Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

 • 2018 Thailand Amber oolong

 • Vložil Tomáš Klouda 28.4.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Amber Oolong roste v nejsevernější thajské vysočině ve výšce 1200 - 1800 metrů nad mořem, v takzvaném zlatém trojúhelníku mezi Thajskem, Laosem a Myanmarem. V oblasti, kde ústí řeka Ruak do řeky Mekong, se do 80. let pěstoval mák pro výrobu opia. Dnes se v této horské oblasti Doi Mae Salong produkují jedny z nejlepších oolongů na světě. Tropické horské podnebí, půda bohatá na minerály a pečlivé zacházení s čajovníky činí tento čaj opravdovou specialitou. Úroveň oxidace je zde cca 35 - 40 % a středně intenzivní pražení. Jantarově zbarvený nálev je pikantní, s mírně praženou a dřevitou chutí, doprovázený jemnými tóny květin.
  Čas sběru: duben 2018
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list voní zajímavou květinovou vůní s kapkou aromtických dřevinek. Podobný charakter jsem zažil u lehce pečené TGY. Barva je tmavší, zeleno-žluto-hnědá. Veliké typicky oolongovité kuličky, smotané listy do "granulek".
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 4 / 5

  Dochuť: 4,5 / 5

  Cena: 4 / 5

  Originalita: 4 / 5

  Praktičnost: 5 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Shiboridashi 80ml, 2,5-3g listu. Zaléváno vodou o teplotě 95°C. ozhodně příprava vícenálevově, první nálev nechávám 30s, druhý 25s a poté již postupně prodlužuji. Celkem mi čaj dal přes 7 výtečných nálevů + 2 slabší. Nejlepší byl druhý až pátý - exploze.
  Nahřátý list: výrazné pražené tóny, lehce chlebové náznaky s květinovým základem. Při delším napaření roste chlebová složka s příjemnou dřevitou sladkou vůní. Žádný popílek, kouř, ani nic podobného, čistá pečená složka čaje, jak ji mám rád!
  Vůně: vydatná, v základu praženější složky, lehounce kořeněné prvky a květinové široké spektrum. Evokuje mi opět praženější verze TGY s orchidejovým základem.
  Barva: tmavší žlutavá, nazlátlá, popř. chcete-li jantarová barva. Zcela bez kalu, prachu, či zlomků. Čistý jiskrný nálev.
  Chuť: sladká, kulatá, plná! Po chvilce od usrknutí a převálení doušku v ústech se roujede plejáda chutí. Takže: je tam kořeníčko, je tam pražená složka s kořením spojená, je tam sytá plná květinová chuť, jsou tam lehoučké dřevinky v pozadí. Báječná souhra, celek nepůsobí přepáleně, decentní pražení dodává charakteru těžší nádech, ale květiny to zase zjemňují. Není to rozmazlený charakter lehkých světlých oolongů, má to duši a hloubku. Květinové složky mi doslova stékají po stěnách úst.
  Dochuť: přibližně stejná (velká) intenzita prvků, jako v chuti, po chvilce se prohlubují pražené nuance, v závěru naopak dominují květiny. Aftertaste je díky pražení opravdu vydatný, dlouhotrvající (15+ min) a lahodný. Rafinovaný komplex chutí působí doslova na každý receptor na jazyku, je zde mírně hořká z dřevinek a pražení, jen doplňuje celek. Základ tvoří sladkost květin, nicméně i nepatrná kyselkavost, která k té květinové, lehce kořeněné chuti prostě patří, mám pocit, že mi na ploše jazyka tančí tisícero požitků. Čím se tedy tento kus odlišuje od praženější TGY? Jen drobnými aspekty, thajské čaje mají zajímavé kořeněné podtexty, což je základní faktor pro jejich jedinečnost, lehce odlišná je květinová "orchidejovitost" a příjemné dřevité náznaky.
  //třetí nálev je úchvatný, ten čaj mě opravdu nadchnul. V čtvrtém nálevu cítím něco, jako stopu rýže a pestrou paletu květin, tak komplexní základna, v dalších nálevech mě překvapila lékořice...Pozvolný pokles pestrosti a nakonec i výraznosti. Je to držák.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je tmavě zelený, pomačkané listy, dominují vícelisté celky, stonek a 2-5 listů na něm. Nejčastější je však vrcholový dvojlist a jeden list pod tím. Tužší list širší velikosti.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 244,-/50g

  Prodejce: https://www.tea-legends.cz/