Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

 • 2018 Thailand Jin Xuan oolong

 • Vložil Tomáš Klouda 7.2.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Oolong pocházející ze severního Thajska, z provincie Mae Chan. Zde se na úpatí hory Doi Phaya Phrai pěstují čajovníky původem z taiwanské vysočiny. Stejně tak i postup výroby je know-how taiwanských pěstitelů. Čaj je také známý jako “oolong # 12” nebo "Nai Xiang”. Tato odrůda byla vyvinuta v roce 1980, může být pěstována ve vyšších polohách a má o 20 % větší výtěžnost než jiné odrůdy oolongů. Její nějvětší výhodou však je, že má mléčný nádech. I zde se čerstvé lístky nechají zavadnout na slunci a jsou přetřásány, aby se narušily okraje. Tento proces se mnohokrát opakuje - zavadnutí, narušení. Když se dosáhne požadovaného stupně oxidace, lístky se teplem zafixují a jsou hněteny zabalené v látce. Když je dosaženo požadovaného tvaru půlkuliček, lístky se suší. Úroveň oxidace je zde cca 30 % a méně intenzivní pražení. Nálev je krásně žlutozelený. Chuť nasládlá, květinová, podobná Dong Dingu ale s jemným mléčným nádechem.
  Čaj je také označován názvy “oolong # 12” nebo "Jin Xuan Nai Xiang”.
  Kultivar “# 12“.
  Čas sběru: duben 2018
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list v obrovitých kuličkách, nádherná a kvalitní podoba! Kuličky jsou tmavě zelené barvy, místy kouká světlý hnědavý stonek. Vůně jemná, ale pronikavá, tóny květin a nádech mléčných složek, pronikavé nuance lilie.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 4 / 5

  Dochuť: 4,5 / 5

  Cena: 4 / 5

  Originalita: 3,5 / 5

  Praktičnost: 5 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml/2,5g listu/90°C/3min louh (možno opakovaně zlévat i po tomto testu)
  Nahřátý list: pár sekund list voní čistě mléčně, postupně se přidávají květinky a po dvou minutkách v předehřáté nádobě se projevují i lehce kořeněné vegetální "světlé" složky.
  Vůně: sytá květinová složka a jemňounkám mléčným nádechem, dominují lilie.
  Barva: sytá žlutavá barva nálevu. Minimum zlomků na dně misky.
  Chuť: lahodná a plná chuť. Stabilní tělo, kterému dominuje sladkost, lehounká nahořklost, stopově kořeněná složka, lehce nakyslá složka, která je vztažená ke květinám, doslova liliový výbuch, cítím s ejako před rozkvetlým záhonem. V chuti je mléčná složka cítit hluboko v pozadí, za enormní výrazností květin (při výcenálevu je toto mnohem procítěnější a identifikace lehčí, vše působí pestřeji, zde je to jako super plná miska překypující životem). Typické kořeněné složky, které jsou pro Thajské oolongy příznačné, ale v mnohem menší míře, než u jiných kusů. Lehounce je zde cítit vonokvětka.
  Dochuť: po polknutí startuje dlouhá plejáda plná smetanovo-mléčných nuancí v překypující květinové záplavě, nejen dominantní lilie, ale x dalších květových složek, jak dozvuk pokračuje. V celku jsou cítit obzvláště na začátku lehce kořeněné, mírně nahořklé složky vzadu na jazyku, ale jen dodávají na pestrosti a vydatnosti celého spektra chutí. Není to žádný načančaný lehký světlý oolong, jakých je na trhu spousta, tento čaj doslova budí motivaci a dobrou náladu, mírně ochlazující účinek po vypití. Doba doznívání je značná, při tomto stylu přípravy překračuje 20min. U vícenálevu je to o něco méně, ale počet nálevů je enormní a chuť i dochuť drží nesmírně dlouho. Lahodný a pestrý čaj, vyloženě mě potěšil a cena je také přívětivá, Taiwanské čaje bývají podstatně dražší při této intenzitě chutí.
  //vícenálev úchvatný, velká výdrž, mléčné nuance drží první 4 nálevy intenzivně, poté lehký spád, ale květinové prvky drží! Vynikající lahodný světlý oolong.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je přesně takový, jaký jsem očekával již ze suchého listu - velké kuličky ukrávají mnoholisté celky, dominuje stonek, tips a dva listy, jsou zde ale obrovité celky, které mají o jede, či dva listy navíc - při rozprostření přes misku zaberou celý prostor napříč. Listy tužší, sytě zelené, poměrně širší, velký list. Struktura je tužší, výrazné žilkování.
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 173,-/50g

  Prodejce: https://www.tea-legends.cz/