, uhlazuje to ústa i žaludek. Květinovo-mandlový základ, nuance karamelového sladu, gardénie jsou znatelné, zcela nepatrně kořeněný nádech se skořicovým náznakem. Charakter není tak hutný, jak jsem čekal, celek je svěží a velmi pitelný. V závěru lehce ovocná stopka po exotických plodech. Pestré a neokoukané.
  Dochuť dlouhá, svěží. Po polknutí se sladká smíchá s lehce nakyslou, květiny a ovoce, pouhý náznak sladu, květiny pestřejší a exotického charakteru, lehounká kořeněnost bez štiplavosti, ovocné nuance připomínající střed papáju a náznakem ananas. V závěru dochutě lehké květinkové složky, návrat ke gardénii a lehké ovocné stopce. Příjemný, mírně hřejivý nálev, značně povzbudivý.
  Delší louhování přinese očekávané těžší prvky do karamelu s náznakem skořice, při jemných náznacích výše zmíněných prvků, výraznější je i ořechovost, projevují se v druhém nálevu i lískové ořechy. Nesmírně zajímavý čaj, co nálev, to unikát, ani závěrem, kdy není celek tak pestrý, mě nepřestává bavit. Lahodný a uspokojující kousek.
  Cenu tohoto jednoho kusu neznám, hodnotím tedy středem. Originalita rozhodně vysoko, těžko hledat takovýchto čajů více, unikátní chuťové kombinace, čaj dost mate vzhledem. Praktičnost je vysoko, skladný čaj nenáchylný na poškození transportem, těžko se dá přelouhovat a jinak poškodit, má nelámané listy, dobře se slévá i čistí.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je top! Tmavé drobnější vícelisté celky, tuhá struktura, báječné na pohled. Někdy je smotaný samotný tips, většinu ale tvoří tips a jeden, dva, až tři lity pod tipsem, různé podoby, ale malé nesmírně kvalitní výběrové lístky, ani jeden potrhný celek, vše precizní, dle barvy roznoměrná oxidace, ve skle nádherná podívaná.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Cena: PČD (Petrův čajový dluhopis)

  Prodejce: Sičaj.cz