Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • 2018 Šrí Lanka FBOP

 • Vložil Tomáš Klouda 10.3.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Single Estate - čaj z jedné zahrady - Inverness v Nuwara Eliya, sběr září 2018, 1900 m.n.m. nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list voní usedlou, jemně kořeněnou složkou s náznaky dřevin. Barva listu tmavá, šedo-černé barvy, místy až kovově šedý lesk, ojediněle hnědavé větvičky. Menší zlomky odpovídají FBOP, třídění je precizní, mezi zlomky není žádný prach ani jiné vybočující fragmenty.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 2,5 / 5

  Dochuť: 3 / 5

  Cena: 4 / 5

  Originalita: 3 / 5

  Praktičnost: 2,5 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Příprava nejlépe v konvičce, jednonálev, 3g listu na 250ml. Zalévat vroucí vodou, louhovat 6-7 min. Testováno v degustační sadě 100ml/2,5g/100°C/3min.
  Nahřátý list: jde do těžších čokoládovějších tónů s odstíny koření a dřevin. Po delším napaření je základ skutečně sytý, nahořklý s vůní vysokoprocentní čokoládky.
  Vůně: nasládlá se stopou hořkosti, celek prostupují kořeněné složky, lehký náznak ovoce, čokoládový nádech.
  Barva: oranžová s odstíny hnědé, jen velice málo drobných zlomků na dně misky.
  Chuť: sladká stabilní chuť, ale více nahořklé, než u OP z této zahrady, nicméně nikoliv svíravý celek. Vybalancovaný základ, hutnější tělo. Mnohem výraznější kořeněné složky, příjemné jednoduché ovocné tóny, v pozadí čokoláda/kakao. Skvělý nenáročný čaj, dokázal bych si jej představit i svižnější (déle louhovaný s větší dávkou, lehce štiplavý - na zimní trip ideal!)
  Dochuť: dlouhé doznívání, hořkost po polknutí příjemně sedne vzadu na jazyk, ostatní sladké složky hrají v lahodném kontrastu po zbytku plochy úst a jazyka. Dřevito-kořeněný základ, zpočátku výrazné ovoce, zralé složky citrusů, později již v defenzivě. I 10min po vypití příjemné složky na patře a vzadu na jazyku, svěží a přitom tak hřejivý a hutný čaj.
  //Vícenálev se mi u tohoto čaje příliš neosvědčil, max 2 nálevy, třetí je poměrně prázdný. Na vícenálev je vhodnější OP, nicméně je to jinak stavěný čaj na jinou přípravu, jiné příležitosti a náladu, kdo má radši silnější říznější čaj, vezme tento :-)
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je v pravidelné velikosti, tříděný, červeno-hnědavé tužší "čtverečky" převážně o velikosti cca 5x5mm.
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 120-130,-/80g

  Prodejce: www.eliya.cz