Bílý čaj

Bílé čaje - po sběru se čajové lístky nijak nezpracovávají. Nejdříve se nechají zavadnout, poté se suší na slunci. Bílý čaj se nepraží ani neoxiduje, a proto si uchovává jemné složení a jedinečnou chuť. Nakonec se čajové lístky třídí podle velikosti. Nejlepší jsou mladé, vrcholové, nerozvinuté lísty.

 • 2018 China Taimu Xue Ya

 • Vložil Tomáš Klouda 18.4.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  “Taimu Xue Ya” (Tchaj-mu Süe Ja), nebo také Sněžné vrcholky z Taimu. Tento čaj je dalším klenotem z nabídky čínských pokladů. Vyrábí se více jak 100 let v jihovýchodní části čínských hor Taimu Shan. V poměrně vysoké nadmořské výšce je jen krátké “okno” pro sklizeň tohoto čaje. Ta trvá jen několik dní, aby se udrželo správné zbarvení a velikost listů. Po tradičním ručním škubání se čaj nechá jen velmi krátce oxidovat. Tím se zachová “zelená duše čaje”. Velmi homogenní zvlněný list světle zelené barvy spolu s dlouhými pupeny porostlými bělostnými chloupky nabízí jemné a sladké chutě jarní sezóny. Barva nálevu je světle nažloutlá, podobná šampaňskému. Chuť je pikantní s mírnou ovocnou poznámkou. Středně dlouhý aftertaste nabídne jemný náznak melounu.
  Čas sběru: duben 2018
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list voní po bylinkách (náznak pískavice), čerstvě posečeném senu a lehké náznaky svěžího ovoce (meloun, nezralé kiwi). Barva listu - celek je pestrobarevný, převažují mohutně ochmýřené stříbřité tipsy a zbytek tvoří zeleno-hnědavý list. Odhadem až 90% tipsů, zbytek mladé listy u tipsů. Kvalitní list velmi svěžího vzhledu.
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 3 / 5

  Dochuť: 3,5 / 5

  Cena: 2,5 / 5

  Originalita: 4 / 5

  Praktičnost: 4 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2,5g listu, 90°C horká voda, 3min louhování.
  Nahřátý list: příjemné vegetální tóny, náznak zelených slupek kaštanů, hořko-sladké tělo, podtext nasládlý v podobě galia melounu, lahodné a nesmírně zajímavé aroma.
  Vůně: jemná, usedlejší, vegetální základna s lehounkou ovocnou stopkou.
  Barva: světlejší žlutavá, jak píše prodejce, barvou, jako šampaňské. Na dně pár větších zlomků.
  Chuť: svěží jemná chuť, jemné nuance bylinných aromatičtějších zástupců, lehký ovocný podtext. Základ sladko-kořeněný. Bylinná základna mi evokuje kotvičník s lehkými záblesky jarních květinek, v pozadí hraje ovocný nádech, jako náznak dužiny bílých hroznů bez pecek a slupky.
  Dochuť: po polknutí pestřejší, rozprostřená paleta chutí, výrazné bylinné nuance, tóny cizokrajných melounů, hrozny zde působí též, ale již mi evokuje i tóny se slupkou, ne tak jemná zákadna, je sytější, ale za to i mnohem pestřejší. Dochuť k deseti minutám, středně dlouhá, až dlouhá. Po vypití spíše ohlazující efekt, poměrně uklidňující, harmonizující nálev!
  //Vícenálev je příjemný, stavěl jsem jej na dvě roviny - vždy 80ml a 3g listu. V první rovině jsem proléval listy krátkými nálevy, odměnou mi byly lehké něžné tóny o menší intenzitě, ale procítěné, na chvilky pohody - nálevů jsem z této přípravy měl 7 a vodu jsem použil 85°C. Druhá rovina, pro denní použití pro mě přijatelnější, je voda o teplotě 95°C a delší louhování - v tomto případě jsem dostal 5 silných, tmavších nálevů s překypující pestrostí, přijatelnou svíravostí, ale mocný, nekonečně dlouhým a osvěžujícím pestrý dozvukem. Chuťové prvky přibližně podobné, jako popisované v degustační sadě, jen výraznosti a průběhy se mění, pochopitelně. Ve vícenálevu se mnohem více projevuje melounová složka. Kvalitní list, snese jak jemnou řízenou přípravu, tak hrubší zacházení.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list svěží zelené barvy, mnoho špičatých, tuhých tipsů, lístky podlouhlé, výrazně žilkované, hladké, jen jemně pilovité okraje, podlouhlý protáhlý list. Struktura listů poměrně křehká.
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 240,-/50g

  Prodejce: https://www.tea-legends.cz/