Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

 • 2018 Thailand Dong Ding Poi Tung

 • Vložil Tomáš Klouda 7.10.2018, autor Tomáš Klouda  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Polozelený čaj dovezený Petrem Sičem z výpravy do Thajska.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Suchý list v podobě typických nedomotaných granulek, smotků. Většina kuliček je větší velikosti a je zakončena stonkem, což značí jeden až dva listy a tips v jedné granulce. Kontrast světle zelené barvy a tmavé syté zelené, převažuje tmavá v poměru 60:40. Vůně je květinová, výrazná s tóny tulipánů, vegetální podtext.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 4 / 5

  Dochuť: 4,5 / 5

  Cena: 3 / 5

  Originalita: 3,5 / 5

  Praktičnost: 5 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Osobní popisek: Připravuji nejradši vícenálevem, 100ml skleněná konvička, kde vychutnám podobu a vidím průběh louhování (barvu nálevu). Na 100ml použijeme 3g listu, ideání je předehřáté nádobí pro vychutnání všech aspektů při přípravě. Voda kolem 90°C, vroucí nevadí, pouze sléváme okamžitě první nálevy a výsledek je více svižnější, kořeněný. Veliká výdrž listu, připravil jsem 7-8 nálevů.
  Předehřev nádobí intenzivní, květově kořeněné nuance, hořko-sladké prvky, výrazné květové esence obsahující jak naší květenu, tak exotické zástupce.
  Barva nálevu zlatavá, sytě žlutá, pouze pár zlomků na dně misky.
  Vůně nálevu omamná květinková, lehounké nuance koření, nejen spjaté k exotické květeně, ale i kapka té čerstvé skořice se zde najde.
  Chuť je plná, chutná, kulatá, kontrast hořko-sladké v základu. Takto se projevují jen čerstvé a velmi dobré oolongy, výraznější koření, než bývá u taiwanských kusů. Exploze květin, cítím zde lékořici, skořici, náznak hřebíčku, náznaky ovocných tónů exotických melounů (galia). Květinovost enormní, nezakolísá ani na okamžik, paleta chutí je nepřeberná, nelze si vybrat jednu, je zde celý zástup, jak provaluji nálev v ústech, kmitám očima a lovím v paměti co tato sloučenina kvítek připomíná - lehce vonokvětka, kosatce, světlejší ne tak těžká a aromatická orchidej. Zajímavý a odzbrojující celek.
  Dochuť po polknutí ze začátku lehce nahořklá, výraznější a hlubší kořeněné tóny, do šířky jdou i květové nuance, které se každou chvilku mění v závislosti na odeznívání počáteční hořkosti a povolování uzdě květinám zmírňováním kořeněných prvků. Po vypití je svěžest cítit neskutečně dlouho, přes půl hodiny, jdu běhat a po celý běh na patře skvělé nuance po květinách a koření. Místy mi to připomíná kořeněné kuličky papáji, jindy pepř, ze začátku hodně hřebíček. Jsou cítit tulipány, mladá poupata růží, orchideje a vonokvětka. Famózní, vydatný a inspirativní čaj! Nutí doslova něco dělat, osvěžující a energizující.
  Originalita - Dong ding z Thajska zajímavostí je, ale charakter tohoto světlého oolongu je poměrně předvídatelný, je chutný, má výdrž, ale čekal jsem tento výsledek, v mých očích super čaj, jistota požitku a nadšení z popíjení, ale z hlediska poznání pro mě nic nového (což nesnižuje čaj ani v nejmenším, je to pouze má úchylka hledat unikáty - kdo rád ochutná živější oolong, uchvátí ho právě ta kořeněná stopka :-) ). Praktičnost je skvělá, tento čaj nelze zkazit, lze připravit na studeno, louhovat pár kuliček v luhovačcce velmi dlouho, zalévat chladnější i vroucí vodou. Skvělé.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Prodejce: Sičaj.cz

  Cena: PČD (Petrův čajový dluhopis)