Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

 • 2018 Šrí lanka Gunpowder Newburgh Estate Uva

 • Vložil Tomáš Klouda 14.2.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Zelený čaj ze Šrí lanky typu gunpowder - čaj z oblasti Uva, Newburgh Estate s nadmořskou výsškou 1200m.n.m., sklizeň září 2018. DOporučeno zalévat 70-75°C horkou vodou s louhováním 2-3 minuty a dávkováním dle vašich preferencí.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list voní svěží intenzivní travnatou složkou s hořko-sladkým základem a jen nepatrnou kouřovou složkou v pozadí, lehké květové nuance. Barva světlejší zelená, místy tmavvší odstíny. Nedorolované granulky typické pro gunpowder, pouze místy stonky, spíše menší množství zlomků, zarolovaný list převažuje v 80%.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 2 / 5

  Dochuť: 2,5 / 5

  Cena: 3 / 5

  Originalita: 2,5 / 5

  Praktičnost: 3 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2,5g listu, 75°C, 3min louhování.
  Nahřátý list: travnatá vyložně příjemná svěží čertvá složka, po delším napaření vystupuje nepatrně rybinka a stopa kouře.
  Vůně: travnato-květovo-kouřová, hořko-sladká.
  Barva: sytě žlutá, velké množství drobného prachu na dně misky.
  Chuť: v základu nahořklá chuť s lehounkou svíravostí, travnatá složka s květovým podtextem, stopa kouře v pozadí. Při delším louhování nepatrná stopa rybinky. Silná chuť, výrazné působení hořké vzadu na jazyku a zjemnění nasládlých nuancí travinek na středu jazyku. Nelze říct, že je čaj v rovnováze, ale chuťově je silný a progresivní, jak se to u gunpowderu vyžaduje. Skvělá je svěžest čišící z tohoto čerstvého listu.
  Dochuť: po polknutí lehce svíravá trvnatá chuť, jemnější nuance travinek, sladší vzestup tónů po půl minutce od polknutí. Doznívání dlouhé, k deseti minutám, po cca 10-ti minutách jen lehounké travnaté prvky s hořkostí na jazyku. V dochuti je jen nepatrná kouřovost, rybinka žádná, příjemný, lehce svíravý, ale vůbec ne hrubý dojezd. Některé gunpowdery doslova řežou při polknutí, v tomto směru je tento kus čistý, polknutí příjemné. Značně ochlazující efekt a značně povzbudivé účinky.
  Osobně doporučuji přípravu vícenálevovou, chutná mi tak nejvíce, rozložení delikátních čerstvých travnatých prvků s minimální svíravostí a značně povzbudivým efektem. Jednonálev má svíravější podtext, ale rozhodně je to 100x lepší volba, než klasik low grade gunpowder z Číny. Vícenálevem zcela eliminujeme případné projevy rybiny, dokonce doporučuji tento čaj macerovat - louhovat ve studené vodě přes noc - skvělé výsledky, jemné svěží travnaté chutě!
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je vesměs jen lehce lámaný, jen málo malých zlomků, převažují kousky o velikosti 3/4 listu. Podlouhlé, ale poměrně široké listy s výrazným žilkováním a nepatrně pilovitým okrajem. Barva svěží zeená, místy světlejší, místy tmavší zelená.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 120-130,-/50g

  Prodejce: Eliya.cz